Jana Safarova
08.02.13,07:13
Dobrý deň potrebujem súrne poradiť bývame v rod.dome na dedine ,sused pred 2r.si postavil garáž presne oproti našej brány.Ulica je široká cc5m ale sťažuje sa na Obecnom úrade ,že ked parkujem s autom pred našov bránov,jemu bránim vo výjazde s jeho autom s garáže,čo je veľká blbosť pretože ja neparkujem priamo na komunikácii ale vedľa.Sťažoval sa na OU a starosta nám poslal výzvu aby sme neparkovali pred bránov pretože bránime vo vjazde a výjazde suseda ,ale podotýkam nebol to nikto preveriť či je to naozaj tak.Sused je len pohodlný,ked tam s autom neparkujem a on vychádza s autom s garáže tak nám nacúva až tesne k bráne aj ked má maličké auto potrebuje aj našu starnu.Poradte čo mám robiť ako sa brániť?Mám právo parkovať pred vlastnov nránov?Aj ked tam parkujem šírka ulice zostáva tá istá cc5m.Môžem dostať pokutu resp.môžu mi auto odtiahnuť?Prosím poradte.
arizona
08.02.13,06:37
Pred branou je predpokladam obecny priestor.
Precitaj si vase VZN,ake sankcie moze urobit obec za parkovanie na obecnom priestranstve.A ci vobec taketo nejake zakazy su vo VZN udavane.
Na pouzivanie ver.priestorov mas rovnake prava,ako aj sused, ci niekto iny.Aj ked vo vseobecnosti sa respektuje, ze priestor pred branou pouziva majitel brany a prilahleho pozemku.

Za branenie vo vyjazde by sa povazovalo, ak by ste stali pred branou susedovej garaze,ale nakolko vas deli 5 m. cesta sused nemoze rozumne argumentovat.
Na vyzvu od OU sa odvolaj a uved, ze argumenty suseda su neopravnene.

Ak bude sused neoblomny,skus si nejake tie 3m pred branou od obce prenajat. Nie je to rocne velky poplatok a susedovi vytries zrak :---
buchač
08.02.13,06:49
Dobrý deň potrebujem súrne poradiť bývame v rod.dome na dedine ,sused pred 2r.si postavil garáž presne oproti našej brány.Ulica je široká cc5m ale sťažuje sa na Obecnom úrade ,že ked parkujem s autom pred našov bránov,jemu bránim vo výjazde s jeho autom s garáže,čo je veľká blbosť pretože ja neparkujem priamo na komunikácii ale vedľa.Sťažoval sa na OU a starosta nám poslal výzvu aby sme neparkovali pred bránov pretože bránime vo vjazde a výjazde suseda ,ale podotýkam nebol to nikto preveriť či je to naozaj tak.Sused je len pohodlný,ked tam s autom neparkujem a on vychádza s autom s garáže tak nám nacúva až tesne k bráne aj ked má maličké auto potrebuje aj našu starnu.Poradte čo mám robiť ako sa brániť?Mám právo parkovať pred vlastnov nránov?Aj ked tam parkujem šírka ulice zostáva tá istá cc5m.Môžem dostať pokutu resp.môžu mi auto odtiahnuť?Prosím poradte.
...nuž zasa jeden pekný príklad medziľudských ( susedských ) vzťahov ...:confused:

Nepíšeš , o akú komunikáciu ide - jednosmerka , obojsmerka , slepá ..
Ale všetko pekné , ak sa nedohodnete , nuž sused môže vytiahnúť argument v podobe zákona ...


§ 23, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo. Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade. Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy.


Pokutu by si nemal dostať , ak tam nie sú žiadne dopravné značky ....
Odťah v podstate neprichádza do úvahy ...ten sa môže vykonať iba vtedy , ak dotyčné auto stojí na takom mieste , že bráni druhému vo výjazde a podobne ...

P.S.:
...ono to potom aj tak vyzerá v tých väčších mestách ...
Pohodlný gadžo zaparkuje tak , že aj tri miesta je schopný zabrať na parkovisku a potom sa čuduje ak nájde za stieračom niečo podobné
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTfscY_6KPO_j_leFwRB1KPLD2vzeLhz b5GhSU14mA4Ig3bG6dS
expeeert
08.02.13,06:58
Veď ak tam má 5m ak to bez problémov spĺňa...

Pre autora otázky: Skús poslať fotku ulice
220870
08.02.13,07:15
V našej dedinke je to niečo podobné.Všetci parkujú vonku a prejsť po niektorých uliciach je problém.Starosta to rieši.Pokiaľ viem tak pred domom sa nesmie parkovať .Bolo vydané všeobecné nariadenie podľa ktorého môžu byť takéto autá pokutované, odtiahnuté a bude sa za to pýtať poplatok.Na hlavnej ceste ktorá prechádza cez dedinu si nikto nedovolí odstaviť auto vedľa cesty keď tak na veľmi krátku chvíľu.Naopak v bočných uličkách parkuje pred domom veľa bezohľadných vodičov.Nikto neposunie svoj pozemok o meter tak aby mohol kľudne parkovať pred bránou.Ale všetci budú frflať.Keď vám sused nabúra do auta (to na primrunutej ceste nieje nemožné)budete inak nadávať.Ak sa nechce niekomu otvárať bránu tak nech ju demontuje ,alebo si dá namontovať automat.Ale nikto by nemal parkovať na ulici ,alebo na chodníku.
mareko
08.02.13,11:20
Pošli suseda nech si ide pýtať vrátiť školné z autoškoly. Keď nevie jazdiť, parkovať a cúvať, tak nech si postatví garáž na letisku :-)
felix1
08.02.13,18:05
Je tazke zaujat stanovisko k niecomu co nevidim na vlastneoci. Skus si predstavit aka nastane situacia ak aj on bude parkovat na ulici pred svojim domom rovnobezne s tvojim autom. Co tam zostane z 5 mertovej sirky? Je pravdepodobne ze obe auta obehne jednoeurovkou sused z opacneho konca ulice :) Nieco ine je parkovat ako navsteva a nieco ine kazdodenne. Ak by som bol starosta, osadim na obe strany ulice znacku zakaz staria :)
arizona
08.02.13,18:43
Je tazke zaujat stanovisko k niecomu co nevidim na vlastneoci. Skus si predstavit aka nastane situacia ak aj on bude parkovat na ulici pred svojim domom rovnobezne s tvojim autom. Co tam zostane z 5 mertovej sirky? Je pravdepodobne ze obe auta obehne jednoeurovkou sused z opacneho konca ulice :) Nieco ine je parkovat ako navsteva a nieco ine kazdodenne. Ak by som bol starosta, osadim na obe strany ulice znacku zakaz staria :)

mimotemy
...a taka mlada dedina to bude... :D
arizona
08.02.13,18:49
Je tazke zaujat stanovisko k niecomu co nevidim na vlastneoci. Skus si predstavit aka nastane situacia ak aj on bude parkovat na ulici pred svojim domom rovnobezne s tvojim autom. Co tam zostane z 5 mertovej sirky? Je pravdepodobne ze obe auta obehne jednoeurovkou sused z opacneho konca ulice :) Nieco ine je parkovat ako navsteva a nieco ine kazdodenne. Ak by som bol starosta, osadim na obe strany ulice znacku zakaz staria :)
Ale ved zadavatelka pise, ze s autom nestoji na komunikacii/ta ma 5m/.

Vela ulic je postavenych tak, ze domy od cesty delia este volne "pasy zeme",ktore ale nie su definovane ako chodniky.
Vacsinou si ich upravuju ludia, co tam byvaju.Niekto si ich vydlazdi, niekto vysadi travu, niekto necha len tak, "napospas"...asi tento usek medzi domom a cestou mala zadavatelka na mysli, takze cestu nezatarasuje svojim vozidlom, ani nebrani nikomu v prechode.
mareko
08.02.13,19:04
Nebude to prešmyška? " zákaz sra tia"?
mareko
08.02.13,19:06
[QUOTE=Jana Safarova;2246016]
...bránim vo výjazde s jeho autom s garáže,čo je veľká blbosť pretože ja neparkujem priamo na komunikácii ale vedľa.
misoft
08.02.13,21:59
Niekto tomu hovorí krajnica, jarok, šanc :D
Jana Safarova
11.02.13,12:42
Všetkým veľmi pekne dakujem za rady,starostovy som napísala aj ústne povedala,že ja sa nemám prečo niekomu odstupovať,nie je na to dôvod nestojím na ceste ,tak uvidím čo bude dalej,ale som pevne rozhodnutá si priestor prenajať :-)ešte raz všetkým dakujem
pavol54
11.02.13,12:53
Všetkým veľmi pekne dakujem za rady,starostovy som napísala aj ústne povedala,že ja sa nemám prečo niekomu odstupovať,nie je na to dôvod nestojím na ceste ,tak uvidím čo bude dalej,ale som pevne rozhodnutá si priestor prenajať :-)ešte raz všetkým dakujem podľa tých pokynov starostu by sa mala opýtať suseda či môžeš vyjsť zo svojho domu, alebo po príjazde vyložiť tovar a pod ako daleko od kraja cesty má vchod do garáže? Je v línii s ostatnými stavbami?
Jana Safarova
12.02.13,16:47
Práve že nie je ani v línii s inými stavbamy,presahuje strecha garáže do cesty a ešte aj do garáže nadjazd má spojený s krajnicov cesty ,súčastný starosta tvrdí ,že stav.povolenie mu podpísal predchoca starostu,no dnes bol starosta na kontrole,poprechádzal sa po ulici a videl že som výzvu ktorú mi napísal nerešpektovala,tak uvidím odozvu a ešte som zabudla spomenúť ,že obidvaja s manželom sme ZTP máme aj preukazy.
misoft
12.02.13,20:37
ešte som zabudla spomenúť ,že obidvaja s manželom sme ZTP máme aj preukazy.
No to je iné kafé - pripomeň potom starostovi tento fakt, že na držiteľov ZŤP preukazov neplatia niektoré ustanovenia zákona 8/2009, resp. majú výnimku - nech si preštuduje tento zákon - inak mu pohroz, že jeho postup budeš konzultovať s nadriadeným orgánom samosprávy s podozrením na zneužitie právomoci.
http://sk.scribd.com/doc/11381729/nov-cestny-zakon-82009-Z-z-o-cestnej-premavke


Zastavenie a státie § 23
(1) Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne sokrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo. Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáťkolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade. Pri státí musí zostaťvoľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy. Pristátí vodič vozidla nesmie obmedziť pohyb chodcov ani cyklistov.(2) Pri zastavení a státí je vodič povinný prednostne použiť parkovisko tak, abyneobmedzoval ostatných účastníkov cestnej premávky. Pri zastavení a státí vodič jepovinný čo najlepšie využiť parkovacie miesto a nesmie znemožniť ostatným vodičomvyjdenie z parkovacieho miesta. Rovnako nesmie zastaviť a stáť na mieste, kde byznemožnil vjazd a výjazd vozidiel. Ak sú na parkovisku vyznačené parkovacie miesta,vodič smie stáť len na nich.(3) Pri zastavení a státí vedľa vozidla s parkovacím preukazom podľa § 44 ods. 4 vodič je
povinný ponechať bočný odstup najmenej l, 2 m.

§ 44 Osobitné označenie vozidla a parkovací preukaz

(7) Vodič vozidla s parkovacím preukazom môže stáť na mieste vyhradenom pre vozidláprepravujúce osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Vodič osobitne označenéhovozidla podľa odseku 1 písm. b) a vodič vozidla s parkovacím preukazom nemusí ponevyhnutne potrebný čas dodržiavať zákaz státia. Ak je to nevyhnutné, môže vodičtakéhoto vozidla vchádzať aj tam, kde je dopravnou značkou vjazd povolený lenvymedzenému okruhu vozidiel, a do pešej zóny; pritom nesmie ohroziť bezpečnosťcestnej premávky. Týmto oprávnením nie je dotknutá povinnosť vodiča uposlúchnuťpokyn, výzvu alebo príkaz policajta súvisiaci s výkonom jeho oprávnení podľa tohtozákona.(8) Ustanovenia odseku 7 a § 23 ods. 3 sa vzťahujú aj na vozidlá označené dokladompodľa Dohovoru o cestnej premávke podpísaného 8. novembra 1968 vo Viedni v znení neskorších predpisov (ďalej len "Viedenský dohovor")
blavaciko
12.02.13,22:10
Práve že nie je ani v línii s inými stavbamy,presahuje strecha garáže do cesty a ešte aj do garáže nadjazd má spojený s krajnicov cesty ,súčastný starosta tvrdí ,že stav.povolenie mu podpísal predchoca starostu,no dnes bol starosta na kontrole,poprechádzal sa po ulici a videl že som výzvu ktorú mi napísal nerešpektovala,tak uvidím odozvu a ešte som zabudla spomenúť ,že obidvaja s manželom sme ZTP máme aj preukazy.

starosta ti aj povedal dovod, preco tam nemozes stat? napisal ti presne paragraf? pokial nie, posli ho kade lahsie, pokial ano, napis ho sem ;)

ja celkom dobre nechapem tu situaciu, hodil by sa mi mozno nejaky nacrt, ako to tam vlastne vyzera a kde kto/co stoji, bo je to trosku zmatocne takto...
expeeert
13.02.13,05:49
Veď ako som písal, nejakú foto ulice (ale nie zasneženej :) )
expeeert
13.02.13,05:49
alebo adresu a pozrieť na googli :D
buchač
13.02.13,06:27
a ešte som zabudla spomenúť ,že obidvaja s manželom sme ZTP máme aj preukazy.


No to je iné kafé - pripomeň potom starostovi tento fakt, že na držiteľov ZŤP preukazov neplatia niektoré ustanovenia zákona 8/2009, resp. majú výnimku
ZTP preukaz mám aj ja ...a so mnou plno iných ...:rolleyes:
No parkovanie na vyhradených miestach sa ma netýka ( chvalabožku )...nemám tú špeci kartičku , ktorá musí byť viditeľná za predným sklom .

http://i.sme.sk/cdata/9/51/5177089/00.jpg

§ 17, zákon č. 447/2008 Z.z.:

(1) Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná podľa posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom podľa § 14 ods. 6 alebo má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí, vyhotoví príslušný orgán parkovací preukaz na základe právoplatného rozhodnutia o parkovacom preukaze.



blavaciko
ja celkom dobre nechapem tu situaciu, hodil by sa mi mozno nejaky nacrt, ako to tam vlastne vyzera a kde kto/co stoji, bo je to trosku zmatocne takto...

...a čím ďalej , tým viac...
Cesta prejazdná , vyhláška v poriadku ...iba dvaja susedia nespokojní ...
pavol54
13.02.13,15:55
Práve že nie je ani v línii s inými stavbamy,presahuje strecha garáže do cesty a ešte aj do garáže nadjazd má spojený s krajnicov cesty ,súčastný starosta tvrdí ,že stav.povolenie mu podpísal predchoca starostu,no dnes bol starosta na kontrole,poprechádzal sa po ulici a videl že som výzvu ktorú mi napísal nerešpektovala,tak uvidím odozvu a ešte som zabudla spomenúť ,že obidvaja s manželom sme ZTP máme aj preukazy. No ty by si mohla žiadať aby stavba ktorá nie je v línii bola odstránená pretože ti prekáža ak chceš vyjsť zo dvora Ak nniekto vytvorí proti právny stav druhí majú ustupovať? To isté ak postavíš vedľa dialnice dom a neskôr budeš žiadať o jej uzavretie pretože prevádzkový hluk prevyšuje povolenú normu pri rodinnom dome.