Katarina-fa
08.02.13,08:02
rada by som poprosila niekoho skúseného o radu pri vypĺňaní DP FO typ A :

FO si platila do 31/05/2012 dobrovoľné odvody do SP + odvody do ZP (nebola zamestnaná)
Od 01/06 - 31/12/2012 zamestnaná - má potvrdenie o zdaniteľných príjmoch od zamestnávateľa

pri vypĺňaní DP sa do r.33 úhrn povinného poistného spočíta poistné z potvrdenia o príjme spolu s poistením dobrovoľne zaplateným podľa výpisu z účtu o uhradených platbách do SP a ZP?

Ak áno, k DP sa prikladá aj oznámenie o dobrovoľnom poistení v SP alebo priložím len potvrdenie o príjmoch ?

ďakujem za pomoc
Xanti
08.02.13,07:08
Dobrovolne zaplatené poistné do SP si môžeš uplatniť. Platby do ZP si uplatniť nemôžeš. K DP sa prikladá aj potvrdenie o zaplatených odvodoch do SP.
Katarina-fa
08.02.13,07:24
veľmi pekne ďakujem, a prosím ťa ešte čo sa týka potvrdenia o zaplatených odvodoch to si treba vyžiadať zo SP? mesačné platby sa platili z účtu
Xanti
08.02.13,07:27
veľmi pekne ďakujem, a prosím ťa ešte čo sa týka potvrdenia o zaplatených odvodoch to si treba vyžiadať zo SP? mesačné platby sa platili z účtu
Môžeš požiadať potvrdenie zo SP, alebo si vytlačiť z internet bankingu potvrdenie o výške zaplatených odvodov. Mne akceptovali na DU, i jedno i druhé ... pri DP čo som robila.
Katarina-fa
08.02.13,07:46
super, tak si vytlačím z IB platby do SP za tento rok a priložím k DP, veľmi pekne ti ďakujem za ochotu
Thema
24.02.13,13:06
Dobrovolne zaplatené poistné do SP si môžeš uplatniť. Platby do ZP si uplatniť nemôžeš. K DP sa prikladá aj potvrdenie o zaplatených odvodoch do SP.

Môžem sa spýtať prečo si platby do ZP uplatniť nemôže? Napr. ak časť roka som bola dobrovoľne nezamestnaná a zaplatila som ako samoplatiteľ povinne ZP napr. 6x47,58 €, a v druhej časti roka som mala príjem zo záv.činnosti, prečo by som si o túto sumu nemohla znížiť daňový základ.
mart.
24.02.13,17:12
Dobrý deň,

som študent a v lete som brigádoval (na dohodu). Nedávno mi z tej firmy prišlo potvrdenie o príjmoch. Bolo mi tu odporučené, že nech podám daňové priznanie typu A, ak chcem, aby mi daňový úrad vrátil daň, ktorú som zaplatil. Tak som si preštudoval priznanie a aj návod a chcem vás požiadať o kontrolu, či som správne vyplnil toto priznanie. Takže na str. 3 som vyplnil:
riadok č. 32,č. 32a), č.34, v ktorým som uvádzal rovnakú sumu = 88€.
Ďalej som v VI. oddiely, na tej istej strane vyplnil :
riadok č. 36 = 88€,
riadok č. 37 = 3644,74€,
riadok č. 39 = 3644,74€,
riadok č. 40 = 0€
riadok č. 41 = -16,72€
Sú toto všetky riadky, ktoré som mal vyplniť, ak žiadam o vrátenie tých 16,72€ ?
Okrem tohto a prvej strane ešte vypĺňam XII. oddiel, kde zaškrtnem políčko "žiadam o vrátenie daňového preplatku" a vyplním č.ú., dátum a podpíšem ? Možte mi, prosím, poradiť ? Ďakujem :)
Andyke
24.02.13,17:28
r.41 0
r.54 0
r.62 16,72 (ak máš v potvrdení o zdanit.mzde uvedené, že Ti daň zrazili)
r.64 -16,72
VIII. oddiel – neuplatňujem postup , zaškrtneš políčko a podpis
X.oddiel počet príloh: 1, ďalej dátum, podpis
a XII.oddiel tak ako píšeš

PS: ostatné máš dobre.
mart.
24.02.13,17:56
naozaj veľmi pekne ďakujem. ešte taká maličkosť - toto priznanie sa odosiela poštou alebo ho možem aj osobne zaniesť na daňový úrad ? Do koľkých dní možem čakať vrátenie preplatku ?
Mila123
24.02.13,17:58
naozaj veľmi pekne ďakujem. ešte taká maličkosť - toto priznanie sa odosiela poštou alebo ho možem aj osobne zaniesť na daňový úrad ? Do koľkých dní možem čakať vrátenie preplatku ?
dú má na to čas, niekedy po 10. máji 2013
mart.
01.03.13,12:14
prosím vás, ešte by som potreboval vedieť - I. oddiel riadok 10) vyplním Slovensko alebo iba SR ? a kód štátu je SK ? kód štátu vyplnam tiež ?
a priznanie možem zaniesť aj osobne na daňový alebo treba poslať poštou ? Ďakujem