sisa93
08.02.13,10:43
Prosím Vás, je pravda že od nasledujúceho školského roku 2013/2014 bude štúdium v ČR pre slovenských študentov spoplatnené? Aké vysoké budu poplatky? Chcela by som isť študovať do ČR a bojím sa, že s tými poplatkami by to bolo až príliš finančne náročné:( Takže by sa mi hodili nejaké informácie či má vobec zmysel trápiť sa s prijímačkami, keď si to študium aj tak nebudem mocť dovoliť. Inak ospravedlňujem sa ak som to zaradila do zlej sekcie, ale nevedela som nájsť lešpiu:o
buchač
08.02.13,09:53
Prosím Vás, je pravda že od nasledujúceho školského roku 2013/2014 bude štúdium v ČR pre slovenských študentov spoplatnené? Aké vysoké budu poplatky? Chcela by som isť študovať do ČR a bojím sa, že s tými poplatkami by to bolo až príliš finančne náročné:( Takže by sa mi hodili nejaké informácie či má vobec zmysel trápiť sa s prijímačkami, keď si to študium aj tak nebudem mocť dovoliť. Inak ospravedlňujem sa ak som to zaradila do zlej sekcie, ale nevedela som nájsť lešpiu:o
...hm , nebolo by lepšie pozrieť sa na príslušnú netovú stránku VŠ a získať priamo od zdroja info ???
Alebo dať dopyt mailom ?

Veď aj na slovenských školách sú poplatky rôzne ...
sisa93
08.02.13,10:01
To bolo to prvé čo som robila ;) pozerala som to na stránkach jednotlivých škol a všade majú zatiaľ len vypísané poplatky za rok 2012/2013. Skôr ide o to, že neviem či naisto schválili v ČR zákon o platbe slovenských študentov za štúdium a či platí že školné bude max. 10 000kč za semester, kedže všade je to len v znení " zrejme", "asi", " študenti by sa mali pripraviť" atď., ale zatial nič konkretne.:( Rada by som teda vedela či naozaj budem platiť alebo nie kedže na podanie prihlášok mám cca 2 týždne a treba uznať, že ani poplatky za prihlášky nie sú najlacnejšie :)
buchač
08.02.13,10:55
Tak inak .....


Maximum desaťtisíc

"Školné bude v každom prípade," povedal podľa iDNES.cz Jan Vitula, zástupca TOP 09. Školné by sa podľa expertov strán mohlo zaviesť v roku 2013.

Podľa predbežných dohôd bude maximálne školné 10tisíc českých korún (386 eur) za semester. Škola by však mohla určiť aj nižšie školné.
„Každá vysoká škola by mohla povedať, že má nulové školné. Bola to iba možnosť," povedal Vitula podľa aktualne.cz.

Vyjednávač Vecí verejných Josef Dobeš pre lidovky.cz povedal, že zasahovať by mohol aj štát v odboroch, ktoré by chcel podporiť.

Strany sa však zatiaľ nedohodli, akým spôsobom by sa školné platilo. ODS a Veci verejné chcú, aby študenti platili, až keď začnú zarábať - teda po ukončení štúdia. Ide o model, ktorý funguje v Austrálii.

„Pre nás je sociálne únosné odložené školné," povedala aktuálne.cz Kristýna Kočí z Vecí verejných. Strana TOP 09 je podľa českých médií skôr za to, aby študenti platili už počas štúdia.

ŠKOLNÉ V ČESKU

Budú ho platiť všetci študenti verejných vysokých škôl v Česku. Aj Slováci, ktorí tu študujú.
Maximum by malo byť 10-tisíc českých korún za semester.

Platiť by sa mohlo až od roku 2013.

Nie je ešte jasné, či budú študenti platiť počas štúdia, či až po ňom.

http://www.sme.sk/c/5413465/za-studium-v-cesku-sa-bude-platit-aj-slovaci.html
sisa93
09.02.13,14:36
Ďakujem sa snahu :) ale toto som si našla aj sama. Ide o to, že stále o tom vravia len v rovinách možno, mohlo, malo by sa, viď. Školné by sa podľa expertov strán mohlo zaviesť v roku 2013.Platiť by sa mohlo až od roku 2013.
Nie je ešte jasné, či budú študenti platiť počas štúdia, či až po ňom.
Ja som len chcela vedieť či už o tom vie niekto niečo konkretne či to už naozaj platí alebo nie.
buchač
09.02.13,15:08
Ďakujem sa snahu :) ale toto som si našla aj sama. Ide o to, že stále o tom vravia len v rovinách možno, mohlo, malo by sa, viď. Školné by sa podľa expertov strán mohlo zaviesť v roku 2013.Platiť by sa mohlo až od roku 2013.
Nie je ešte jasné, či budú študenti platiť počas štúdia, či až po ňom.
Ja som len chcela vedieť či už o tom vie niekto niečo konkretne či to už naozaj platí alebo nie.
Hehehe...takže ešte inakšie ...

Ak politici ( lebo politici to schvaľovať budú ) vravia niečo v rovine ... " možno , malo ,mohlo ..." tak to v dnešnej dobe na tých 99 % znamená len jediné a to je práve to schválenie nejakého zákona ....

Mimochodom , či budú platiť počas štúdia alebo až po ňom je v tejto chvíli tak trochu bezpredmetné , aj keby aj na túto tému by sa dalo polemizovať ...

P.S.:
...ak máš záujem o to štúdium v Čechách , tak začni šetriť ;)
avalik
09.02.13,15:22
Ďakujem sa snahu :) ale toto som si našla aj sama. Ide o to, že stále o tom vravia len v rovinách možno, mohlo, malo by sa, viď. Školné by sa podľa expertov strán mohlo zaviesť v roku 2013.Platiť by sa mohlo až od roku 2013.
Nie je ešte jasné, či budú študenti platiť počas štúdia, či až po ňom.
Ja som len chcela vedieť či už o tom vie niekto niečo konkretne či to už naozaj platí alebo nie.

tak ako u nas aj v CR sa menia zakony, t.j. aj ked dnes tieto poplatky este nie su zavedene, neznamena to, ze od 1. septembra nebudu ... sleduj dianie na ceskych strankach tykajucich sa vysokych skol
Twoflower
17.04.13,16:09
Informácie, ktoré som našiel hovoria, že platiť budú študenti ktorí prekročili štandardnú dĺžku štúdia. (Väčšinou 3 roky - Bc.; 5 rokov - Mgr.)
Otázkou zostáva, či sa čas strávený na školách v Česku a Slovensku sčíta.