BUTTON.
08.02.13,11:24
Má SZČO, ktorý platí odvody do ZP, ale do SP mu ešte povinné poistenie nevzniklo, nárok na nemocenské dávky, keď zostane PN?
Tweety
08.02.13,10:25
Má SZČO, ktorý platí odvody do ZP, ale do SP mu ešte povinné poistenie nevzniklo, nárok na nemocenské dávky, keď zostane PN?
Nie, nemá.
Mila123
08.02.13,10:27
Má SZČO, ktorý platí odvody do ZP, ale do SP mu ešte povinné poistenie nevzniklo, nárok na nemocenské dávky, keď zostane PN?
možno aj áno, vznikne mu, záleží na viacerých faktoroch.....
obdobie jeho predchádzajúceho nemocenského poistenia spätne 2 roky, bolo nejaké? zamestnanie? dobrovoľné poistenie?
BUTTON.
08.02.13,10:28
A prečo, lebo neplatí do SP?
Tweety
08.02.13,10:29
A prečo, lebo neplatí do SP?
Ak neplatí, a ani z iného štatútu( zamestnanec, DNP) nemá VZ na NP do SP, nárok bohužiaľ nemá.
Mila123
08.02.13,10:30
A prečo, lebo neplatí do SP?

1/ predpokladám, že nie je v ochrannej dobe
2/ nemá aktívne nemocenské poistenie v SP
BUTTON.
08.02.13,10:34
od jan. 2011 do aug. 2011 zamestnaný
od sep. 2011 do júna 2012 nezamestnaný
od júla 2012 SZČO
Xanti
08.02.13,10:39
od jan. 2011 do aug. 2011 zamestnaný
od sep. 2011 do júna 2012 nezamestnaný
od júla 2012 SZČO
V takomto prípade nemá nárok na platenú PN.
Mila123
08.02.13,10:40
08/2011 a k nemu cca 15 mesiacov má na to, aby keď je chorý, musí sa pred PN prihlásiť na celý balík poistenia v SP a dostane PN z minima......ale ako počítam už nedostane zaplatenú PN......

pretože ku dňu začatia napr. PN musí byť za posledné 2 roky 270 dní poistený (a to už asi teraz nestíha)
BUTTON.
08.02.13,10:45
Asi tak. Ďakujem
mizu24
11.02.13,10:49
a musí platiť odvody do ZP/stanovil si minimálny preddavok/ počas PN alebo OČR, keď nemá nárok na výplatu dávky /síce spĺňa podmienku 270 dní, ale nestihol sa prihlásiť deň vopred na celý balík/? Niekde na Porade som čítala, že nemá, len neviem aký to bol prípad a neviem to teraz nájsť. Ďakujem
Katy a R
11.02.13,10:53
a musí platiť odvody do ZP/stanovil si minimálny preddavok/ počas PN alebo OČR, keď nemá nárok na výplatu dávky /síce spĺňa podmienku 270 dní, ale nestihol sa prihlásiť deň vopred na celý balík/? Niekde na Porade som čítala, že nemá, len neviem aký to bol prípad a neviem to teraz nájsť. Ďakujem
nájdeš v zák o ZP - že kedy sa neplatí:confused: - ak poberá dávku NP
mizu24
11.02.13,11:29
Ďakujem, takže keby sa stihol prihlásiť deň vopred na celý balík, tak by nemusel platiť do ZP, lebo by mu priznali dávku NP. Tým pádom ani OČR nemusí posielať na SP, keď ju už má vystavenú?
Xanti
11.02.13,11:30
Ďakujem, takže keby sa stihol prihlásiť deň vopred na celý balík, tak by nemusel platiť do ZP, lebo by mu priznali dávku NP. Tým pádom ani OČR nemusí posielať na SP, keď ju už má vystavenú?
Kedy bola OCR vystavená dnes? Tak mal utekať na SP hned dnes sa poistiť.
mizu24
11.02.13,13:48
OČR bola vystavená dnes, ale spätne od 7.2.2013, pretože sa choroba riešila len cez telefón kvôli vysokým horúčkam. A nie je nutné sa poistiť deň vopred?
Mila123
11.02.13,13:49
OČR bola vystavená dnes, ale spätne od 7.2.2013, pretože sa choroba riešila len cez telefón kvôli vysokým horúčkam. A nie je nutné sa poistiť deň vopred?
áno, aspoň jeden deň vopred, popr. 07 02 2013....ale to nestíhaš....
veronikasad
11.02.13,13:53
OČR bola vystavená dnes, ale spätne od 7.2.2013, pretože sa choroba riešila len cez telefón kvôli vysokým horúčkam. A nie je nutné sa poistiť deň vopred?
Nedá sa OČR-ka "stornovať" a vystaviť nová s neskorším dátumom ? napr. od stredy a zajtra sa prihlásiť na celý balík dobr.poistenia ?
mizu24
11.02.13,15:36
Nedá sa OČR-ka "stornovať" a vystaviť nová s neskorším dátumom ? napr. od stredy a zajtra sa prihlásiť na celý balík dobr.poistenia ?

Ďakujem krásne, skúsim zistiť, či bude doktorka ochotná vystaviť s neskorším dátumom.
Benko
15.02.13,09:38
Prosím vás, platí to aj pre občana nie SZČO?
Je tehotná a nezamestnaná od 1.10.2012 ( evidovaná na úrade bez nároku na podporu). Je to rizikové, pôjde na PN. Koľko dostane PN ako nezamestnaná, a či by sa mohla tiež pripoistiť teraz a až potom ísť na PN?
Ďakujem
Xanti
15.02.13,09:40
Prosím vás, platí to aj pre občana nie SZČO?
Je tehotná a nezamestnaná od 1.10.2012 ( evidovaná na úrade bez nároku na podporu). Je to rizikové, pôjde na PN. Koľko dostane PN ako nezamestnaná, a či by sa mohla tiež pripoistiť teraz a až potom ísť na PN?
ĎakujemPlatila niekedy DNP? Alebo kedy posledne platila odvody do SP?
Katy a R
15.02.13,09:45
Prosím vás, platí to aj pre občana nie SZČO?
Je tehotná a nezamestnaná od 1.10.2012 ( evidovaná na úrade bez nároku na podporu). Je to rizikové, pôjde na PN. Koľko dostane PN ako nezamestnaná, a či by sa mohla tiež pripoistiť teraz a až potom ísť na PN?
Ďakujem
áno - treba sa predtým ísť prihlásiť ako DPO na balík poistenia - stačí dôchodkové a nemocenské (samozrejme, ak v tom ukončenom zamestnaní bola aspoň 9 mesiacov)
Ak bola v čase ukončenia PP už tehotná:confused: - tak potom netreba - platí pre ňu ochranná lehota 8 mesačná.
Benko
15.02.13,10:06
V ukončenom zamestnaní bola cca 3 mesiace. Tehotná nebola pri ukončení zamestnania. Rozmýšľam, či by jej nebolo lepšie zamestnanť sa a potom ísť na PN.
Katy a R
15.02.13,10:11
V ukončenom zamestnaní bola cca 3 mesiace. Tehotná nebola pri ukončení zamestnania. Rozmýšľam, či by jej nebolo lepšie zamestnanť sa a potom ísť na PN.
nuž ak nemá dosť dní poistenia - tak dobrovoľné nepomôže. jediná možnosť - povinné poistenie z PP.
- a ak chce aj materskú - tak asi veľa času už nemá (ak vôbec ešte stíha :confused:- záleží od PTP)
Marian386
15.02.13,10:35
Zdravim ,tiez by som sa chcel opytat ohladom PN,ako je to teraz po novom.Napriklad ked niekto minuly rok nepracoval a teraz by sa zamestnal na prac.zmluvu ,keby ochorel z coho by mal vyratany vym.zaklad na nemocenske davky.Dakujem.
Mila123
15.02.13,10:37
Zdravim ,tiez by som sa chcel opytat ohladom PN,ako je to teraz po novom.Napriklad ked niekto minuly rok nepracoval a teraz by sa zamestnal na prac.zmluvu ,keby ochorel z coho by mal vyratany vym.zaklad na nemocenske davky.Dakujem.
do 90 dní trvania PP z minimálneho VZ ,t.j. 393 €, plat by musel byť aspoň v takej výške, ak by bol nižší, taký by bol potom je aj taký VZ na nemocenské....
po 90. dňoch VZ zo mzdy....

tých 90 dní musia byť platené odvody (musí byť odpracované, popr. čerpané D, §, nie nepl. voľná, očr, pn)
Xanti
15.02.13,10:38
Zdravim ,tiez by som sa chcel opytat ohladom PN,ako je to teraz po novom.Napriklad ked niekto minuly rok nepracoval a teraz by sa zamestnal na prac.zmluvu ,keby ochorel z coho by mal vyratany vym.zaklad na nemocenske davky.Dakujem. Ak by ochorel do 90 dní od začiatku pracovného pomeru, tak VZ by bol predpokladaný tj. z minima.
Ak by ochorel po 90 dnoch trvania PP , tak VZ by bol skutočný dosiahnutý v zamestnaní.
Marian386
15.02.13,10:57
A este,keby to bolo tak ,ze minuly rok by mal nieco odpracovane,VZ by sa mu bral za munuly rok?
Tweety
15.02.13,10:59
A este,keby to bolo tak ,ze minuly rok by mal nieco odpracovane,VZ by sa mu bral za munuly rok?
ÁNo, bral.
Mila123
15.02.13,10:59
A este,keby to bolo tak ,ze minuly rok by mal nieco odpracovane,VZ by sa mu bral za munuly rok?
áno, ale sú dve možnosti

ak by si bol zamestnaný od napr. 27122012 a trvalo by zamestnanie i tých 90 dní, VZ by bol z roku 2012

ak by si bol zamestananý v roku 2012 aspoň tých 90 dní a teraz by si mal iné zamestnanie a nesplňal by si podmienku 90 dní, tak by sa počítal rok 2012
Marian386
15.02.13,11:34
A keby v r.2012 trvalo zamestnanie menej ako 90 dni a v tomto roku uz u ineho zamestnavatela bolo nad 90 dni ,VZ by sa pocital z r.2013?
Mila123
15.02.13,11:34
A keby v r.2012 trvalo zamestnanie menej ako 90 dni a v tomto roku uz u ineho zamestnavatela bolo nad 90 dni ,VZ by sa pocital z r.2013?
áno
mizu24
18.02.13,20:29
Ďakujem :)
Marian386
02.03.15,05:35
Zdravim ,tiez by som sa chcel opytat ohladom PN,ako je to teraz po novom.Napriklad ked niekto minuly rok nepracoval a teraz by sa zamestnal na prac.zmluvu ,keby ochorel z coho by mal vyratany vym.zaklad na nemocenske davky.Dakujem. Ak by ochorel do 90 dní od začiatku pracovného pomeru, tak VZ by bol predpokladaný tj. z minima.
Ak by ochorel po 90 dnoch trvania PP , tak VZ by bol skutočný dosiahnutý v zamestnaní.
Zdravim,chcel by som sa spytat na tu istu otazku ohladom PN ,ako je to teraz po tychto novych zmenach.Dakujem.
veronikasad
02.03.15,06:57
Zdravim ,tiez by som sa chcel opytat ohladom PN,ako je to teraz po novom.Napriklad ked niekto minuly rok nepracoval a teraz by sa zamestnal na prac.zmluvu ,keby ochorel z coho by mal vyratany vym.zaklad na nemocenske davky.Dakujem. Ak by ochorel do 90 dní od začiatku pracovného pomeru, tak VZ by bol predpokladaný tj. z minima.
Ak by ochorel po 90 dnoch trvania PP , tak VZ by bol skutočný dosiahnutý v zamestnaní.
Zdravim,chcel by som sa spytat na tu istu otazku ohladom PN ,ako je to teraz po tychto novych zmenach.Dakujem.
Môžeš byť konkrétnejší ? Kedy vznikol posledný pracovný pomer ? Bol si nemocensky poistený aj v roku 2014 ?
Marian386
02.03.15,09:22
Zdravim ,tiez by som sa chcel opytat ohladom PN,ako je to teraz po novom.Napriklad ked niekto minuly rok nepracoval a teraz by sa zamestnal na prac.zmluvu ,keby ochorel z coho by mal vyratany vym.zaklad na nemocenske davky.Dakujem. Ak by ochorel do 90 dní od začiatku pracovného pomeru, tak VZ by bol predpokladaný tj. z minima.
Ak by ochorel po 90 dnoch trvania PP , tak VZ by bol skutočný dosiahnutý v zamestnaní.
Zdravim,chcel by som sa spytat na tu istu otazku ohladom PN ,ako je to teraz po tychto novych zmenach.Dakujem.
Môžeš byť konkrétnejší ? Kedy vznikol posledný pracovný pomer ? Bol si nemocensky poistený aj v roku 2014 ?
V r 2014 som nebol nemocensky poisteny,Pracovny pomer vznikol od 2. februara 2015
Marian386
02.03.15,11:29
Zdravim ,tiez by som sa chcel opytat ohladom PN,ako je to teraz po novom.Napriklad ked niekto minuly rok nepracoval a teraz by sa zamestnal na prac.zmluvu ,keby ochorel z coho by mal vyratany vym.zaklad na nemocenske davky.Dakujem.
do 90 dní trvania PP z minimálneho VZ ,t.j. 393 €, plat by musel byť aspoň v takej výške, ak by bol nižší, taký by bol potom je aj taký VZ na nemocenské....
po 90. dňoch VZ zo mzdy....

tých 90 dní musia byť platené odvody (musí byť odpracované, popr. čerpané D, §, nie nepl. voľná, očr, pn)
Len by som sa chcel spytat,ci je to takto aj po tychto novych zmenach.Dakujem.
veronikasad
02.03.15,11:34
Zdravim ,tiez by som sa chcel opytat ohladom PN,ako je to teraz po novom.Napriklad ked niekto minuly rok nepracoval a teraz by sa zamestnal na prac.zmluvu ,keby ochorel z coho by mal vyratany vym.zaklad na nemocenske davky.Dakujem.
do 90 dní trvania PP z minimálneho VZ ,t.j. 393 €, plat by musel byť aspoň v takej výške, ak by bol nižší, taký by bol potom je aj taký VZ na nemocenské....
po 90. dňoch VZ zo mzdy....

tých 90 dní musia byť platené odvody (musí byť odpracované, popr. čerpané D, §, nie nepl. voľná, očr, pn)
Len by som sa chcel spytat,ci je to takto aj po tychto novych zmenach.Dakujem.
Akú mzdu máš dohodnutú v PZ ?
Uvedené platí v prípade, ak mzda je vyššia ako min. VZ (ten sa od 1.1.2015 zvýšil na 412€)
Marian386
02.03.15,11:52
Zdravim ,tiez by som sa chcel opytat ohladom PN,ako je to teraz po novom.Napriklad ked niekto minuly rok nepracoval a teraz by sa zamestnal na prac.zmluvu ,keby ochorel z coho by mal vyratany vym.zaklad na nemocenske davky.Dakujem.
do 90 dní trvania PP z minimálneho VZ ,t.j. 393 €, plat by musel byť aspoň v takej výške, ak by bol nižší, taký by bol potom je aj taký VZ na nemocenské....
po 90. dňoch VZ zo mzdy....

tých 90 dní musia byť platené odvody (musí byť odpracované, popr. čerpané D, §, nie nepl. voľná, očr, pn)
Len by som sa chcel spytat,ci je to takto aj po tychto novych zmenach.Dakujem.
Akú mzdu máš dohodnutú v PZ ?
Uvedené platí v prípade, ak mzda je vyššia ako min. VZ (ten sa od 1.1.2015 zvýšil na 412€)
Mzda je 450 EUR
veronikasad
02.03.15,11:53
Zdravim ,tiez by som sa chcel opytat ohladom PN,ako je to teraz po novom.Napriklad ked niekto minuly rok nepracoval a teraz by sa zamestnal na prac.zmluvu ,keby ochorel z coho by mal vyratany vym.zaklad na nemocenske davky.Dakujem.
do 90 dní trvania PP z minimálneho VZ ,t.j. 393 €, plat by musel byť aspoň v takej výške, ak by bol nižší, taký by bol potom je aj taký VZ na nemocenské....
po 90. dňoch VZ zo mzdy....

tých 90 dní musia byť platené odvody (musí byť odpracované, popr. čerpané D, §, nie nepl. voľná, očr, pn)
Len by som sa chcel spytat,ci je to takto aj po tychto novych zmenach.Dakujem.
Akú mzdu máš dohodnutú v PZ ?
Uvedené platí v prípade, ak mzda je vyššia ako min. VZ (ten sa od 1.1.2015 zvýšil na 412€)
Mzda je 450 EUR
V tom prípade sa nemocenské bude počítať z min. VZ = 412€ mesačne
Marian386
02.03.15,12:01
Zdravim ,tiez by som sa chcel opytat ohladom PN,ako je to teraz po novom.Napriklad ked niekto minuly rok nepracoval a teraz by sa zamestnal na prac.zmluvu ,keby ochorel z coho by mal vyratany vym.zaklad na nemocenske davky.Dakujem.
do 90 dní trvania PP z minimálneho VZ ,t.j. 393 €, plat by musel byť aspoň v takej výške, ak by bol nižší, taký by bol potom je aj taký VZ na nemocenské....
po 90. dňoch VZ zo mzdy....

tých 90 dní musia byť platené odvody (musí byť odpracované, popr. čerpané D, §, nie nepl. voľná, očr, pn)
Len by som sa chcel spytat,ci je to takto aj po tychto novych zmenach.Dakujem.
Akú mzdu máš dohodnutú v PZ ?
Uvedené platí v prípade, ak mzda je vyššia ako min. VZ (ten sa od 1.1.2015 zvýšil na 412€)
Mzda je 450 EUR
V tom prípade sa nemocenské bude počítať z min. VZ = 412€ mesačne
Vdaka.
Marian386
03.03.15,14:03
Este by som sa chcel spytat,ako by to bolo,keby pri tejto mzde 450 EUR bolo odpracovane len 2 tyzdne,VZ by bol aky? Alebo musi byt odpracovany cely mesiac aby to platilo,ze z VZ 412 EUR?
Marian386
12.03.15,11:45
Este by som sa chcel spytat,ako by to bolo,keby pri tejto mzde 450 EUR bolo odpracovane len 2 tyzdne,VZ by bol aky? Alebo musi byt odpracovany cely mesiac aby to platilo,ze z VZ 412 EUR?
Ako je to teda?
ivka70
12.03.15,12:13
Ako je to teda?

Denný vymeriavací základ, pravdepodobný denný vymeriavací základ, rozhodujúce obdobie a výška nemocenského od 1.1.2015
http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s