Martin7894
08.02.13,15:42
Mám záujem kúpiť od otca 50% podiel bytu. Je to viac-menej z bezpečnostných dôvodov.
Ako je najlepšie previesť tento podiel na mňa?
Formou darovacej zmluvy, alebo formou predaja za cca. 10 000 eur(pôjdu na rekonštrukciu)? Pričom celý byt ma hodnotu cca. 100k.

Chcem sa spytať co je výhodnejšie? Aké sú poplatky a dane pri nadobudnutí podielu?
Kvaka
08.02.13,14:49
Ako dlho vlastní otec byt?
Martin7894
08.02.13,14:54
Od rozvodu cca. 4 roky a predtým tak 20 rokov ako spoluvlastník z mamou.
Kvaka
08.02.13,15:13
Od rozvodu cca. 4 roky a predtým tak 20 rokov ako spoluvlastník z mamou.Ak otec nadobudol byt do 31. decembra 2010 (mal ho už vtedy zapísaný celý na LV), tak sa jeho príjem z predaja posudzuje podľa prechodných ustanovení zákona o dani z príjmov. Ak tam má trvalý pobyt najmenej dva roky pred predajom, bude jeho príjem oslobodený od dane. Daň z darovania neexistuje. Prevod polovice bytu, či už darovaním alebo predajom by bol v takomto prípade s rovnakými nákladmi, boli by to len poplatky za návrh na vklad do katastra a náklady na vypracovanie zmluvy. Ak máš súrodencov, v prípade dedenia by sa ti však započítala darovaná časť.
Martin7894
08.02.13,15:47
Ďakujem,
Ten byt určite nadobudol pred 31. decembrom 2010.
Súrodencov mam, ale oni sú stým obznámení a v prípade dedenia sa to nejako dorieši. Je to len kvôli tomu aby o ten byt nejako neprišiel (dôchodca) a ja som tam neinvestoval svoje peniaze pre nejakú mladšiu milenku :). Predsa ak tam budem mať 50% podiel tak nakladanie z bytom bude o čosi komplikovanejšie.

Ešte jedna otázka? Ako by to bolo po otcovej smrti? Nebol by problém z daňami ak by sa predal ten byt povedzme za 100k a ja som kúpil 50%podiel za 10k.
Ja viem ze asi to pletiem, ale ak si pamätám bol nejaký problém z predajom bytu za nízku cenu (kvôli na daniam) a potom z následným predajom za vyššiu.
Ta sa asi dedičstva netýka?
Kvaka
08.02.13,15:57
Po otcovej smrti budete dediť jeho polovicu všetci súrodenci rovným dielom, zdedená časť bude pri predaji oslobodená od dane z príjmov. Tvoja časť bude oslobodená od dane len v prípade predaja bytu skôr ako za 5 rokov od nadobudnutia tvojej časti do vlastníctva.
mimotemy :D Ak spomínaš prípadnú mladšiu milenku, asi sa otec tak skoro nechystá zomrieť.:D
Martin7894
08.02.13,16:09
Ešte raz dík za odpovede. Už som trochu v obraze.

mimotemy Veru nechystá :) a to máme ešte rovnaký problém z mamou :D. Novinka "Kríza staršieho veku".