zsuctaren
08.02.13,18:29
Starobný dôchodca pracoval na pracovný pomer celý rok 2012. Od mája 2012 je poberateľom starobného dôchodku. Od mája nemal NZČD, takže sa mu celý plat danil. Jeho ročný príjem z dôchodku je 3500 €. Ako mu mám spraviť DP ?
Dakujem
veronikasad
08.02.13,17:31
Zamestnanec nebol poberatelom SDk 1.1.2012, patrí mu preto celoročná NĆZD.
Kvaka
08.02.13,17:32
Ak tento dôchodca nebol poberateľom starobného dôchodku, ani predčasného starobného dôchodku k 1.1.2012, má nárok na celú NČZD.
zsuctaren
08.02.13,17:43
nestretla som sa ešte s takýmto prípadom, preto to neviem. Takže teraz co, ked od mája nemal nezdanitelnu čiastku. Dakujem.
som začinajuca účtovnicka, tak sa ešte len učim :/
Mila123
08.02.13,17:45
nestretla som sa ešte s takýmto prípadom, preto to neviem. Takže teraz co, ked od mája nemal nezdanitelnu čiastku. Dakujem.
som začinajuca účtovnicka, tak sa ešte len učim :/
prečo si neuplatňoval NČZD od 05/2012? pretože začal poberať SD? hlúposť, prečítaj si § 11 ZDP....tam je to uvedené, popr. niekedy stačí aj jedno školenie......
Tweety
08.02.13,17:47
nestretla som sa ešte s takýmto prípadom, preto to neviem. Takže teraz co, ked od mája nemal nezdanitelnu čiastku. Dakujem.
som začinajuca účtovnicka, tak sa ešte len učim :/
Učiť sa je dobré. Kuk Zákon o DzP. Ten je na také veci ako stvorený.
zsuctaren
08.02.13,17:49
:( a teraz co mam spravit? to mi poradila jedna mzdárka, že akonáhle začne poberať starobný dochodok, tak nemá narok na nezdaniteľnú čiastku. Mala som si to ešte overit niekde, ale uz je neskoro. Co teraz s tým ? Dakujem
Tweety
08.02.13,17:51
:( a teraz co mam spravit? to mi poradila jedna mzdárka, že akonáhle začne poberať starobný dochodok, tak nemá narok na nezdaniteľnú čiastku. Mala som si to ešte overit niekde, ale uz je neskoro. Co teraz s tým ? Dakujem
A čítala si zákon, bez ktorého pri DP alebo RZD nemôžeš ísť takpovediac ani na krok? Určite nie, lebo ak áno, rýchlo by si prišla na to, že nemáš dať len na povedačky jednej mzdárky. Zákon je alfou a omegou, nie JPP. A k tomu, čo máš robiť, máš už zodpovedané.
veronikasad
08.02.13,17:52
:( a teraz co mam spravit? to mi poradila jedna mzdárka, že akonáhle začne poberať starobný dochodok, tak nemá narok na nezdaniteľnú čiastku. Mala som si to ešte overit niekde, ale uz je neskoro. Co teraz s tým ? Dakujem
Nestresuj. Urob mu riadne DP typu A, kde mu uplatníš celoročnú NČZD. Daň zrazenú u zamestnávatela uvedieš na r. 62 a preplatok mu DU začiatkom mája t.r. vráti. Nezabudni vyplniť odd. XII.

Ak sa pýtaš ako mzdárka, rýchlejšie sa zamestnancovi vráti daň, ak do 15.2. požiada o vykonanie RZD u zamestnávatela. Preplatok dane mu môžeš vrátiť už vo februárovej výplate.
Mila123
08.02.13,17:55
:( a teraz co mam spravit? to mi poradila jedna mzdárka, že akonáhle začne poberať starobný dochodok, tak nemá narok na nezdaniteľnú čiastku. Mala som si to ešte overit niekde, ale uz je neskoro. Co teraz s tým ? Dakujem

oprav mu nesprávne zdaňovanie v RZD, tým že mu dáš celú nčzd.....
fondy do poisťovní ti sedia?
aký soft používaš na spracovanie miezd?
zsuctaren
08.02.13,18:12
do poistovni si teraz nepamätam aké som mu dávala. Viete mi napísat, že si potom to viem v práci odkontrolovať? Ďakujem veľmi pekne.
Mila123
08.02.13,18:25
do poistovni si teraz nepamätam aké som mu dávala. Viete mi napísat, že si potom to viem v práci odkontrolovať? Ďakujem veľmi pekne.
nemá platiť ani IP ani PvN ako ZC tak ani ZĽ......
veronikasad
08.02.13,18:26
do poistovni si teraz nepamätam aké som mu dávala. Viete mi napísat, že si potom to viem v práci odkontrolovať? Ďakujem veľmi pekne.
V profile máš účtovník - neviem či si zamestnanec, alebo živnostník. Mzdová problematika je veľmi zložitá, ak nechceš v budúcnosti platiť pokuty, treba neustále študovať zákony, poraďákom si už 5. rok. Zaplať si prístup do DRAKa (alebo požiadaj zamestnávatela), predplať si publikáciu "Čo má vedieť mzdová účtovníčka".

Čo sa týka tvojej konkrétnej otázky, starobný dôchodca neplatí invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Ak si po priznaní SD neupravila odvody, musíš podať do SP žiadosť o vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu - za každý mesiac samostatne.
http://www.socpoist.sk/ext_dok-ziadost_o-vratenie-poistneho--5-_vp/51441c

Tabuľku pre platenie odvodov v roku 2012 nájdeš aj tu
http://www.socpoist.sk/ext_dok-tabulka-platenia-poisteneho-od-1-januara-2012-s-textom/50717c
zsuctaren
08.02.13,18:53
Myslím, že odvody do sociálnej poisťovni mám dobre. Čo sa týka tej nezdaniteľnej čiastky, tak ak som dobre pochopila, tak ak nieje k 1.1. starobných dôchodcom, tak mu patrí NČZD a ak je k 1.1 starobný dôchodca , tak potom mu nepatrí? Čítala som to v zákone, ale mne to musí niekto vysvetliť tak inač ako v zákone je to písane :) ale dakujem, veľmi ste mi pomohli.
Mila123
08.02.13,18:59
Myslím, že odvody do sociálnej poisťovni mám dobre. Čo sa týka tej nezdaniteľnej čiastky, tak ak som dobre pochopila, tak ak nieje k 1.1. starobných dôchodcom, tak mu patrí NČZD a ak je k 1.1 starobný dôchodca , tak potom mu nepatrí? Čítala som to v zákone, ale mne to musí niekto vysvetliť tak inač ako v zákone je to písane :) ale dakujem, veľmi ste mi pomohli.
nie je to tak zase jednoznačne....
ak k 01 01 je PSD alebo SD, VD nemá nárok na nčzd, v prípade , že jeho ročný súhrn dôchodkov je vyšší ako nčzd na ten ktorý rok......ak je nižší uplatňuje si rozdiel.....
ak k 01 01 je PSD či SD alebo VD (presne si pozri § 11 ZDP, akí D má zákonodarca na mysli) sle zarobí v hrubom menej ako 1/2 nčzd, podaním DP typ A (nie RZD) sa mu celé zaplatené preddavky na daň z príjmov vrátia.....

zabudla som na niečo? hádam nie......