robinof
08.02.13,22:17
Mam trvaly pobyt v byte, ktoreho nie som vlastnik a so suhlasom vlastnika si v nom chcem zalozit sidlo firmy (jednoosobova sro).

Moze mi potom jeho vlastnik fakturovat prenajom ?
KEJKA
08.02.13,21:30
Mam trvaly pobyt v byte, ktoreho nie som vlastnik a so suhlasom vlastnika si v nom chcem zalozit sidlo firmy (jednoosobova sro).
Moze mi potom jeho vlastnik fakturovat prenajom ?vlastník ti už aj teraz fakturuje prenájom, či nie? Ty však ten byt prioritne používaš na bývanie, takže to nepôjde jednoducho dať do nákladov
robinof
08.02.13,21:43
vlastnik mi teraz nefakturuje za prenajom, mam tu len trvale bydlisko...

1.sidlo sro /jednoosobovej/ firmy zriadim v byte vlastnika
2.adresa konatela bude ta ista ako sidlo firmy

moze aj v takomto pripade vlastnik bytu fakturovat sro ?
robinof
09.02.13,07:11
ok,
a nevadi, ze byt nie je vyradeny z bytoveho fondu ?
-moze byt prenajat sro-cke, ked to nie su napr. kancelarske priestory ?
-ak ano, je potom uznatelna ZMLUVA O PRENAJME BYTU (pre sro)
-moze si potom najomca uplatnit so nakladov sluzby spravcu, fond oprav, sipo,.... ?
KEJKA
09.02.13,11:55
závisí od zmluvy, ale tie súvisiace náklady budú isto na tvoje meno, alebo meno vlastníka, takže jedine sprostredkovane faktúrou od vlastníka - musí byť uvedené v zmluve.
Tiež závisí, ako budeš schopný obhájiť tieto náklady u správcu dane, na to ti nikto jednoznačne ANO povedať nemôže.
A napokon - druhá strana mince - treba vyriešiť tvoj vzťah k bytu, resp. bývanie, aké máš trvalé bydlisko a kde, prechodné bydlisko a kde,.......
môže to skončiť tak, že to bude tvoj nepeňažný príjem a ten tiež je predmetom dane z príjmu - ale fyzických osôb.
robinof
10.02.13,14:31
snazim sa zistit ci moze byt takyto postup :

1.vlastnik bytu mi povoli zriadit u neho sidlo mojej /jednoosobovej/ sro
/na tejto adrese mam sucasne trvale bydlisko ale byt nevlastním/
2.potom by mi fakturoval prenajom
/mohol by si PRENAJIMATEL uplatnit do nakladov vsetky vydavky vratane spravcoskych sluzieb, fondu oprav, sipo,
energie,opravy. ???../

podla vasich odpvedi teda:

-kedze je jediny vlastnik byt do prenajmu dat moze
akurat sa dalej neviem dalej vymotat z toho ci nebude problem so zhodnou adresou sidla sro , konatela a zaroven prenajimatela bytu/
Ice dive
10.02.13,14:57
snazim sa zistit ci moze byt takyto postup :

1.vlastnik bytu mi povoli zriadit u neho sidlo mojej /jednoosobovej/ sro
/na tejto adrese mam sucasne trvale bydlisko ale byt nevlastním/
2.potom by mi fakturoval prenajom
/mohol by si PRENAJIMATEL uplatnit do nakladov vsetky vydavky vratane spravcoskych sluzieb, fondu oprav, sipo,
energie,opravy. ???../

podla vasich odpvedi teda:

-kedze je jediny vlastnik byt do prenajmu dat moze
akurat sa dalej neviem dalej vymotat z toho ci nebude problem so zhodnou adresou sidla sro , konatela a zaroven prenajimatela bytu/

no keď tam všetci bývate, a ešte tam buchneš sídlo sro... tak si nemysli, že celkové náklady na prevádzku bytu dáš do nákladov... čisto teoreticky to môžeš spraviť tak, že majiteľ bytu prenajme sro napr. 10 m2 bytu akože na písací stôl a PC... za 100 € mesačne... to by ti mohlo prejsť u správcu dane, ale to že dáš do nákladov 100 % nákladov na prevádzku bytu, to ti nikto nezožerie, že tieto náklady súvisia s dosahovaním príjmov... ak by to bol rodinný dom a prenajal by si jednu izbu tak by to bolo jednoduchšie..
robinof
10.02.13,16:58
100% nakladov urcite nie ale nejaka pomerna cast by sa mohla dat...
existuje na to nejaky vzorec ?
Ice dive
10.02.13,17:01
100% nakladov urcite nie ale nejaka pomerna cast by sa mohla dat...
existuje na to nejaky vzorec ?

no existuje na to subjektívny pocit, že 5 % alebo 50 % obytnej plochy... preto je jednoduchšie spísať nájomnú zmluvu s majiteľom a povedať za jednu izbu 100 € a neriešiť náklady na prevádzku bytu... ťažko by si povedal pri účte za vodu, 10x som splachoval ako firma wc a 25x po pracovnej dobe...
robinof
10.02.13,17:39
jasne ze 100% nakladov nie.
tak ako pises, spisat zmluvu na sumu a neriesit naklady...
ako je to ale zo strany PRENAJIMATELA ked prenjame cast bytu (1 izba). co/ake vydavky si moze v tomto pripade uplatnit, ked prenajimana miestnost je napojena na jeden zdroj, nema vlastne merace... SIPO plati za cely byt...
KEJKA
10.02.13,18:07
keby si aspon napísal o čo ti ide? ty si aj prenajímateľ?
ved si pozri témy, kde sa riešia problémy týkajúce sa nájmu bytu, časti bytu, domu...............
Ice dive
10.02.13,19:34
jasne ze 100% nakladov nie.
tak ako pises, spisat zmluvu na sumu a neriesit naklady...
ako je to ale zo strany PRENAJIMATELA ked prenjame cast bytu (1 izba). co/ake vydavky si moze v tomto pripade uplatnit, ked prenajimana miestnost je napojena na jeden zdroj, nema vlastne merace... SIPO plati za cely byt...

no prenajímateľ si môže ročne odpočítať 500 € na ktoré sa daň nevzťahuje... a potom si môže odpočítať skutočné výdavky... napr. elektriku asi veľmi nevyrieši ale teplo by mohol rozrátať podľa metrov štvorcových, ktoré prenajíma... tu ťažko vyčíslovať niektoré náklady... keď montáž samostatných meračov a s tým spojená administratíva zďaleka prevýši možný zisk...