ildiko86
09.02.13,10:20
Dobrý deň prajem,
som nezamestnaná, nemám nijaký vlastný príjem, poberám dávku v hmotnej núdzi 62,50 mesačne. Pri ktorom druhu dohode mi nekrátia dávku v HN: pri dohode o vykonaní práce, či pri dohode o vykonaní pracovnej činnosti?
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
09.02.13,09:25
· príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy do výšky dvojnásobku životného minima získané za 12 mesiacov,


Za príjem z príležitostnej činnosti sa považuje dohoda o vykonaní práce.
Xanti
09.02.13,09:26
Za príjem sa na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi považuje príjem podľa zákona č. 601/2003 Z.z. o životnom minime v znení neskorších predpisov:
· príjmy fyzických osôb, ktoré sú predmetom dane z príjmu po odpočítaní poistného na zdravotné, nemocenské, starobné, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, preddavku na daň alebo dane z príjmov fyzických osôb,
Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,

Môj názor :
Kedže už aj z dohôd sa platia odvody, tak sa považujú dohody za príjem ... takže ak zarobíš 50 eur na dohodu tak sa nebude považovať za príjem suma 12,50 eur. Zvyšná suma bude tvojim príjmom takže dávka v hmotnej núdzi sa Ti bude krátiť o 37,50 eur .. Takže Ti doplatia len 25 eur dávku v hmotnej núdzi.
Xanti
09.02.13,09:27
Ktohovie ako to berú teraz, ked sa platia odvody z dohôd. Tuším to nedali do súladu zo zákonníkom práce.
ildiko86
14.02.13,04:31
Ďakujem za odpovede. Na úrade práce mi povedali, že už je jedno, o ktorej dohode ide, považujú za príjem a krátia HN.