hornikluki
09.02.13,11:55
Ahojte,

potrebujem radu pri podávaní DP. Študoval som na VŠ do mája, ale od marca som bol zamestnaný na TPP do konca roka. Do marca som mal len dohodu, kde mi nič nezdanili.

Potreboval by som vedieť, či má nejaký vplyv na daň to, že som bol študent od marca do mája, či mám nárok na vrátenie nejakej sumy. Zamestnávateľ mi nezdaniteľnú čiastku uplatňoval. Neviem, či mám nárok na vrátenie odvodov alebo niečoho.

Ďakujem.
veronikasad
09.02.13,10:56
Podávaš DP typu A, do ktorého zahrnieš príjem z dohody aj z hl.prac.pomeru. Uplatníš si ročnú NČZD a zrazenú daň započítaš. Za obdobie kedy si nemal podpísané Vyhlásenie ti vznikne preplatok na dani, ktorý ti DU vráti.

Aký bol celkový príjem z dohody + zamestnania ? Koľko bola zrazená daň zo zamestnania aj dohody ?
Xanti
09.02.13,10:57
Odvody sa nevracajú. A ak tvoj príjem bol vyšší ako 1822,37 eur tak si povinný podať DP alebo požiadať o RZD zamestnávateľa. Ak Ti bola strhnutá nejaká daň, tak je možnosť jej vrátenia.
To že si bol študent nemá na to žiaden vplyv.
ivka70
09.02.13,11:00
Preddpokladam, ze hovoris o roku 2012, DP 2013 sa bude robit az v roku 2014.
To, ze si bol student, nema ziadny vplyv.
Kedze predpokladam, ze tvoj prijem dokopy bol viac ako 1822 EUR, mas povinnost podat DP alebo musis poziadat do 15.2. zamestnavatela o rocne uctovanie dani, ak sa chces vyhnut DP.
Teda tuto povinnost mas, aj keby ti na daniach stat nic nevracal.
Kedze si nepracoval januar februar, tak si si za tieto mesiace ani neuplatnoval nezdanitelne minimum, teda je predpoklad, ze ti nejaku cast dani vratia (ak teda nemas taky vysoky prijem, ze by sa ta dotkla "milionarska " dan).