jozefka 2003
09.02.13,14:33
Na matersku dovolenku mam nastupit 23.7.2013 ....pracovna zmluva mi konci 31.7.2013..myslim si ze mi zmluvu uz nepredlzia.Chcem sa spyat....ci sa mi bude materska vypocitavat z platu ktory som dostala rok predtym...tych 65 %....alebo mi pojde len zaklad...nejakych 195 eur....alebo len prvy mesiac mi pojde +65% alebo pocas celých 6 mesicaov...??,..pracovala som neprerusene 3 roky.... V priemere som zarabala 500 eur..aka by bola materska.....?eur .dakujem
Mila123
09.02.13,14:00
informácie máš pomýlené.....prečo iba z minima? prečo iná MD v prvý mesiac ?
budeš mať MD vypočítavanú z roku 2012.......s predpokladom, že máš splnenú podmienku 2 rokov a 270 dní poistenia
jozefka 2003
10.02.13,08:52
Takze mi matersku budu vypocitavat z platu za rok 2012...??....nebudu brat do uvahy ze tyzden na to mi konci pracovna zmluva..?,...tu vysku materskej plati stat alebo zamestnavatel..tych + 65%.?.....podmienku o odpracovani 2roky a 270 dni nepretrzite...mam splnene..len neviem....ci ta materska za prvych 6 mesiacov bude vyssia ...ked k 31.7.2013 mi konci pracovna zmluva a budem nezamestnana...dakujem
veronikasad
10.02.13,08:57
Takze mi matersku budu vypocitavat z platu za rok 2012...??....nebudu brat do uvahy ze tyzden na to mi konci pracovna zmluva..?,...tu vysku materskej plati stat alebo zamestnavatel..tych + 65%.?.....podmienku o odpracovani 2roky a 270 dni nepretrzite...mam splnene..len neviem....ci ta materska za prvych 6 mesiacov bude vyssia ...ked k 31.7.2013 mi konci pracovna zmluva a budem nezamestnana...dakujem
Materké - ako ti už napísala Mila123, ti sociálna poisťovňa vypočíta z príjmu súčasného zamestnávatela za rok 2012. Tvoj pracovný pomer skončí dňom dohodnutým v prac.zmluve, t.j. 31.7.2013.

Problém nie je vo výške, ani dobe poberania materského, ale v tom, že po skončení pracovného pomeru počas poberania rod.príspevku nebudeš poistená v nezamestnanosti a tak ti po skončení rod.dovolenky nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti.
jozefka 2003
10.02.13,09:13
Co to pre mna znamena...bduem si musiet niekde nieco platit..??..Alebo budem sa musiet evidovat na irade prace a stat to bude za mna platit....??...
veronikasad
10.02.13,09:17
Co to pre mna znamena...bduem si musiet niekde nieco platit..??..Alebo budem sa musiet evidovat na irade prace a stat to bude za mna platit....??...
Nebudeš si musieť nič platiť.
Po skončení prac.pomeru treba odniesť do zdr.poisťovne rozhodnutie o priznaní materského zo SP a po narodení dieťaťa rodný list. Platitelom zdr.poistenia bude za teba štát.

Po narodení dieťaťa treba isť do sociálnej poisťovne (lehota je tuším 40 dní, ale treba ísť čo najskôr) a prihlásiť sa na dôchodkové poistenie ako osoba starajúca sa o dieťa - štát bude za teba platiť dôch.poistenie. Ak by si počas rod.dovolenky začala pracovať na dohodu, musíš sa z dôch.poistenia odhlásiť.
jozefka 2003
10.02.13,09:23
Dakujem velmi pekne za rady. A este jedna kontrolna otazka....takze prvych 6 mesiacov budem poberat matersku s pripocitanim aj tych 65%, alebo nie?Len základ?Na matersku nastupim ako zamestnana ktora splna podmienky 2roky a 270 dni...takze oni nebudu zistovat ze o tyzden nato mi konci pracovna zmluva či..??
veronikasad
10.02.13,09:26
Dakujem velmi pekne za rady. A este jedna kontrolna otazka....takze prvych 6 mesiacov budem poberat matersku s pripocitanim aj tych 65%, alebo nie?Len základ?Na matersku nastupim ako zamestnana ktora splna podmienky 2roky a 270 dni...takze oni nebudu zistovat ze o tyzden nato mi konci pracovna zmluva či..??
materskú budeš poberať po dobu 34 týždňov, máš na ňu nárok, tak ako je uvedené v predch.príspevkoch.
Po skončení prac.pomeru treba riešiť len zdravotné poistenie. SP až po pôrode.
Mila123
10.02.13,09:38
Takze mi matersku budu vypocitavat z platu za rok 2012...??....nebudu brat do uvahy ze tyzden na to mi konci pracovna zmluva..?,...tu vysku materskej plati stat alebo zamestnavatel..tych + 65%.?.....podmienku o odpracovani 2roky a 270 dni nepretrzite...mam splnene..len neviem....ci ta materska za prvych 6 mesiacov bude vyssia ...ked k 31.7.2013 mi konci pracovna zmluva a budem nezamestnana...dakujem
budeš mať ku dňu ukončenia riadnej MD za posledné 3 roky poistená (u teba zamestnaná) 2 roky,