zolkoo
09.02.13,14:37
Zdravím Poraďáci, prosím Vás o radu, ktorá by mohla vyriešiť ako sa vyrovnať s nátlakom istého Podnikateľa, ktorý chce získať môj kúsoček pôdy za mizerný peniaz.

Som spoluvlastníkom podielu k nehnuteľnosti -- ornej pôdy, ktorá leží v blízkosti obývanej zóny v katastri obce.

Istý nemenovaný Podnikateľ si odkúpil resp. inými spôsobmi vyvlastnil pôdu okolo môjho pozemku, niekoľkokrát ma oslovil s nevýhodným návrhom na odkúpenie môjho podielu, ktorý ale nemám v pláne predať.

Môj pozemok prechádza cez stred pozemkov tohto pána Podnikateľa, ktorý sa mi v súčasnosti vyhráža tým, že môj pozemok zastavia a bude ho za každú cenu užívať. Stavia rekreačnú chatu (s reklasifikáciu ornej pôdy na stavebný pozemok problémy mať nebude, keďže je vplyvný). Mojou otázkou je, ako zakročiť v prípade tohto neprávneho úkonu? Môžem svoj pozemok ohradiť plotom? Hlavne by ma zaujímalo, čo umožňuje právo v takomto prípade? Na advokáta žiaľ zbytočné peniaze nemám, vedeli by ste prosím poradiť?

Ďakujem Vám.
MarcoM
09.02.13,14:06
V tvojom prípade sú tri možnosti:
1. dohodnúť sa (asi nepravdepodobné)
2. nechať to tak
3. investovať do advokáta

Pokiaľ si podielovým spoluvlastníkom ohradzovať si môžeš pozemok, ale prístup ostatným podielovým spoluvlastníkom musíš umožniť. Pokiaľ si ale výlučnou vlastníčkou danej pôdy, ktorá figuruje pod parcelným číslom a je jasne identifikovateľná tak si to ohradiť môžeš a nikoho okrem teba tam pustiť nemusíš. Keď dodrží všetky požiadavky podľa zákona a dostane stavebné povolenie nemôžeš mu zabrániť stavať na jeho pozemku.
Odporúčam našetriť na advokáta a následne sa poradiť s ním, lebo keď je tak "vplyvný" vybaví aj štátnych úradníkov a tam sa v tom už stratíš a na koniec aj tak on dosiahne svoje.
Mária27
09.02.13,20:42
Ak máš prístupovú cestu k tvojmu pozemku, nemôže ťa od nej predsa ohradiť.