sebestula
09.02.13,15:49
Dobrý den,

potrebovala by som poradiť chcela by som ešte pred blížiacim sa rozvodom opustiť spoločnú domácnosť, stratila by som potom nárok na vyplatenie z nehnutelnosti ktorú som opustila?
A ešte je tu jeden väčší problém ked sme kupovali nehnutelnosti tak sme z rod. domu urobili dvojgeneračný s osobitnými vchodmi. Nad nami v podkrovnom byte býva moja mama ale bohužial manžel nesuhlasil aby sa jej prepísala polovica domu a tak sme spoluvlastnikmi iba my dvaja. Mama síce poukázala na manželov osobný účet polovicu z kúpnej sumy ale bolo to pred 4,5 rokom. V prípade rozvodu ale chce vyplatit z nehnutelnosti svoj podiel ktorý investovala je toto možné alebo ju manžel može jednoducho obísť bez vyplatenia. Mama tu má aj s mojou sestrou taktiež trvalé bydlisko hned od kupy nehnutelnosti.
Dakujem za odpoved
misoft
09.02.13,15:12
potrebovala by som poradiť chcela by som ešte pred blížiacim sa rozvodom opustiť spoločnú domácnosť, stratila by som potom nárok na vyplatenie z nehnutelnosti ktorú som opustila? Aj keby si bola na Mesiaci - stále (pokiaľ nebolo BSM vysporiadane) ti patrí polovica, nárok sa nestráca.
A ešte je tu jeden väčší problém ked sme kupovali nehnutelnosti tak sme z rod. domu urobili dvojgeneračný s osobitnými vchodmi. Nad nami v podkrovnom byte býva moja mama ale bohužial manžel nesuhlasil aby sa jej prepísala polovica domu a tak sme spoluvlastnikmi iba my dvaja. Mama síce poukázala na manželov osobný účet polovicu z kúpnej sumy ale bolo to pred 4,5 rokom. V prípade rozvodu ale chce vyplatit z nehnutelnosti svoj podiel ktorý investovala je toto možné alebo ju manžel može jednoducho obísť bez vyplatenia. Ak tvoja mama o to požiada po vysporiadaní BSM a v účtovnom prehľade - výpise z účtu je jasné, že na jeho účet tie peniaze boli poukázané - bude musieť na základe žiadosti ich vrátiť - ale pozor, pokiaľ sa to dávalo vám ako manželom na spoločný účet - tak by musel vrátiť 1/2 a tú druhú ty (BSM je aj o peniazoch a spoločných účtoch). Mama tu má aj s mojou sestrou taktiež trvalé bydlisko hned od kupy nehnutelnosti Nehnuteľnosť bola zakúpená počas manželstva? Potom spadá pod BSM. Trvalý pobyt však má len evidenčný charakter a nemá nič spoločné s vlastníctvom..
draik
09.02.13,15:58
Je otázne, či manžel nebude tvrdiť, že peniaze na kúpu boli dar. Najmä, ak niet inej písomne dohody a nikto za to obdobie proti tomuto stavu nenamietal.
Mária27
09.02.13,20:36
Môžeš tvrdiť, že to bol dar od mamy len tebe (len do tvojho výlučného majetku) a teda si investovala do domu z časti výlučne svoje peniaze. Tie sa pri delení BSM odrátajú. V prípade dokazovania je rozhodujúce tvrdenie darcu.
Mária27
09.02.13,21:44
V pripojenom judikáte sa to rieši ako spoločný dlh manželov.