Rastislav.N
09.02.13,18:23
Dobrý deň,
prepáčte ak nepíšem priamo téme stavba ale jedná sa o otázku z elektra.Myslím že je tu veľa odborníkov čo si robili elektriku aj sami.
Mám problém mam napojené na istič 16A charakteristika B 12ks meničov napatia od mean well meni 230na 12V.
Vždy mi jedna dve sekcie nesvietia sú tam natahané LED pásy.
Už som aj kontroloval ledky ci som dobre letoval aj vymenil pásy a je to stále ten istý problém.
Nie je potrebné vymeniť charakteristiku za C? lebo neodpáli mi to zdroj ani nevyhodí istič.
stači ak trafo pripojim do zásuvky a zasa ide
dakujem za každú radu
s pozdravom
Rasťo
juraj:-)
09.02.13,20:19
Zdravim. Trošku si to mýlite. Charakreristika ističa nevyrieši váš problém. Tento problém sa nachádza (ak je dobrý pásik) niekde medzi ističom a pásikom. Mimi istič :). Laicky povedané, charakretistika "C" vám nevyrazí istič pri zapnutí napr stroja s veľkým prúdovým nárazom. Teda zistiť či na výstupe máte 230V. Obyčajnou indukčnou skúšačkou z lídla za 1€ to nezistite. Potrebujete "vadasku". Ak tam je 230V potom bude chyba buď v meniči, alebo kábli, zle napajkované, Pásik, prehodené kontakty, ... A ak by ste tam nemali tých spomínaných 230V tak bude chyba v elektroinštalácií, pozvite elektrikára.
alltracboy
10.02.13,03:40
treba zmerat ci je napatie pred, za isticmi, a potom ci z trafakov ide 12V. Pokial ako je to v LED pasoch. Mozno niesu rovnako dlhe a proste tych 12 V na tie dlhsie nestaci.
Rastislav.N
10.02.13,09:43
dakujem za odpovede,
napájkované je to dobre teda myslel som si ze tam moze byt chyba ale vymenil som pásy zasa to robi.
ono mne to vlastne robia tie trafa.
mam tam 12ks menicov napatia a napr 10 ide a dve mi zablokuju.
ak meriam tak ano na výstupe nedávaju 12V ak ich napojim na predlzovacku a tak idu normálne ako maju a pretazene nemozu byt lebo ide o 100W trafo a meral som 75W odber.
Ide skor o ten nárazový prúd alebo take nieco.
Ak by boli prehodene kontakty na pásoch nesvietili by vobec ak by bolo trafo pretazene led by blikali ak by bol skrat nerozvietilo by mi to vobec.
mne sa zablokuju trafa a neviem preco.
dakujem
Rasťo
Rastislav.N
10.02.13,09:46
napadá ma este jedna vec tie kable vedu na strechu a moze to byt aj 20-25 metrov nemoze to byt niekde tam?ze su priliz dlhe?
R
tienik
10.02.13,17:16
Tie zdroje maju vlastne ochranne obvody, tie ich odpoja v pripade ze im hrozi poskodenie. To moze byt napriklad skrat, pretazenie...atd.
Je to velmi znamy vyrobca zdrojov do tazkych podmienok, tam by som chybu nehladal.
KEd to ide na strechu, o co ide? Je riesena prepetova ochrana? A ako bleskozvod?
juraj:-)
10.02.13,18:41
Aký prierez kábla tam maš? Na konci toho kábla pravdepodobne nebudes mať dostatočné napatie. Je to ťažko hľadať ihlu v kope sena. Postupne tu budete uvadzat informacie, ktoré su dost podstatné.
PS: ističe nechajte napokoji. Tam nehľadajte chybu. Narazový prúd by vám vyhodil ističe, ale to sa vám nedeje podla toho čo ste napísali. Chyba bude v tom ako a čo ste zapojili.
marek66
10.02.13,19:04
asi maju slabu EMC
TomasHC
11.02.13,07:40
Aký prierez kábla tam maš? Na konci toho kábla pravdepodobne nebudes mať dostatočné napatie.

Ak by aj, tak budú svietiť o máličko slabšie, to by musel ťahať kilometer aby tam bol úbytok 10 voltov.
tienik
11.02.13,09:48
asi maju slabu EMC

ak maju meanwell zdroje slabu EMC pre domace pouzitie, tak ktore ju potom maju lepsiu? :-)
su to zdorje pouzivane v priemysle, v x krat horsich podmienkach a slapu - v nich chyba nebude.
Rastislav.N
11.02.13,19:14
dakujem všetkým,
ide o svetelné reklamy 1600x8000mm
dnes som tam bol a je tam istič 16D je tam aj prúdový chránič a nejaký stikač/hodiny
kábel ktorý ide z hodín má asi 16metrov
meral som tam napatie a je vsade 230V
ked sa to spustalo tak na sekundu alebo pol sekundy mi ukázalo ze 190V ale potom hned 230V
neviem kde mam dalej hladat
dakujem este raz
Rasťo
anonym222
11.02.13,20:39
Vždy mi jedna dve sekcie nesvietia sú tam natahané LED pásy......
.....Nie je potrebné vymeniť charakteristiku za C? lebo neodpáli mi to zdroj ani nevyhodí istič.stači ak trafo pripojim do zásuvky a zasa ide
dakujem za každú radu
s pozdravom
Rasťo



meral som tam napatie a je vsade 230V
ked sa to spustalo tak na sekundu alebo pol sekundy mi ukázalo ze 190V ale potom hned 230V
neviem kde mam dalej hladat
dakujem este raz
Rasťo

Možno by bolo dobré v prvom rade začať písať zrozumiteľne a nie chaotický ako na nejakom chate. Treba si uvedomiť že podobné zdroje pri zapínaní spôsobujú veľký prúdový ráz, preto tam je aj istič s charakteristikou D. Pri 12-tich zdrojoch cca 100W odhadujem prúdový ráz aspoň 120A až 150A, toto môže spôsobiť pokles napätia. Určite však netrvá ani pol sekundy ani celú, ale iba niekoľko desiatok ms. Záleží na tom, čím ste to meral.
Ďalej si treba uvedomiť aké ochrany majú tieto zdroje, a či niektorá ochrana nemohla reagovať, napr. pri skrate na výstupe, resp. pri poklese napätia na vstupe.
Ak mám pravdu povedať, zatiaľ som celkom nepochopil, aký problém máte?
Vypadávajú Vám iba tie dva zdroje a ostatne bežia? Alebo vypadnú všetky ak zapnete tie posledné dva? Zapínajú sa naraz alebo postupne?
tienik
12.02.13,07:40
dakujem všetkým,
ide o svetelné reklamy 1600x8000mm
dnes som tam bol a je tam istič 16D je tam aj prúdový chránič a nejaký stikač/hodiny
kábel ktorý ide z hodín má asi 16metrov
meral som tam napatie a je vsade 230V
ked sa to spustalo tak na sekundu alebo pol sekundy mi ukázalo ze 190V ale potom hned 230V
neviem kde mam dalej hladat
dakujem este raz
Rasťo


ten ubytok je obrovsky, tam niekde bude chyba. Ak multimeter stihol ukazat 190, realita je mozno niekde 100-120V. Bolo by vhodne skontrolovat cele napajanie - niekde bude velky prechodovy odpor a to bude zdrojom problemov. Ak by sa jednalo o sustavu TN-C a bolo to na PEN vodici, tak je to dokonca zivotu nebezpecne.
juraj:-)
12.02.13,10:54
Tak akú tam mate charakteristiku? Isto nie D. V úvode píšete B. Tak sa rozhodnite. Tiež bez iných parametrov sa nepohneme, teda skúste odpovedať:
-Aký istič tam mate? (najlepšie bude foto)
-Máte nejaký nákres ako mate zapojené tie zdroje? Ak nie, aspoň rukou niečo nakreslite s tým, že popíšete aj koľko metrov kábla vedie ku jednotlivým LED. Tiež aj prierez káblov.
-čo za zdroje tam mate? značka, typ, wataž, iné hodnoty. (foto je vítane)
-čím merate multimeter za 10€ alebo za 100€?
-aký odber majú dané LED reklamy?
-akú sieť tam mate TN-C alebo TN-S?

myslím, že toto by zatiaľ malo stačiť.
juraj:-)
12.02.13,10:56
tam bude preklep. p Rastislav chcel napísať 16A
juraj:-)
12.02.13,10:57
snáď to len TN-C nebude, keď je spomínaný prúdový chránič. aj ked by som sa nedivil :(
Rastislav.N
13.02.13,19:59
pozdravujem tak istič tam bol B po telefonáte s mean well som tam dal D cize bol tam B je tam D.
zdroj značka mean well LPV 100W IP67
multimeter mal elektrikár neviem ale vizeral kvalitný multimeter
led maju odber podla watt metra 75wat a mam tam teda 100wat trafo
prierez kabla co ide na strechu 2,5 ale nie som si celkom isty
TNC alebo TNS nevyznám sa v tom nerobil som elektroinstaláciu ja som len pripájal boxy uz na vyvedené káble
zapínaju sa naraz mozno by bolo dobre dat tam nejaký spinac co to bude zapinat postupne
Rastislav.N
13.02.13,20:00
zajtra tam idem s reviznym technikom cize uvidím co zistim kazdopádne napísem
dakujem
R
juraj:-)
14.02.13,04:53
Keby ste tam dali časovacie rele, postačí vám aj charakteristika B. Ale to je jedno. Keby aj všetky LED odberali 100W mate ich tam 10 tj. 1000W, taký vákon maju dnešné mikrovlnky a idu. Do zásuvky môžete najviac zapojiť 3,6kW teda tu problém nebude. Hej narazový prúd máte poriešený tou charakteristikou D. Teda predpokladam, že to bude niekde od káblov zo steny až po LED.
Rastislav.N
05.03.13,14:29
no bol som tam aj s elektrikármi a zistil som ze mi to odpalilo 6ks transormátorov...predtým mi to iba vypínalo ale teraz tie trafa uz neviem rozbehat
presli sme od isticov po kable na streche aj pripojenie kablik po kabliku
ked to uz bolo v poriadku asi po hodine nam zasa odislo trafo
odpojil som ho a este zachránil
zajtra tam ideme znova a uz otvoríme reklamu a ideme po ledkách lebo to je uz poslená vec
stycia niekomu takéto informácie na radu ?
dakujem