Adriana7675
09.02.13,19:12
Ahojte, chcela by som poradiť, či mám ostať podnikať ako szčo alebo spol. s r.o.? Môj príjem je 15000,00 eur ročne, náklady takmer žiadne. Zároveň sa chcem opýtať, čo je pravda na to, že ľudia hromadne rušia živnosti, ak majú jedného stáleho odberateľa a tým pádom szčo rušia a zakladajú spol. s r.o.?
Mila123
09.02.13,18:22
Ahojte, chcela by som poradiť, či mám ostať podnikať ako szčo alebo spol. s r.o.? Môj príjem je 15000,00 eur ročne, náklady takmer žiadne. Zároveň sa chcem opýtať, čo je pravda na to, že ľudia hromadne rušia živnosti, ak majú jedného stáleho odberateľa a tým pádom szčo rušia a zakladajú spol. s r.o.?
spracuvávame účtovníctva, sú aj szčo, kt. majú iba jedného odberateľa a u nás sa hromadne nerušia živnosti z tohto dôvodu......

aký je dôvod na zrušenie živnosti? ak iba ten, ja ho ako dôvod nevidím......
Adriana7675
09.02.13,18:27
pracujem pre jednu spoločnosť ako szčo, a známy mi rozprával, že to už takto nemôžem robiť. Nemôžem robiť pre jednu spoločnosť, kde mám pravidelný príjem. Tak som sa preľakla :-( a neviem, čomu mám veriť..a ako konať
Mila123
09.02.13,18:54
pracujem pre jednu spoločnosť ako szčo, a známy mi rozprával, že to už takto nemôžem robiť. Nemôžem robiť pre jednu spoločnosť, kde mám pravidelný príjem. Tak som sa preľakla :-( a neviem, čomu mám veriť..a ako konať
týka sa toho, že tvoja činnosť je asi závislou činnosťou, resp. má znaky závislosti........
Adriana7675
09.02.13,18:58
trochu áno,ale pracujem´tak dobrovoľne..môžém mať problém?
Mila123
09.02.13,19:00
trochu áno,ale pracujem´tak dobrovoľne..môžém mať problém?
áno, nezáleží na tebe či dobrovoľne,či "pod nátlakom".....
pretože porušujete ZP, konkr. § 1
KEJKA
09.02.13,19:00
trochu áno,ale pracujem´tak dobrovoľne..môžém mať problém?bud má znaky alebo nemá znaky závislej práce, nedá sa povedať že trochu.
Ak robíš závislú činnosť - môžeš mať problém aj ty aj tvoj "odberateľ".
Adriana7675
09.02.13,19:07
pravdu máte, ale takto nás "podniká" straašne veľa..počula som o nejakých 20 bodoch , ak sa poruší čo i len jeden, je to zléé.´Nepoznáte ich?
Mila123
09.02.13,19:12
pripájam....ale nie zo zdrojom Agentúry JPP......

§ 1(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.
(2) Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, za mzdu alebo odmenu.
(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislá práca nemôže byť vykonávaná v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
(4) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahujú sa na právne vzťahy podľa odseku 1 všeobecné ustanovenia Občianskeho zákonníka (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40).
(5) Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.
(6) V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť.
Adriana7675
09.02.13,19:14
ďakujem :-)