arsenalx
10.02.13,16:26
Dobrý deň

chcel by som sa opytať, v roku 2012 som pracoval 3 mesiace na trvalý pracovný pomer a mal som príjem okolo 1500 € a 9 mesiacov na dohodu a mal som príjem 990 €. V auguste sa mi narodil syn. Mám nárok na daňový bonus na dieťa? A v akej výške a za kolko mesiacov? (od augusta do konca roka?). Berie sa do príjmu aj príjem z dohody? Ďakujem. Peter
ekopo
10.02.13,15:31
kn-alka
10.02.13,15:42
Keďže si splnil podmienku príjmu (počíta sa aj PP aj dohoda), máš nárok na DB. Nárok máš od augusta, kedy sa ti syn narodil, t.j. 5 mesiacov = 105,15 €
heňa36
13.02.13,09:26
Dobrý!
Potrebovala by som vedieť, či má manžel nárok na daňový bonus na dve deti a uplatniť si nezdaniteľ. čiast. na manželku. V r. 2012 mal hrubý príjem zo živnosti 5187 eur. Ja som na úrade práce a nemám nijaký príjem. Manžel má iný trvalý pobyt ako ja s deťmi, ale žijeme spolu v jednej domácnosti.
Vopred ďakujem!
veronikasad
13.02.13,09:29
Dobrý!
Potrebovala by som vedieť, či má manžel nárok na daňový bonus na dve deti a uplatniť si nezdaniteľ. čiast. na manželku. V r. 2012 mal hrubý príjem zo živnosti 5187 eur. Ja som na úrade práce a nemám nijaký príjem. Manžel má iný trvalý pobyt ako ja s deťmi, ale žijeme spolu v jednej domácnosti.
Vopred ďakujem!
Aký základ dane (zisk) mal zo živnosti v roku 2012 ?
Manželka v roku 2012 poberala materské, alebo rod.príspevok. Mala príp. aj iný príjem - vyplatené nemocenské, ošetrovné, príjem z dohody - ak ano, v akej výške ?
heňa36
13.02.13,09:33
Manželka poberá iba rodinné prídavky na deti a nič okrem toho. a základ dane manžela bol niečo cez 2000 eur.
veronikasad
13.02.13,09:36
Manželka poberá iba rodinné prídavky na deti a nič okrem toho. a základ dane manžela bol niečo cez 2000 eur.
DB na deti si môže uplatniť, má kladný základ dane. Uplatnenie NČZD na manželku nie je potrebné. Po odpočítaní vlastnej NČZD mu nevznikne žiadna daňová povinnosť.
heňa36
13.02.13,12:46
Prepáčte! Po prerátaní som zistila, že manžel mal príjem cez 5000 eur, ale základ dane bol iba 1200 eur. Má aj tak nárok na daňový bonus?
Tweety
13.02.13,12:47
Prepáčte! Po prerátaní som zistila, že manžel mal príjem cez 5000 eur, ale základ dane bol iba 1200 eur. Má aj tak nárok na daňový bonus?
Podstatný je príjem, nie ZD.

§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
veronikasad
13.02.13,14:28
Prepáčte! Po prerátaní som zistila, že manžel mal príjem cez 5000 eur, ale základ dane bol iba 1200 eur. Má aj tak nárok na daňový bonus?
Pre nárok na DB mu stačí základ dane aj 1€. Tržby=príjem musí byť aspoň vo výške 6-násobku min.mzdy.
majkaaa
14.02.13,09:25
Dobry,
prosim vas ked sa mi syn narodil 26.6.2012 aku vysku danoveho bonusu si mozem uplatnit?
A este ked mam manzelku na plnom invalidnom dochodku a rodicovskom prispevku, nemozem si uplatnit nezdanitelnu cast na manzelku, vsak?
Dakujem
veronikasad
14.02.13,09:31
Dobry,
prosim vas ked sa mi syn narodil 26.6.2012 aku vysku danoveho bonusu si mozem uplatnit?
A este ked mam manzelku na plnom invalidnom dochodku a rodicovskom prispevku, nemozem si uplatnit nezdanitelnu cast na manzelku, vsak?
Dakujem
1. DB si uplatní za 7 mesiacov (vrátane júna) - ak splňa ostatné podmienky
2. inv.dôchodok sa zahrňa do vlastného príjmu manželky, RP je štátna sociálna dávka. Uplatníš rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky.
Mila123
14.02.13,09:32
Dobry,
prosim vas ked sa mi syn narodil 26.6.2012 aku vysku danoveho bonusu si mozem uplatnit?
A este ked mam manzelku na plnom invalidnom dochodku a rodicovskom prispevku, nemozem si uplatnit nezdanitelnu cast na manzelku, vsak?
Dakujem

manželke nevznikol nárok na MD? nemala sociálne poistenie ?
majkaaa
14.02.13,09:39
dakujem
veronikasad
14.02.13,09:40
dakujem
Majka, doplň ešte či si v roku 2012 poberala materské zo SP, alebo rodičovský príspevok z UPSVaR
majkaaa
14.02.13,09:42
manzelka ma invalidny cca 320eur takze nezdanitelnu cast na nu nic. A danovy bonus na dieta za 7mesiacov je 145,39eur?
majkaaa
14.02.13,09:55
prosim spravne som vyratala ten danovy bonus?
majkaaa
14.02.13,10:13
Kolko je prosim vas danovy bonus na dieta za cely rok a kolko na 7 mesiacov. Dakujem.
veronikasad
14.02.13,10:15
majkaaa
14.02.13,10:25
Veronika vobec neviem co mi to otvorila. Viem ze danovy bonus na dieta je 249,24eur cize teoreticky na 7 mesiacov by to malo byt 145,39eur. Ale doplietla ma kn-alka z prvej strany ked vypocitala danovy bonus na 5 mesiacov 105,15 co mi na mesiac vychadza uplne ina ciastka.
veronikasad
14.02.13,10:28
Veronika vobec neviem co mi to otvorila. Viem ze danovy bonus na dieta je 249,24eur cize teoreticky na 7 mesiacov by to malo byt 145,39eur. Ale doplietla ma kn-alka z prvej strany ked vypocitala danovy bonus na 5 mesiacov 105,15 co mi na mesiac vychadza uplne ina ciastka.
Majka, si na Porade už dosť dlho, nauč sa trošku vyhladávať ...
V druhom odkaze máš všetky veličiny platné pre rok 2012 /od 1.7.2012 sa menilo životné minimum a v tej súvislosti aj výška daňového bonusu). Sumu som ti neuviedla naschvál, aby som ťa prinútila hľadať ...
majkaaa
14.02.13,10:32
ano som tu zaregistrovana dlho ale chodim su tu po rady a niesom tu stale. Myslela som si, ze tu ludia radia a nie aby som sa ucila vyhladavat vo vasom systeme, co som inac skusala stlacat viackrat, ale pre laika ako som ja to fakt nejde. Ci sa tu pohybuju len odbornici a nie taky smrtelnici ako ja???
kn-alka
14.02.13,10:33
Veronika vobec neviem co mi to otvorila. Viem ze danovy bonus na dieta je 249,24eur cize teoreticky na 7 mesiacov by to malo byt 145,39eur. Ale doplietla ma kn-alka z prvej strany ked vypocitala danovy bonus na 5 mesiacov 105,15 co mi na mesiac vychadza uplne ina ciastka.

Majkaaa, nehnevaj sa, neovládaš základné veci? Nevieš, že výška daňového bonusu sa vždy k 01.07. mení?
Od januára do júna bol za rok 2012 DB v sume 20,51 € a od júla do decembra 21,03.
Vždy musíš brať do úvahy v ktorom mesiaci sa DB uplatňuje.

A bonus za 7 mesiacov? Zaleží na tom, či od januára do júla, alebo od júna do decembra.
Jan.-júl. = 7 mesiacov = 144,09
Jún.-dec. = 7 mesiacov = 146,69
majkaaa
14.02.13,10:38
Veronika, viem ze sa meni, ale jedna organizacia mi poslala udaje ze danovy bonus na rok je 249,24, ale zabudli poznamenat ten prvy pol rok a druhy pol rok a to som potrebovala. Ale fakt som skusala tu tvoju tabulku, klikala ale nic, strasne zlozite pre laikov. Ale dik;)
veronikasad
14.02.13,10:39
ano som tu zaregistrovana dlho ale chodim su tu po rady a niesom tu stale. Myslela som si, ze tu ludia radia a nie aby som sa ucila vyhladavat vo vasom systeme, co som inac skusala stlacat viackrat, ale pre laika ako som ja to fakt nejde. Ci sa tu pohybuju len odbornici a nie taky smrtelnici ako ja???
Majka, hádam v NAŠOM systéme. Mimo DRAKa, nikto nie je povinný - ani platený za odpovede iným poraďákom.
Pri takomto prístupe sa tvojim otázkam budem vyhýbať.
Tweety
14.02.13,10:40
a to je samostatný účtovník, čo potom tí ostatní
kn-alka
14.02.13,10:42
ako účtovník by si mala navšetvovať stránky: drsr.sk, socpoist.sk, vszp.sk - tam nájdeš vždy potrebné informácie k účtovaniu.
Tweety
14.02.13,10:45
Majkaaa, nehovor, že si laik, v profile máš samostatný účtovník. A súhlasím s Veronikou, radíme si tu len tak, z lásky k našej profesii, k ostatným ľudom, ktorí potrebujú poradiť. Takže by si mohla byť trocha vďačná za ochotu, trocha pokory z tvojej strany nezaškodí.
majkaaa
14.02.13,10:50
uplne zle ste ma pochopili. Praveze si to vazim vase rady a to samostatny uctovnik, jooooj to bolo davno, musim si to zmenit. To som mala svoju neziskovku ale tu som mala len rok a uz s tym nepracujem asi 5 rokov. Len pomaham vypisovat danove priznanie postihnutym ludom na osobnu asistenciu a kazdy rok sa menia tie sumy, tak vzdy viem, ze vy mate kvalitne a super informacie a vzdy ste ochotne pomoct. Este raz sa opravedlnujem ak som niekoho urazila, ale naozaj tu tabulku co veronika dala link z toho som bola jelen.
jamis
18.02.13,17:16
Poraďáci...prosím o radu. Teraz mi prišla jedna pani, že jej na DÚ povedali, že nárok na DB na jej deti má aj jej druh, s ktorým žije v spoločnej domácnosti. Akosi sa mi to nezdá. Ona je na MD so spoločným dieťaťom a z prvého manželstva má 2 deti.
Pokiaľ si pamätám, tak nárok na BD je len na vlastné deti. Alebo sa pletiem. Ešte som nemala takýto prípad. Možno to pani zle pochopila. Neviem.
Ďakujem.
Tweety
18.02.13,17:19
Poraďáci...prosím o radu. Teraz mi prišla jedna pani, že jej na DÚ povedali, že nárok na DB na jej deti má aj jej druh, s ktorým žije v spoločnej domácnosti. Akosi sa mi to nezdá. Ona je na MD so spoločným dieťaťom a z prvého manželstva má 2 deti.
Pokiaľ si pamätám, tak nárok na BD je len na vlastné deti. Alebo sa pletiem. Ešte som nemala takýto prípad. Možno to pani zle pochopila. Neviem.
Ďakujem.
Druh si môže uplatniť nárok na DB len na spoločné dieťa.

§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
jamis
18.02.13,17:21
Takže som mala pravdu...ona to zle pochopila. Ale aspoň som si zasa niečo zopakovala. Ďakujem.
milkami
27.02.13,18:35
Treba k DP typ A prikladať kópie rodných listov detí, akbol DB vyplatený zamestnávateľom za celý rok, teda v DP je len uvedený nárok a odpočítané vyplatenie . Rodné listy boli predložené zamestnávateľovi.
ewita888
27.02.13,18:35
netreba
veronikasad
27.02.13,18:36
Treba k DP typ A prikladať kópie rodných listov detí, akbol DB vyplatený zamestnávateľom za celý rok, teda v DP je len uvedený nárok a odpočítané vyplatenie . Rodné listy boli predložené zamestnávateľovi.
nie, netreba.
kn-alka
27.02.13,18:39
Vo Veľkom Mederi Daňový úrad pýta vždy.
veronikasad
27.02.13,18:44
Načo sú im, keď nič nedoplácajú ?
lumat
27.02.13,19:15
Na niektorých DÚ pýtajú vtedy, ak si cez daňové priznanie žiadaš este DB doplatiť pomernou časťou. Inač ale by nemali pýtať, lebo aj priamo v tlačive daňového priznania typ A sa na 2 strane píše pri vysvetlivke pod číslom 7, že ak daňovník v zdaňovacom období predložil tieto doklady svojmu zamestnávateľovi a neuplatňuje si daňový bonus ani jeho pomernú časť podaním daňového priznania, uvedené doklady nie sú súčasťou daňového priznania.
kn-alka
27.02.13,19:20
Už som si zvykla, že tu sú .... takí iní... :)
stormcatcher
28.02.13,07:19
Ahojte. Prikladám potvrdenie FO od zamestnávateľa. Potreboval by som poradiť či je správny výsledok ktorý vypočíta program DP od krosu. Netvrdím, že špatný, len sa mi nepozdáva.
Podľa potvrdenia vychádza daň 0,01€, to ale nechcem riešiť. FO odpracovala celý rok, zam. jej za prvé dva mesiace vyplatil DB. Za zvyšných 10 mesiacov si ich chce uplatniť pri podaní DP. Ale keď nahádžem čísla do krosu, tak mi vyjde, že má dostať ešte 152,96€ DB. A teraz tomu nerozumiem, potreboval by som to vysvetliť.
Za r. 2012 je DB 249,24. Zamestnávateľ vyplatil 41,02 a podľa krosu má ešte dostať ako som písal 152,96. Keďže je daň nulová tak rátam 249,24 – 41,02 = 208,22. Rozdiel medzi týmto a krosom je 55,26.
Vedel by niekto vysvetliť prečo tam vznikol ten rozdiel, alebo čo som špatne rátal.
Ďakujem.

Ak bude treba, priložím aj obr. z krosu.
veronikasad
28.02.13,07:22
Ahojte. Prikladám potvrdenie FO od zamestnávateľa. Potreboval by som poradiť či je správny výsledok ktorý vypočíta program DP od krosu. Netvrdím, že špatný, len sa mi nepozdáva.
Podľa potvrdenia vychádza daň 0,01€, to ale nechcem riešiť. FO odpracovala celý rok, zam. jej za prvé dva mesiace vyplatil DB. Za zvyšných 10 mesiacov si ich chce uplatniť pri podaní DP. Ale keď nahádžem čísla do krosu, tak mi vyjde, že má dostať ešte 152,96€ DB. A teraz tomu nerozumiem, potreboval by som to vysvetliť.
Za r. 2012 je DB 249,24. Zamestnávateľ vyplatil 41,02 a podľa krosu má ešte dostať ako som písal 152,96. Keďže je daň nulová tak rátam 249,24 – 41,02 = 208,22. Rozdiel medzi týmto a krosom je 55,26.
Vedel by niekto vysvetliť prečo tam vznikol ten rozdiel, alebo čo som špatne rátal.
Ďakujem.

Ak bude treba, priložím aj obr. z krosu.
Nahádž sme riadky, ktoré si vyplnil - skontrolujeme. Nezabudni uviesť zrazený predavok od zamestnávatela a DB vyplatený zamestnávatelom.
stormcatcher
28.02.13,07:32
Nahádž sme riadky, ktoré si vyplnil - skontrolujeme. Nezabudni uviesť zrazený predavok od zamestnávatela a DB vyplatený zamestnávatelom.
riadky ktoré nie su vidieť, sú prázdne
veronikasad
28.02.13,07:36
riadky ktoré nie su vidieť, sú prázdne
Máš to dobre, preplatok ti vrátia v dvoch sumách - preplatok zrazenej dane a DB ponížený o daňovú povinnosť. Nezabudni zaškrtnúť v odd. XI, že žiadaš o vyplatenie daňového bonusu aj odd. XII. - žiadosťo vrátenie daňového preplatku (forma úhrady+podpis)
stormcatcher
28.02.13,07:44
Máš to dobre, preplatok ti vrátia v dvoch sumách - preplatok zrazenej dane a DB ponížený o daňovú povinnosť. Nezabudni zaškrtnúť v odd. XI, že žiadaš o vyplatenie daňového bonusu aj odd. XII. - žiadosťo vrátenie daňového preplatku (forma úhrady+podpis)
OU OU, a toto je to čomu nerozumiem. Prečo je znížený DB ktorý má správca dane vyplatiť, z 208,22 na 152,96
veronikasad
28.02.13,07:46
OU OU, a toto je to čomu nerozumiem. Prečo je znížený DB ktorý má správca dane vyplatiť, z 208,22 na 152,96
pretože rozdiel do tejto sumy je preplatok na dani, ktorý ti DU tiež vráti. Je tak nastavené vyplňanie DP - pre nás nelogické, ale nič s tým neurobíš.

V skutočnosti dostaneš 55,26 + 152,96 = 208,22. Len nezabudni vyplniť tie odd. čo som napísala.

Na potvrdení o podaní DP výšku daňového bonusu nevidíš.
stormcatcher
28.02.13,07:50
pretože rozdiel do tejto sumy je preplatok na dani, ktorý ti DU tiež vráti. Je tak nastavené vyplňanie DP - pre nás nelogické, ale nič s tým neurobíš.

V skutočnosti dostaneš 55,26 + 152,96 = 208,22. Len nezabudni vyplniť tie odd. čo som napísala.
ahááááá, už to chápem. No, ktorý s tým nerobia, majú problém. Keby to nerobila v krose, určite by boli zmätky.
Ďakujem za vysvetlenie
veronikasad
28.02.13,07:51
ahááááá, už to chápem. No, ktorý s tým nerobia, majú problém. Keby to nerobila v krose, určite by boli zmätky.
Ďakujem za vysvetlenie
Určite boli, DU by jej DB vôbec nevyplatil, lebo DP nie je správne vyplnené - vyzval by ju na opravu.
milkami
28.02.13,15:12
až dnes si to pozerám, ale ďakujem za odpovede
korduľa
04.03.13,12:44
chcela by som poprosit o radu, po skonceni strednej skoly bol rok nezamestnany potom ho prijali od septembra na denne studiom, ma zamestnanec narok na DB aj za 7,8/2012 alebo az od 9/2012 dakujem
veronikasad
04.03.13,12:47
chcela by som poprosit o radu, po skonceni strednej skoly bol rok nezamestnany potom ho prijali od septembra na denne studiom, ma zamestnanec narok na DB aj za 7,8/2012 alebo az od 9/2012 dakujem
Nemá - za 7. a 8. mesiac si mohol rodič uplatniť DB v roku, v ktorom skončil stredoškolské štúdiu (ak nebol evidovaný na UP aj počas prázdnin)
korduľa
04.03.13,12:49
velmi pekne dakuje, takze ak by bol na UP evidovany od 7 mesiaca po skonceni skoly tak by si teoreticky mohol zamestnanec uplatnit ten bonus teraz?
Tweety
04.03.13,12:56
velmi pekne dakuje, takze ak by bol na UP evidovany od 7 mesiaca po skonceni skoly tak by si teoreticky mohol zamestnanec uplatnit ten bonus teraz?
Nie, za čas, keď bol na ÚP bonus nepatrí.
veronikasad
04.03.13,13:00
velmi pekne dakuje, takze ak by bol na UP evidovany od 7 mesiaca po skonceni skoly tak by si teoreticky mohol zamestnanec uplatnit ten bonus teraz?
v roku 2012 ani teoreticky nie. Za študenta sa považuje -
- v školskom roku, keď ukončil stredoškolské štúdium - do konca prázdnin.
- v akademickom roku, keď začal študovať na VŠ - ododňa zápisu na VŠ, resp. začiatku štúdia na VŠ. Je to vyznačené na potvrdení.

UP nezvykne evidovať študentov po skončení SŠ cez prázdniny ako uchádzačov o zamestnanie.
korduľa
04.03.13,13:05
dakujem velmi pekne
Elena S.
04.03.13,18:20
Dobrý večer,
tiež by som potrebovala poradiť - v júni 2012 som nastúpila na MD. Robím si DP, len neviem, či si môžem uplatniť daňový bonus na dieťa? Priateľ=zamestnanec+živnostník si ho v priebehu roka neuplatňoval. Ale dieťa žije so mnou, má rovnaký trvalý pobyt ako ja. Priateľ s nami nežije, má iný trvalý pobyt a tiež si ho chce uplatniť.
kukučka
04.03.13,18:27
Bola si zamestnaná pred nástupom na MD? Nepoberala si DB? Neviete sa dohodnúť? Prednosť má matka.
Elena S.
04.03.13,18:42
Áno, bola som zamestnaná /1-5/, nepoberala som ho. On si ho uplatnil u zamestnávateľa 1x /august/, potom ževraj nie, lebo že si to chce dať do DP ako živnostník. Ja poberam rodinné prídavky, predpokladám, že to nemá s DB nič spoločné a keďže dieťa žije so mnou v domácnosti tiež si myslím, že mám prednosť na uplatnenie DB.
Len neviem, ako to bude za tento rok 2013, keď ja budem celý na rodičovs.dovolenke-žiadny iný príjem nebude, aj potom za tento rok si ho môžem uplatniť v DP o rok?
Anik
04.03.13,19:04
Áno, bola som zamestnaná /1-5/, nepoberala som ho. On si ho uplatnil u zamestnávateľa 1x /august/, potom ževraj nie, lebo že si to chce dať do DP ako živnostník. Ja poberam rodinné prídavky, predpokladám, že to nemá s DB nič spoločné a keďže dieťa žije so mnou v domácnosti tiež si myslím, že mám prednosť na uplatnenie DB.
Len neviem, ako to bude za tento rok 2013, keď ja budem celý na rodičovs.dovolenke-žiadny iný príjem nebude, aj potom za tento rok si ho môžem uplatniť v DP o rok?
AK nebudeš maš zdaniteľný príjem vo výške 6 - násobku min. mzdy DB ty nedostaneš myslím na rok 2013
ak si mala príjem 1963,20 za min. rok môžeš si uplatniť DB aj ty, ale na ten 1 mesiac kedy si uplatnil priateľ ten nemôžeš
Mila123
04.03.13,19:07
Dobrý večer,
tiež by som potrebovala poradiť - v júni 2012 som nastúpila na MD. Robím si DP, len neviem, či si môžem uplatniť daňový bonus na dieťa? Priateľ=zamestnanec+živnostník si ho v priebehu roka neuplatňoval. Ale dieťa žije so mnou, má rovnaký trvalý pobyt ako ja. Priateľ s nami nežije, má iný trvalý pobyt a tiež si ho chce uplatniť.
aký si dosiahla zdaniteľný príjem?
Elena S.
04.03.13,19:10
Ďakujem. Za r.2012 som mala ZP=2500 - takže si ho uplatnujem bez toho 1 mesiaca. Za r.2013 budem mať len rodič.príspevok, čiže potom za tento rok si ho uplatní on?
Anik
04.03.13,19:16
môže byť
veronikasad
04.03.13,20:22
Ďakujem. Za r.2012 som mala ZP=2500 - takže si ho uplatnujem bez toho 1 mesiaca. Za r.2013 budem mať len rodič.príspevok, čiže potom za tento rok si ho uplatní on?
Žije priatel s dieťaťom v spoločnej domácnosti ?(trvalý pobyt nie je podstatný)
beja
05.03.13,12:58
Môže si daňový bonus uplatniť človek, ktorý mal minulý rok len príjem na základe dohody o vykonaní práce?
Tweety
05.03.13,12:59
Môže si daňový bonus uplatniť človek, ktorý mal minulý rok len príjem na základe dohody o vykonaní práce?
Môže, záleží od výšky príjmu.
beja
05.03.13,17:01
Na potvrdení mám úhrn príjmov plynúcich na základe dohôd mimo pracovného pomeru 2 529,23 €, úhrn preddavkov na daň 179,20, uplatnená nezdaniteľná časť 1 822,32. Podotýkam, že nemal iný príjem, len z dohody o vykonaní práce. Takže ak dohoda spadá do §5 ZDP, vychádza mi z toho vrátka dane 179,20 + 249,24 daňový bonus. Je to správne?
Tweety
05.03.13,17:26
Na potvrdení mám úhrn príjmov plynúcich na základe dohôd mimo pracovného pomeru 2 529,23 €, úhrn preddavkov na daň 179,20, uplatnená nezdaniteľná časť 1 822,32. Podotýkam, že nemal iný príjem, len z dohody o vykonaní práce. Takže ak dohoda spadá do §5 ZDP, vychádza mi z toho vrátka dane 179,20 + 249,24 daňový bonus. Je to správne?Príjmy z práce na dohodu patria pod príjmy zo ZČ, správne. Výšku príjmu na uplatnenie nároku na DB spĺňa.
beja
05.03.13,17:49
Ďakujem.
ada159
07.03.13,15:38
Uvažujem prosím správne? Zamestnanec časť roka pracoval, mal zrazené preddavky a uplatňoval DB u zamestnávateľa, zbytok roka UP, nesplňa podmienku povinnosti podať DP a ani nemá príjem na uplatnenie DB. V prípade že DP by ale dobrovolne chcel podať, musí vrátiť DU rozdiel medzi vyplateným DB - zrazené preddavky - t.j, - neoplatí sa mu podávať DP
Mila123
07.03.13,15:42
Uvažujem prosím správne? Zamestnanec časť roka pracoval, mal zrazené preddavky a uplatňoval DB u zamestnávateľa, zbytok roka UP, nesplňa podmienku povinnosti podať DP a ani nemá príjem na uplatnenie DB. V prípade že DP by ale dobrovolne chcel podať, musí vrátiť DU rozdiel medzi vyplateným DB - zrazené preddavky - t.j, - neoplatí sa mu podávať DP

platí predsa § 33/ 7 ZDP


(7) Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.
ada159
07.03.13,15:45
ale ked do DP A do r. 57 zadám sumu vyplateného bonusu zamestnávateľom, tak mi vykazuje v DP dan na úhradu výšku vyplateného bonusu - zrazené preddavky.
ada159
07.03.13,15:53
alebo je treba doplniť do r. 55 - nárok, nakolko za mesiace, ked bola v PP dosahovala požadovaný príjem?
lutilka
07.03.13,18:45
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť známa pracovala na TP dva mesiace úhrn príjmov mala 582,77 zamestnávateľ jej ale nepriznal za tie dva mesiace DB viem že nesplňa podmienky na uplatnenie DB za celý rok ale potrebovala by som vedieť či jej nie je možné priznať DB v daňovom priznaní len za tie dva mesiace, dakujem
ivka70
07.03.13,18:50
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť známa pracovala na TP dva mesiace úhrn príjmov mala 582,77 zamestnávateľ jej ale nepriznal za tie dva mesiace DB viem že nesplňa podmienky na uplatnenie DB za celý rok ale potrebovala by som vedieť či jej nie je možné priznať DB v daňovom priznaní len za tie dva mesiace, dakujem

Nie, nie je.
lutilka
07.03.13,18:57
ďakujem :)
katka s.
08.03.13,15:41
Skúsené mzdárky poprosím o pomoc. Zamestnankyňa si chce uplatniť DB na syna. Mám prvé potvrdenie z VŠ s dátumami od 1.9.2011 do 24.7. 2012. Pri kontrole štúdia nemal dosiahnuté kredity a odišiel zo školy, ale dátum je 24.7. 2012. Druhé potvrdenie: od septembra nastúpil znova do 1. ročníka inej VŠ a na tom mám dátumy od 1.9. 2012 do 31.8. 2013. Má nárok na DB za celý rok, resp. aj za júl, august - prázdniny keď prešiel na inú školu? Ešte doplním syn je ročník 1992, spĺňa tu podmienku tri roky na bakalárske štúdium. Aspoň sa mi niečo také marí o podmienkach štúdia VŠ. Ešte jedna vec ma zarazila. Na druhom potvrdení má napísané: navštevuje v akad. roku 2012/13 1. ročník 1. stupňa vysok. štúdia, denná forma, 2. rok štúdia. To sú školy medzi sebou tak prepojené, že vedia koľko on už študoval? Ďakujem.
Mila123
08.03.13,15:44
Skúsené mzdárky poprosím o pomoc. Zamestnankyňa si chce uplatniť DB na syna. Mám prvé potvrdenie z VŠ s dátumami od 1.9.2011 do 24.7. 2012. Pri kontrole štúdia nemal dosiahnuté kredity a odišiel zo školy, ale dátum je 24.7. 2012. Druhé potvrdenie: od septembra nastúpil znova do 1. ročníka inej VŠ a na tom mám dátumy od 1.9. 2012 do 31.8. 2013. Má nárok na DB za celý rok, resp. aj za júl, august - prázdniny keď prešiel na inú školu? Ešte doplním syn je ročník 1992, spĺňa tu podmienku tri roky na bakalárske štúdium. Aspoň sa mi niečo také marí o podmienkach štúdia VŠ. Ešte jedna vec ma zarazila. Na druhom potvrdení má napísané: navštevuje v akad. roku 2012/13 1. ročník 1. stupňa vysok. štúdia, denná forma, 2. rok štúdia. To sú školy medzi sebou tak prepojené, že vedia koľko on už študoval? Ďakujem.

požiadaj o doklad o vyplatených PnD z UPSVaR , ale keď doklad budeš mať vystavený po 15 02 2013, DB nemôžeš doplácať cez RZD ale ZC by mal podať DP typ A
katka s.
08.03.13,16:07
Áno. robím DP typ A, aby dostala DB lebo od zamestnáv. ho nedostane. Viem že ten jeden mesiac - august im prídavky nedali. Nevedela som že nárok na DB súvisí s Pnd. Robím DP typ A. Ďakujem pekne zas som múdrejšia.
vjejka
10.03.13,19:46
Prosím vás niekde robím chybu v dp typ A - bol uplatnený dan.bonus, ale zamestn.nezarobila polovicu mz za rok, čiže musí dp vrátiť. Na r.57 dám 41,02, r63 41,02, ale stále mi svieti chyba na riadku 55, kde nárok má byť nula...kde mám chybu? dakujem
Mila123
10.03.13,19:49

Prosím vás niekde robím chybu v dp typ A - bol uplatnený dan.bonus, ale zamestn.nezarobila polovicu mz za rok, čiže musí dp vrátiť. Na r.57 dám 41,02, r63 41,02, ale stále mi svieti chyba na riadku 55, kde nárok má byť nula...kde mám chybu? dakujem
nie, nie, nie
použi § 33 ods. 7 ZDP

(7) Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.
vjejka
10.03.13,19:52
dakujem pekne, stále som to čítala medzi riadkami, že úhrnom 1/2 min. mzdy... nie v mesiacoch..unava...dakujem
Katy a R
10.03.13,19:57
Nevracať!!!! (len cez burčiakovú sezónu..;)
Anik
10.03.13,19:59
pobavila si ma máš pravdu
Mila123
10.03.13,20:15
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa ustanovenia § 33 zákona NR SR č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ( ďalej len "zákon") má nárok na uplatnenie daňového bonusu daňovník s limitovanou výškou zdaniteľných príjmov podľa § 5 alebo § 6 zákona, a to na každé dieťa, ktoré vyživuje vo svojej domácnosti (nie prispieva na výživu) a ktoré sa považuje podľa zákona NR SR č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa za nezaopatrené.

Ing. Ľubica Filipková
Odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
prosím o odpoveď :
má nárok na daňový bonus rozvedený rodič, ktorý stále žije v spoločnej domácnosti s rozvedenou manželkou, ktorá má prisúdené deti po rozvode? Manžel sa podieľa na spoločnej domácnosti aj napriek tomu, že je rozvedený. Ďakujem.
zuso
14.03.13,20:24
Prosím pekne, uvažujem o tom, či sa viac oplatí neuplatňovať daňový bonus u zamestnávateľa, ale až v daňovom priznaní:
Dva príjmy: TPP+dohoda - uplatnenie DB celý rok u zamestnávateľa
daňová povinnosť r. 54 =571,93
nárok na daňový bonus r. 55 =747,72 (3 deti)
daň znížená o DB r. 56= 0,00
priznaný a vyplatený DB r.57= 747,72
preddavky na daň §35 r. 62= 591,42
daňový preplatok r.64= 19,49
Výsledok dane odvedený štátu je 591,42-19,49= 571,93

A ak by som neuplatňovala daňový bonus u zamestnávateľa, ale až v daňovom priznaní, tak by sa mi celá daň vrátila a ešte aj niečo z daňového bonusu?
r.54= 571,93
r.55= 747,72
r.56= 0,00
r.57= 0,00
r.58=747,72
r.59=175,79
r.62=591,42
r.64=591,42
Prosím Vás uvažujem správne, že ak si neuplatním u zamestnávateľa daňový bonus, ale až v DP, tak z toho vzídem lepšie? Vrátia mi celú daň? Aj čo to z daňového bonusu?
tictac7
14.03.13,20:42
Prosím pekne, uvažujem o tom, či sa viac oplatí neuplatňovať daňový bonus u zamestnávateľa, ale až v daňovom priznaní:
Dva príjmy: TPP+dohoda - uplatnenie DB celý rok u zamestnávateľa
daňová povinnosť r. 54 =571,93
nárok na daňový bonus r. 55 =747,72 (3 deti)
daň znížená o DB r. 56= 0,00
priznaný a vyplatený DB r.57= 747,72
preddavky na daň §35 r. 62= 591,42
daňový preplatok r.64= 19,49
Výsledok dane odvedený štátu je 591,42-19,49= 571,93

A ak by som neuplatňovala daňový bonus u zamestnávateľa, ale až v daňovom priznaní, tak by sa mi celá daň vrátila a ešte aj niečo z daňového bonusu?
r.54= 571,93
r.55= 747,72
r.56= 0,00
r.57= 0,00
r.58=747,72
r.59=175,79
r.62=591,42
r.64=591,42
Prosím Vás uvažujem správne, že ak si neuplatním u zamestnávateľa daňový bonus, ale až v DP, tak z toho vzídem lepšie? Vrátia mi celú daň? Aj čo to z daňového bonusu?

...ozaj sa mi neche teraz pozerať tie riadky a čísla v nich....logika hovorí, že je to prašť, ako uhoď:
hypotetický príklad:
- mesačne daň z príjmu zo ZČ 110 - daňový bonus 10 = strhne sa fyzicky 100 e * 12 mesiacov = 1200
-podávam DP a neuplatňovala som si DB u zamestnávateľa - mám daäovú povinnosť zo ZČ podľa DP 1320 (110*12), toľko mi aj zamestnávateľ reálne strhol, uplatním si DB 10*12=120= túto sumu dostanem naspäť z DÚ. Môj celkový výsledok voči štátu je 1320-120 = 1200
Katy a R
14.03.13,20:46
Prosím pekne, uvažujem o tom, či sa viac oplatí neuplatňovať daňový bonus u zamestnávateľa, ale až v daňovom priznaní:
Dva príjmy: TPP+dohoda - uplatnenie DB celý rok u zamestnávateľa
daňová povinnosť r. 54 =571,93
nárok na daňový bonus r. 55 =747,72 (3 deti)
daň znížená o DB r. 56= 0,00
priznaný a vyplatený DB r.57= 747,72
preddavky na daň §35 r. 62= 591,42
daňový preplatok r.64= 19,49
Výsledok dane odvedený štátu je 591,42-19,49= 571,93

A ak by som neuplatňovala daňový bonus u zamestnávateľa, ale až v daňovom priznaní, tak by sa mi celá daň vrátila a ešte aj niečo z daňového bonusu?
r.54= 571,93
r.55= 747,72
r.56= 0,00
r.57= 0,00
r.58=747,72
r.59=175,79
r.62=591,42
r.64=591,42
Prosím Vás uvažujem správne, že ak si neuplatním u zamestnávateľa daňový bonus, ale až v DP, tak z toho vzídem lepšie? Vrátia mi celú daň? Aj čo to z daňového bonusu?

ani som nečítala ... určite je to zvýraznené blbosť.;)
jediné, čo sa ti môže prihodiť je to - že pri celoročnom uplatnení ti nemusí nárok na DB vôbec vzniknúť - kým pri mesačnom uplatnení by mohol byť aspoň v niektorom mesiaci nárok ..
Anik
14.03.13,20:51
ak by si si to naozaj prepočítala tak ti to výjde na jedno. Skúsila som to dokonca prepočítať predpokladám, že tvoj príjem - Základ dane bol niekde na úrovni 6650 eur a presne tak ako ti píše Katka ak by sa niečo v priebehu roka stalo a nemala by si nárok na celoročný DB tak potom by si ho nemala ani v mesiacoch v ktorých ti vznikol nárok a jeden nikdy neví čo sa môže stať.
Takže ešte raz záver je to úplne jedno s vúčšou istotou pre teba ak je to vyplácané mesačne
ewita888
14.03.13,21:02
veď ti vrátia len bonus na riadku 59 a daň na riadku 64.. v konečnom dôsledku je to to isté na cent :)
zuso
14.03.13,21:24
Je to tak, ospravedlňujem sa za blbosť, aj som chcela ten môj príspevok zmazať, no neviem ako.....
Došlo mi to až keď som si to tak "krásne" vypísala :o
Ďakujem za príspevky. Aspoň som prišla na to, že som na tom dosť zle.....:(
megyzah
15.03.13,12:23
Dobrý deň, podnikateľka za rok 2012 vykázala celkové príjmy vo výške 4900 € a výdavky vo výške 4100 €, jej základ dane bol 800 €, po uplatnení nezdanoteľnej čiastky na daňovníka jej základ dane je 0. V taktomto prípade nemá nárok za rok 2012 na daňový bonus?
Anik
15.03.13,12:24
základ dane je kladný a teda má nárok na DB
megyzah
15.03.13,12:26
Ďakujem
Katy a R
15.03.13,12:27
Dobrý deň, podnikateľka za rok 2012 vykázala celkové príjmy vo výške 4900 € a výdavky vo výške 4100 €, jej základ dane bol 800 €, po uplatnení nezdanoteľnej čiastky na daňovníka jej základ dane je 0. V taktomto prípade nemá nárok za rok 2012 na daňový bonus?

ale veď vykázala základ dane z príjmov § 6 ... má nárok na DB:);)
berena
15.03.13,21:27
Chcem sa spytat zdanuje sa danovy bonus?
jozka56
15.03.13,21:28
nie
Anik
15.03.13,21:29
Chcem sa spytat zdanuje sa danovy bonus?
slovenský na slovensku nie , ale z iného štátu vyplácaný áno
VieraK.
16.03.13,20:10
Fyzická osoba bola živnostníčkou od januára do júna 2012. Potom živnosť zrušila. Od októbra do decembra 2012 bola zamestnaná na základe pracovnej zmluvy. Zo živnosti dosiahla príjem iba 500,00 Eur. Po odpočítaní výdavkov vyšiel základ dane zo živnosti 0,00 Eur. U zamestnávateľa dosiahla hrubý príjem 1000,00 Eur. Zamestnávateľ uplatnil za všetky 3 mesiace daňový bonus na 2 deti v celkovej výške 126,18 Eur. Zostane jej nárok na daňový bonus? Je možné uviesť sumu daňového bonusu, ktorý priznal a vyplatil zamestnávateľ, na riadku 96 daň.priznania B?
ewita888
16.03.13,20:41
Fyzická osoba bola živnostníčkou od januára do júna 2012. Potom živnosť zrušila. Od októbra do decembra 2012 bola zamestnaná na základe pracovnej zmluvy. Zo živnosti dosiahla príjem iba 500,00 Eur. Po odpočítaní výdavkov vyšiel základ dane zo živnosti 0,00 Eur. U zamestnávateľa dosiahla hrubý príjem 1000,00 Eur. Zamestnávateľ uplatnil za všetky 3 mesiace daňový bonus na 2 deti v celkovej výške 126,18 Eur. Zostane jej nárok na daňový bonus? Je možné uviesť sumu daňového bonusu, ktorý priznal a vyplatil zamestnávateľ, na riadku 96 daň.priznania B?
áno, bonus, ktorý vyplatil zamestnávateľ, jej zostáva..
Misela77
01.04.13,12:30
Dobrý deň,
poprosila by som o radu, či ako zamestnankyňa na materskej mám nárok na daňový bonus... v 9/2012 som odišla na MD a uplatnili mi DB na 2 deti, v 10/2012 som porodila dvojičky, v 11/2012 mi zamestnávateľ vyplatil ročné odmeny a uplatnil DB na 2 deti i keď som doložila rodné listy dvojičiek. Podala som si žiadosť na RZD, ale zamestnávateľ mi uplatnil len 2 deti na celý rok. Mám nárok na DB aj za dvojičky od 10/2012? Podmienku zárobku za rok minimálne 1963 eur spĺňam. Za rok 2012 mám príjmy vo výške 11000 eur. Môžem požadovať prepočítanie RZD?
Ďakujem za odpovede.
veronikasad
01.04.13,12:33
Dobrý deň,
poprosila by som o radu, či ako zamestnankyňa na materskej mám nárok na daňový bonus... v 9/2012 som odišla na MD a uplatnili mi DB na 2 deti, v 10/2012 som porodila dvojičky, v 11/2012 mi zamestnávateľ vyplatil ročné odmeny a uplatnil DB na 2 deti i keď som doložila rodné listy dvojičiek. Podala som si žiadosť na RZD, ale zamestnávateľ mi uplatnil len 2 deti na celý rok. Mám nárok na DB aj za dvojičky od 10/2012? Podmienku zárobku za rok minimálne 1963 eur spĺňam. Za rok 2012 mám príjmy vo výške 11000 eur. Môžem požadovať prepočítanie RZD?
Ďakujem za odpovede.
Ak si do 15.2. nepredložila všetky podklady, RZD ti už nikto prepočítavať nebude. Môžeš podať opravné DP (ak to stihneš zajtra) alebo dodatočné DP. Podkladom bude kopia RZD od zamestnávatela a rodné listy detí.
Máš nárok na doplatenie DB.
Misela77
01.04.13,12:43
Doložila som všetko a nezapočítal mi zamestnávateľ :), aj žiadosť som podávala v termíne.
Ďakujem za odpoveď
Katy a R
01.04.13,12:44
tak treba reklamovať!
Tweety
01.04.13,12:45
Máš nárok na DB za celý rok na dve deti plus DB na dvojičky od mesiaca, na začiatku,ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie.
§33
(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
veronikasad
01.04.13,12:47
Doložila som všetko a nezapočítal mi zamestnávateľ :), aj žiadosť som podávala v termíne.
Ďakujem za odpoveď
Nepoznáme dôvod, prečo ti DB nedoplatil zamestnávatel. Nárok si teda uplatni sama, podaním opravného alebo dodatočného DP. DB ti pošle D priamo na tvoj účet do 12.5.
Misela77
01.04.13,14:14
Vďaka, písala som za známu, lebo toto sa jej stalo a podľa môjho názoru jej to mal zamestnávateľ uplatniť aj za dvojičky. Pozrela som si zákon, len som si nebola istá, či som náhodou niečo neprehliadla. Ešte raz ďakujem. Zamestnávateľ, teda jeho zamestnankyňa, na rodné listy dvojičiek zabudla a pri RZD zohľadnila len 2 deti. Uvidíme, či jej urobia opravu RZD alebo vypíšeme DP. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Misela77
22.04.13,07:01
Dobrý deň,
má nárok na doplatenie daňového bonusu zamestnanec, ktorý pracoval 3 mesiace v roku 2012 ale dosiahol príjem vyšší ako 1963 eur. Nebol ani evidovaný na úrade práce ani nepoberal žiadne iné príjmy. Myslím, že áno. Vopred ďakujem za odpoveď.
Pekný deň.
veronikasad
22.04.13,07:56
Dobrý deň,
má nárok na doplatenie daňového bonusu zamestnanec, ktorý pracoval 3 mesiace v roku 2012 ale dosiahol príjem vyšší ako 1963 eur. Nebol ani evidovaný na úrade práce ani nepoberal žiadne iné príjmy. Myslím, že áno. Vopred ďakujem za odpoveď.
Pekný deň.
ak splňa ostatné podmienky (spoločná domácnosť, nezaopatrenosť dieťaťa) - ano.
Misela77
22.04.13,09:20
ďakujem, ostatné spĺňa