Dáša_
10.02.13,18:49
Nie že by som mala silu sledovať televízne politické diskusie :D , ale následne v tlači som sa dozvedela, citujem: "Kažimír tvrdí, že vláda Roberta Fica prichádza s opatreniami, ktoré budú smerovať k zlepšeniu podnikateľského prostredia. Tie majú formu nižšej administratívnej záťaže, plošných stimulov a podpory pracovných síl."

Tak by som si rada ujasnila, v čom je tá nižšia administratívna záťaž. Napadlo ma jediné - Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch už nemá prílohu.

Viete ešte o niečom ďalšom?
tuta
10.02.13,18:51
No čo sa týka poistného na zdravotné poistenie:

Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie pre účely ročného zúčtovania" (ďalej len "súhrnný výkaz") za obdobia rokov 2012 a neskôr, zamestnávatelia nie sú povinní zasielať do zdravotnej poisťovne. Na účely vykonania ročného zúčtovania za rok 2012 a neskôr sa použijú údaje oznámené v mesačných výkazoch.

Ale na druhej strane to prihlasovanie dohodárov do zdravotnej poisťovne, to radšej nechám bez komentára.
Stefan2005
10.02.13,19:46
... už sme ju znížili o 25% - necítite výsledky ?

30.10.2009 (http://www.mhsr.sk/aktuality-odburavanie-zbytocnej-byrokracie-v-sr-pokrocilo---/10s131464c?set_subframe=text)
Ministerstvo hospodárstva má prvé výsledky merania administratívneho zaťaženia.
Analýza výsledkov merania administratívneho zaťaženia podnikania v SR v prostredí živnostníkov a podnikateľov
Významným míľnikom snáh o redukciu administratívneho zaťaženia podnikateľov v rámci EÚ bol marec 2007, kedy Európska komisia prijala Akčný program s cieľom do roku 2012 s pomocou členských štátov EÚ znížiť administratívne zaťaženie podnikania o 25 %.
Uznesením vlády SR č. 833 z 3. októbra 2007 k „Agende lepšej regulácie v Slovenskej republike a Akčnému programu znižovania administratívneho zaťaženia podnikania v Slovenskej republike 2007-2012“ sa k tomuto záväzku pripojilo aj Slovensko.

22.1.2013 (http://www.economy.gov.sk/aktuality-r-fico--zo-spoluprace-s-ministrom-t-malatinskym-mam-dobry-pocit/10s139899c)

R. Fico: Zo spolupráce s ministrom T. Malatinským mám dobrý pocit

"Už dnes pán minister Malatinský informoval o viacerých iniciatívach, ktoré MH SR vykonáva, či je to už pri znižovaní administratívnej záťaže podnikateľov, pri väčšej pozornosti malým a stredným podnikom, vytváraní pracovných miest a podobne. Opatrenia však musia dostať charakter komplexného výstupu vlády SR k hospodárskemu rastu,“

... ak to všetko zosumarizujem, vychádza mi, že čoskoro klesne administratívna náročnosť v porovnaní s rokom 2007 zhruba o 1/2 polovicu...

P.S. ...ak v skutočnosti máte pocit, že tá náročnosť sa znižuje minimálne na rozdiel od toho, k čomu sa zaväzujú politici, tak máte ich totožné s mojimi... a asi tomu tak nebude čoskoro inak.... chcelo by to dosť výrazným spôsobom znížiť počet osôb v štátnej správe, ktorým zvýšená byrokracia potvrdzuje opodstatnenosť ich bytia... a preto ak sa niečo zavedie do mínusu, čoskoro sa objaví niečo v pluse... no a k zníženiu štátneho aparátu sa nemá ľavá ani pravá vláda - "svojich" predsa musia zabezpečiť...

Téma je zaujímavá, ale rád by som nielen to, čo vzali, ale i čo pridali...
fortunka
13.02.13,14:17
No to určite, neustále nové povinnosti a výkazy, čaká nás nový REACH, prihlasovanie nebezpečných látok hlava-nehlava, nestačí už colný úrad a intrastat a recyklačný fond a vytváranie bezpečnostných kariet a zasielanie do registra... na daňovej kontrole stále požadujú papier na všetko, na úradoch papier na všetko... keď som dnes prišla s elektronickými faktúrami, pozerali na mňa ako na mimozemšťana... a to sme im odviezli dodávkou 50 šanonov na kontrolku (iba dani z príjmov, bez vydanych faktur...) ... mzdové papierovačky sú oproti tomu ešte malina... Keď som vravela, že v roku 2009 sa vysporiadavali preddavky na dane a podobne tak chceli odo mna doklad o tom a pod :)) vraj na všetko potrebujeme mať doklad :))) Tak som sa hádam 3x vybrala v rovnakej veci za správkyňou dane a dopadlo to ako vždy, nijak... Tovar si mám ku faktúram aj odfotiť, pretože inak nevedia, čo sme nakupovali... a mohla by som pokračovať:)))
Samozrejme, že zamestnaci, čo by sa tomu venovali a vedeli to neexistujú (no schválne, kde vezmem do firmy človeka čo vie čo to je REACH a ako sa robia KBÚ + ovláda zákony a výkazy a povinnosti, nikde pretože nikoho som to nikdy ani nevidela robiť...) a teda všetko dostane na hlavu účtovník...
Trošku som sa rozpísala, ale mám dnes bojovú náladu :))) Strávila som na DÚ krásne 2,5 hodinky o ničom... :)
tompet
14.02.13,20:46
Ľudská blbosť a byrokracia je nekonečná.
Dnes som začul v správach o akejsi čiernej skrinke pricvaknutej k PC, ktorá si bude ukladať faktúry či údaje čo nahráme do počítača a bude sa odovzdávať spolu s DP.
"Konečne som pochopil prečo je panenka mária sedembolestná."
No hold - z ľudí neschopných práce sa nám vytvorila vrstva homoposlancov a eurohomoposlancov.
Definícia tohto typu človeka je nasledovná : "tento typ sa nerodí, ale vyskytuje, vyrastá v inkubátore a sterilizátore a po dozretí je odtrhnutý od reality"
PS: Hanbím sa povedať svojmu psovi, že som človek
Dáša_
14.02.13,20:58
Ľudská blbosť a byrokracia je nekonečná.
Dnes som začul v správach o akejsi čiernej skrinke pricvaknutej k PC, ktorá si bude ukladať faktúry či údaje čo nahráme do počítača a bude sa odovzdávať spolu s DP.
"Konečne som pochopil prečo je panenka mária sedembolestná."
No hold - z ľudí neschopných práce sa nám vytvorila vrstva homoposlancov a eurohomoposlancov.
Definícia tohto typu človeka je nasledovná : "tento typ sa nerodí, ale vyskytuje, vyrastá v inkubátore a sterilizátore a po dozretí je odtrhnutý od reality"
PS: Hanbím sa povedať svojmu psovi, že som človek

no teda, a ako by toto riešenie pozdvihli IT priemysel na slovensku - vsetko by sa muselo inovovat. A čo tí, čo si faktúry vystavujú ručne a iba podávajú daňové priznania - sw kolabujú už dnes - a keby spracovávali všetky údaje, tak to potom dávam návrh, nech už robia aj daňové priznania - veď už všetky údaje majú...


http://hnonline.sk/ekonomika/c1-59321580-sopk-mame-plan-ako-zvysit-vyber-dani
tompet
14.02.13,21:17
no teda, a ako by toto riešenie pozdvihli IT priemysel na slovensku

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-59321580-sopk-mame-plan-ako-zvysit-vyber-dani

No tak týmto si ma úplne dostala. Ja som myslel, že ide len o valentínsky žartík.

PS:Pes na mňa nedôverčivo pozerá. Nechce veriť, že som sviňa.
calimero1
14.02.13,22:21
Ja som za jednoduchsie riesenie. Zrusit DPH a zaviest dan z obratu. Podobne funguju v USA, u nas to tiez tak bolo pred rokom 1993.
Dan z obratu sa plati len na vystupe, pri predaji tovarov a sluzieb koncovemu zakaznikovi. V obchodnych vztahoch podnikatel-podnikatel dan nefiguruje, tym padom neexistuje dan na vstupe a teda ani odpocty dane. Je to velmi jednoduche a efektivne riesenie, ktore by usetrilo kopec byrokracie a penazi potrebnych na vykon danovych kontrol. Bohuzial, system DPH je povinny v celej EU, cize najprv by sa museli zobudit europski byrokrati. Sucasny system DPH vsak mnohym vysoko postavenym politikom a uradnikom evidentne vyhovuje, preto nie je ziadna vola s tym nieco robit. A aj ked sa nejake opatrenia prijmu, nasledkom je zvysene byrokraticke zatazenie malych poctivych podnikatelov, a velke ryby kradnu dalej.
misoft
14.02.13,23:06
Ľudkovia - žiadne strachy z "čiernej PC skrinky" - mám dojem, že je to len "zbožné želanie".
A dôvod?
1) Aj keď to vymyslia, kto to vyrobí?
2) Aj keď to vyrobia, kto to rozdelí?
3) Aj keď to rozdelia, bude to fungovať?
4) Aj keď to bude fungovať, bude sa to dať spracovať?
5) Aj keď sa to bude dať spracovať, bude server stíhať?
6) Aj keď bude server stíhať, budú tomu daňováci "rozumieť"?
7) Aj keď budú tomu rozumieť - vždy sa nájde spôsob, ako to všetko ogabať.

Výsledok - aký začiatok - taký koniec - opäť sa bude po starom robiť.
Dáša_
15.02.13,03:57
Ľudkovia - žiadne strachy z "čiernej PC skrinky" - mám dojem, že je to len "zbožné želanie".
A dôvod?
1) Aj keď to vymyslia, kto to vyrobí?
2) Aj keď to vyrobia, kto to rozdelí?
3) Aj keď to rozdelia, bude to fungovať?
4) Aj keď to bude fungovať, bude sa to dať spracovať?
5) Aj keď sa to bude dať spracovať, bude server stíhať?
6) Aj keď bude server stíhať, budú tomu daňováci "rozumieť"?
7) Aj keď budú tomu rozumieť - vždy sa nájde spôsob, ako to všetko ogabať.

Výsledok - aký začiatok - taký koniec - opäť sa bude po starom robiť.

neviem, čo je na tom pravdy, možno bude mať niekto skúsenosť. Vraj tuším v Bulharsku to funguje tak, že firma vždy večer po 8 hodine nahlasuje tuším variabilné symboly a sumy z uskutočnených zdaniteľných plnení. Či to je pravda, to samozrejme netuším - bola by som rada, keby tu bol niekto, čo má s bulharskom skúsenosti v tomto smere.
blavaciko
15.02.13,06:17
dnes som to pocuval v spravach v radiu... nejaky pan z obchodnej a priemyselnej komory tam vysvetloval, ako je to skvele, lebo si nikto nebude moct zaratat jednu fakturu 2x. Z nasledneho rozhovoru, som pochopil, ze to je jedina funkcia tejto masinky. Oni si vazne myslia, ze podvody sa deju tak, ze zaratam fakturu dvakrat? Ten pan by sa mal rozhliadnut vokol seba... inak si myslim ze je to hlupost
Dáša_
15.02.13,06:43
dnes som to pocuval v spravach v radiu... nejaky pan z obchodnej a priemyselnej komory tam vysvetloval, ako je to skvele, lebo si nikto nebude moct zaratat jednu fakturu 2x. Z nasledneho rozhovoru, som pochopil, ze to je jedina funkcia tejto masinky. Oni si vazne myslia, ze podvody sa deju tak, ze zaratam fakturu dvakrat? Ten pan by sa mal rozhliadnut vokol seba... inak si myslim ze je to hlupost


tak som si to popremýšľala :D a k nápadu zaznamenávať faktúry pridávam ďalšie:

Na to, aby sa to celé dalo kontrolovať, bude nutné vyrobiť jednotný spôsob číslovania faktúr, kde variabilným symbolom bude napríklad ICO + plus číselný údaj. Vylepšenie - všetky úhrady sa budú diať výhradne na účet vedený v štátnej pokladi - už dnes ho má každá firma jedinečný.
Bude jeden jediný centrálny účtovný program, kde sa budú dať vystavovať faktúry - za to, že bude jediný, bude samozrejme rovno previazaný aj na sklady - takže sa bude ľahko sledovať, či napríklad podnikatelia nepredávaju bez papierov. Pre účtovanie miezd už má štát všetky údaje pohromade - stačí ich už len zhrať.
Ešte by sme mohli vymyslieť automatický systém sledovania prejazdených km - ale tuším som presne tento týždeň čítala o tom, že sa zrušia diaľničné známky, že budú len nejaké krabičky - priam ideálne na sledovanie.
V jednoduchom uctovnictve uz nebudeme musieť dumať, či to či ono má bežať cez sklad - to bude jasné...

Samo nám to samozrejme urobí priznania k DPH, lebo má všetko k dispozícii, takže potom aj interný doklad bude brnkačka.

naviac, tento systém bude fakt ideálny - už nebude treba vyplnať žiadne štatistické hlásenia, všetko bude štát už mať na jednom mieste, iba vyberie správne subjekty....
blavaciko
15.02.13,07:01
tak som si to popremýšľala :D a k nápadu zaznamenávať faktúry pridávam ďalšie:

Na to, aby sa to celé dalo kontrolovať, bude nutné vyrobiť jednotný spôsob číslovania faktúr, kde variabilným symbolom bude napríklad ICO + plus číselný údaj. Vylepšenie - všetky úhrady sa budú diať výhradne na účet vedený v štátnej pokladi - už dnes ho má každá firma jedinečný.
Bude jeden jediný centrálny účtovný program, kde sa budú dať vystavovať faktúry - za to, že bude jediný, bude samozrejme rovno previazaný aj na sklady - takže sa bude ľahko sledovať, či napríklad podnikatelia nepredávaju bez papierov. Pre účtovanie miezd už má štát všetky údaje pohromade - stačí ich už len zhrať.
Ešte by sme mohli vymyslieť automatický systém sledovania prejazdených km - ale tuším som presne tento týždeň čítala o tom, že sa zrušia diaľničné známky, že budú len nejaké krabičky - priam ideálne na sledovanie.
V jednoduchom uctovnictve uz nebudeme musieť dumať, či to či ono má bežať cez sklad - to bude jasné...

Samo nám to samozrejme urobí priznania k DPH, lebo má všetko k dispozícii, takže potom aj interný doklad bude brnkačka.

naviac, tento systém bude fakt ideálny - už nebude treba vyplnať žiadne štatistické hlásenia, všetko bude štát už mať na jednom mieste, iba vyberie správne subjekty....

a uctovnici si mozeme hladat novu pracu... no fasa!

i ked ako poznam svojich klientov, ti su radi, ze ma maju a skor by som mohol zvysit ceny...
Dáša_
15.02.13,08:29
a uctovnici si mozeme hladat novu pracu... no fasa!

i ked ako poznam svojich klientov, ti su radi, ze ma maju a skor by som mohol zvysit ceny...

no ved mi sa konečne zamestnáme v tej štátnej správe, budeme "dohliadaťô na tie údaje, chodiť do práce iba na 8 hodín, voľné víkendy, dovolenka, zaplatené obedy....
Stefan2005
15.02.13,09:09
no ved mi sa konečne zamestnáme v tej štátnej správe, budeme "dohliadaťô na tie údaje, chodiť do práce iba na 8 hodín, voľné víkendy, dovolenka, zaplatené obedy....

...opravím a doplním:

.... pracovný čas iba 37,5 hodín týždenne, nad 33 rokov veku 6 týždňov dovolenky, plus 1 mesačné odchodné navyše, príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie najmenej vo výške 2% z objemu zúčtovaných platov zamestnancov, tvorbu sociálneho fondu nad rámec zákona o sociálnom fonde, ....

viac: http://www.iness.sk/stranka/7990-Vo-verejnej-sprave-sveta-zit.html
calimero1
15.02.13,09:23
...opravím a doplním:

.... pracovný čas iba 37,5 hodín týždenne, nad 33 rokov veku 6 týždňov dovolenky, plus 1 mesačné odchodné navyše, príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie najmenej vo výške 2% z objemu zúčtovaných platov zamestnancov, tvorbu sociálneho fondu nad rámec zákona o sociálnom fonde, ....

viac: http://www.iness.sk/stranka/7990-Vo-verejnej-sprave-sveta-zit.html

A ešte k tomu sa tým úradníckym čvargám máli a chcú štrajkovať. Vyhodiť ich a nech si hľadajú miesto v súkromnej sfére. Verím tomu, že polovica z nich by si už do konca života nebola schopná nájsť prácu.
blavaciko
15.02.13,10:41
no ved mi sa konečne zamestnáme v tej štátnej správe, budeme "dohliadaťô na tie údaje, chodiť do práce iba na 8 hodín, voľné víkendy, dovolenka, zaplatené obedy....
to uz je aka utopia??? :D
Neviem ci by mi od tolkej blazenosti nesvihlo v hlave...
misoft
15.02.13,12:38
....a potom som sa zobudil a zistil som, že nešvihlo - to len v paralelnom svete sa stalo - takže - hor sa do práce, kalkulačky, počítače a perá nažhaviť, klientov usadiť, papiere zoradiť!
Indeed
15.02.13,13:46
su aj také subjekty, ktoré nevyužívajú ŽIADNÉ z Tebou spomenutých programov.
Stefan2005
03.04.13,11:54
http://www.businessfriendly.sk/

.... počin ako taký chvályhodný, ovšem už bolo nad sily tvorcov nájsť priliehavý slovenský názov ?
už lne kedy a ako rýchlo sa začnú naplňovať kolonky Schválené, Vyriešené!
peter_hornik
03.04.13,15:07
Stefan2005 - vsetko tam podlieha cenzure, takze uplna blbost. ktovie, kolko to stalo. mozno aj milion eur.....