forester
03.03.06,07:23
Má nárok na daňový bonus rodič študenta denného štúdia, ak ten študent zároveň pracuje - má normálny pracovný pomer na dobu neurčitú?
Zákon 600/2003 ktorý definuje nezaopatrené dieťa túto kombináciu neuvádza. Ďakujem za skorú odpoveď.:cool:
Milan Benka
03.03.06,06:39
Nemajú nárok na DB.

V zmysle prísp. "eviny" beriem späť svoj podľa všetkého mylný názor.
Idem doštudovať danú problematiku.
evina
03.03.06,07:26
Nemajú nárok na DB.
Toto som včera našla na stránke www.srsr.sk (http://www.srsr.sk) v časti Najčastejšie otázky k DP:



Otázka:
Som podnikateľ. Mám nárok na daňový bonus za rok 2005 na dcéru, ktorá ako vysokoškoláčka mala uzavretý pracovný pomer ako upratovačka počas školského roka aj prázdnin?

Odpoveď:Daňový bonus si môže uplatniť daňovník, ktorý v súlade s § 33 zákona o dani z príjmov dosiahol stanovenú výšku zdaniteľných príjmov (pre r. 2005 vo výške 39 600 Sk) a vykázal základ dane podľa § 6, a to na každé vyživované dieťa žijúce s ním v domácnosti. Vyživovaným dieťaťom je nezaopatrené dieťa, t.j. dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole (okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov) resp. vysokej škole (okrem externého štúdia), vrátane prázdnin, bez ohľadu na jeho príjem.

[I]
Otázka:
Som živnostník a v roku 2005 som zamestnával svojho syna na dohodu. Môžem si v daňovom priznaní za rok 2005 uplatniť daňový bonus na tohoto syna?[I]
Odpoveď:
Daňovník - živnostník má nárok na daňový bonus pri podaní daňového priznania za rok 2005, ak mal príjmy z podnikania podľa § 6 zákona o dani z príjmov aspoň vo výške 39 600 Sk a vykázal základ dane (§ 33 ods. 1 tohto zákona) za podmienky, že syn žije s daňovníkom v domácnosti a je nezaopatreným dieťaťom (§ 33 ods. 2 tohto zákona) v zmysle § 3 ods. 1 zákona č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa a to bez ohľadu na to, že má príjem a uplatňuje si nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
Milan Benka
03.03.06,07:43
Nenašiel som ten príspevok na drsr, ale svoj pôvodný som opravil.
Ďakujem.
evina
03.03.06,07:52
Nenašiel som ten príspevok na drsr, ale svoj pôvodný som opravil.
Ďakujem.

daj si www.drsr.sk a hne´d na titulnej strane siedma téma je Najčastejšie otázky .....
forester
03.03.06,07:53
vďaka za odpovede, mám podobný názor, keďže daný zamestnanec poberá aj naďalej prídavok na dieťa, je logické, že mu patrí aj bonus:)