danielh
10.02.13,20:41
Zdravím, pravdepodobne to už niekde je, ale som tom nevedel nájsť, ale vie mi niekto poradiť? Chcem si založiť živnosť a potrebujem si tam dať sídlo "firmy", ale nevlastním žiadnu nehnuteľnosť. Ako to mám vyriešiť? Bývam u rodičov tak by som chcel sídlo doma, ale čo k tomu potrebujem?

Ďakujem za odpoveď.
Ice dive
10.02.13,19:58
Zdravím, pravdepodobne to už niekde je, ale som tom nevedel nájsť, ale vie mi niekto poradiť? Chcem si založiť živnosť a potrebujem si tam dať sídlo "firmy", ale nevlastním žiadnu nehnuteľnosť. Ako to mám vyriešiť? Bývam u rodičov tak by som chcel sídlo doma, ale čo k tomu potrebujem?

Ďakujem za odpoveď.

tak firmu ako sro, alebo živnosť... ak živnosť, tak to sa zriaďuje tam kde je trvalý pobyt a nerieši sa či ti to patrí alebo nie... a ak sro, tak potrebuješ písomný súhlas vlastníka nehnuteľnosti, že súhlasí so zriadením sídla firmy vo svojej nehnuteľnosti...
danielh
11.02.13,18:36
ďakujem
Atomer.sk
25.02.13,21:25
Alebo mozes si mozes sidlo firmy prenajat. Napriklad na www.MojeSidlo.sk.
Moja SRO
25.02.13,21:47
tak firmu ako sro, alebo živnosť... ak živnosť, tak to sa zriaďuje tam kde je trvalý pobyt a nerieši sa či ti to patrí alebo nie... a ak sro, tak potrebuješ písomný súhlas vlastníka nehnuteľnosti, že súhlasí so zriadením sídla firmy vo svojej nehnuteľnosti...

nemáš pravdu, nakoľko živnosť je možné zriadiť aj v iných priestoroch, než je adresa bydliska.....
KEJKA
25.02.13,22:29
nemáš pravdu, nakoľko živnosť je možné zriadiť aj v iných priestoroch, než je adresa bydliska.....
to už je prevádzka. Ale vždy bude mať v Osvedčení svoje meno, priezvisko, trvalé bydlisko.
Moja SRO
26.02.13,04:36
to už je prevádzka. Ale vždy bude mať v Osvedčení svoje meno, priezvisko, trvalé bydlisko.

Nie! Do ŽR sa zapisuje miesto podnikania a tým môže byť bydlisko podnikateľa alebo iné miesto podľa jeho voľby. To, že väčšina podnikateľov si za miesto podnikania zvolí svoje bydlisko, nie je pravidlom, že to nemôže byť aj iná adresa, ako bydlisko. Treba si naštudovať živnostenský zákon. Prevádzka je zas niečo iné. Priestor súvisiaci s podnikaním je tiež niečo iné....
KEJKA
26.02.13,15:19
Prvý raz počujem. Možem poprosiť paragraf?
blavaciko
26.02.13,15:58
§ 45(1) Kto hodlá prevádzkovať živnosť, je povinný to ohlásiť živnostenskému úradu miestne
príslušnému podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby. Pre zahraničnú
osobu je príslušným živnostenský úrad v sídle kraja podľa adresy miesta činnosti podniku
zahraničnej osoby alebo adresy miesta činnosti organizačnej zložky podniku zahraničnej
osoby. Ak je na území Slovenskej republiky zriadených niekoľko organizačných zložiek
podniku zahraničnej osoby, príslušnosť živnostenského úradu v sídle kraja sa riadi podľa
voľby zahraničnej osoby.
(2) Slovenská fyzická osoba v ohlásení uvedie
a) meno a priezvisko, akademický titul, bydlisko (ďalej len „osobné údaje"), rodné
priezvisko, štátnu príslušnosť, miesto narodenia, pohlavie, rodné číslo a údaj, či jej súd
alebo správny orgán uložil zákaz činnosti týkajúci sa prevádzkovania živnosti,
b) obchodné meno,
c) predmet podnikania,
d) identifikačné číslo organizácie (ďalej len „identifikačné číslo"), ak bolo pridelené,
e) miesto podnikania,
f) adresy prevádzkarní, ak sú zriadené,
g) dobu podnikania, ak zamýšľa prevádzkovať živnosť po dobu určitú,
h) deň začatia živnosti, ak zamýšľa prevádzkovať živnosť neskorším dňom ako dňom
ohlásenia

...

§ 46(1) Fyzická osoba
a) preukáže pri ohlasovacej remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti odbornú
spôsobilosť alebo odbornú spôsobilosť jej zodpovedného zástupcu,
b) preukáže oprávnenie užívať nehnuteľnosť, ktorú uviedla ako miesto podnikania, ak adresa miesta podnikania je odlišná od miesta bydliska; u zahraničnej osoby oprávnenie
užívať nehnuteľnosť, ktorú uviedla ako miesto činnosti podniku zahraničnej osoby alebo
miesto činnosti organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby,
c) pripojí vyhlásenie zodpovedného zástupcu o skutočnostiach podľa § 11 ods. 4 a o tom,
že nemá súdom alebo správnym orgánom uložený zákaz činnosti týkajúci sa
prevádzkovania živnosti,
d) pripojí súhlas zodpovedného zástupcu s ustanovením do funkcie,
e) pripojí vyhlásenie o skutočnostiach podľa § 5 ods. 2, § 8 ods. 1, 2 a 5,
f) pripojí výpis z registra trestov osôb, ktoré nie sú občanmi Slovenskej republiky a na ktoré

sa vzťahuje podmienka bezúhonnosti podľa tohto zákona.

Miestom podnikania moze byt akakolvek nehnutelnost, ktoru je fyzicka osoba opravnena uzivat. Trvale bydlisko sa zvacsa vyuziva preto, lebo pri nom nie je potrebny suhlas vlastnika nehnutelnosti.
KEJKA
26.02.13,16:17
Dakujem ja to chapem tak ze uvedie vzdy meno.......bydlisko a moze uviest aj miesto podnikania - prevadzkárne, ak sú splnené podmienky. Čiže tak ako som napisala.
Nejde o možnosť buď - alebo
blavaciko
26.02.13,17:04
Dakujem ja to chapem tak ze uvedie vzdy meno.......bydlisko a moze uviest aj miesto podnikania - prevadzkárne, ak sú splnené podmienky. Čiže tak ako som napisala.
Nejde o možnosť buď - alebo

Kejka, ale miesto podnikania je bod e), prevadzky bod f), bydlisko v bode a)
to znamena, ze sa moze jednat o ine adresy

teda aspon tak si zakon vykladam, kedze nikde v zakone nie je napisane, ze miestom podnikania FO je miesto jej trvaleho pobytu.
Moja SRO
26.02.13,17:07
tak teraz ma napadol jeden monológ z filmu Kurva hoši guten tag...ale nebudem ho tu citovať....
Moja SRO
26.02.13,17:09
Prvý raz počujem. Možem poprosiť paragraf?

§ 46 ods. 1 písm. b) zák. č. 455/1991 o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)