maja
11.02.13,07:15
Ahojte,
v roku 10/2007 dostala moja mama na prerábku kúpelne od soc. poisťovne 139000,-Sk. Mama zomrela, sociálka sa prihlási do dedičského konania, lebo bude treba vrátiť alikvotnú časť. Vie nám niekto poradiť, ako sa to vypočítava, lebo na sociálke nám pani nevedela povedať nič. Len že to nebude až tak veľa, lebo je to už viac ako 5 rokov a zohľadňuje sa amortizácia.
Ďakujem.
veronikasad
11.02.13,06:20
Ak fyzická osoba s ŤZP zomrie pred uplynutím siedmich rokov od poskytnutia peňažného príspevku, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny uplatňuje poskytnutý peňažný príspevok alebo jeho pomernú časť ako pohľadávku v konaní o dedičstve vo výške 50 % z úhrnu poskytnutých príspevkov alebo z ich pomerných častí, ak predmetom konania o dedičstve je upravený bytu, rodinný dom alebo garáž. Pohľadávka v konaní o dedičstve sa neuplatňuje, ak by bola suma pohľadávky nižšia ako 497,91 €.

viac info

http://www.employment.gov.sk/pp-na-upravu-bytu-rodinneho-domu-alebo-garaze.html
Xanti
11.02.13,06:23
No od SP nemohla dostať peniaze, ale z UP. A ked podpísala papier mama, že 7 rokov nezomrie. Tak potom sa prihlásia do dedičského konania. A platiť alikvotna časť .. takže cca 139000 / 84 ( počet mesiacov - dní čo je v zmluve ) * počet mesiacov ( dní ) čo ešte má záväzok mama .
Ale ma to prekvapuje, lebo u nás UP neprihlasoval pohľadávku za toto do dedičského konania. Ale je pravda, že to bolo oveľa skôr.
maja
11.02.13,07:04
Ďakujem Vám, toto sme našli aj my, len otec sa bol informovať a pani mu povedala, že sa započítava aj amortizácia, tak som chcela vedieť či, už si tým niekto prešiel.
luja5
11.02.13,15:46
Ahojte,
v roku 10/2007 dostala moja mama na prerábku kúpelne od soc. poisťovne 139000,-Sk. Mama zomrela, sociálka sa prihlási do dedičského konania, lebo bude treba vrátiť alikvotnú časť. Vie nám niekto poradiť, ako sa to vypočítava, lebo na sociálke nám pani nevedela povedať nič. Len že to nebude až tak veľa, lebo je to už viac ako 5 rokov a zohľadňuje sa amortizácia.
Ďakujem.
Predpokladám, že príspevok bol poskytnutý na úpravu bytu-kúpeľne podľa zákona č. 195/1998 Z.z. (predpokladám § 63), keďže ide o október 2007. Zákon č. 447/2008 Z.z. nadobudol účinnosť až dňom 1. 1. 2009 a má aj prechodné ustanovenie:
§ 65
(19) Na povinnosti a lehoty súvisiace s jednorazovými peňažnými príspevkami na kompenzáciu, ktoré boli poskytnuté podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, sa po 31. decembri 2008 vzťahuje zákon účinný do 31. decembra 2008.

Nadväzne mi nie je celkom jasné, podľa ktorého ustanovenia by mala byť vrátená časť príspevku a za akých podmienok (lehota, amortizácia ...), ak podľa ust. § 109 ods. 4 zákona č. 195/1998 Z.z. nároky vyplývajúce zo sociálnej pomoci sú predmetom dedičstva, ak to ustanovuje tento zákon. A tento zákon to ustanovuje napríklad u príspevku na zaobstaranie pomôcky (§ 59 ods. 21) alebo na kúpu osobného motorového vozidla (§ 61 ods. 16), ale u príspevku na úpravu bytu (§ 63) som to nenašla... možno som nehľadala dobre ... a možno by to mohlo byť ako v prípade Xanti, keď sa pohľadávka neprihlasovala - že by sa nemala na základe čoho?:rolleyes:?
Xanti
11.02.13,19:52
A tento zákon to ustanovuje napríklad u príspevku na zaobstaranie pomôcky (§ 59 ods. 21) alebo na kúpu osobného motorového vozidla (§ 61 ods. 16), ale u príspevku na úpravu bytu (§ 63) som to nenašla... možno som nehľadala dobre ... a možno by to mohlo byť ako v prípade Xanti, keď sa pohľadávka neprihlasovala - že by sa nemala na základe čoho?:rolleyes:?Ako bolo to dávno, auto sme splácali ale úpravu bytu ani úpravu auta UP neprihlásil do dedičského konania. Len auto, teda príspevok na to auto.
maja
12.02.13,06:21
Ďakujem ešte raz, Luja5 budem dúfať, že je to tak ako píšeš. Aj za upozornenie, že sa menil zákon, budem si to musieť všetko prečítať a vysvetliť otcovi, aby sa upokojil.