autonacomputers
11.02.13,08:29
Dobrý deň. Potrebujem poradiť - pracoval som pre slovenského živnostníka na riadnu pracovnú slovenskú zmluvu. Pracovný vzťah trval len dva týždne z dôvodu, že práca bola vykonávaná v nemecku a pracovné podmienky, ktoré tam boli neboli v súlade s tým na čom sme sa dohodli - tak som pracovný vzťah ukončil podľa $60 ZP v skúšobnej dobe. Dostal som vyplatenú iba mzdu podľa pracovnej zmluvy, no preplatené cestovné náhrady nemám dodnes. Viackrát som ho písomne vyzval, aby mi ich preplatil no namiesto toho som dostal odpoved, že cestovné náhrady mi nevyplatí, lebo tým že som odišiel som jemu spôsobil problémy.

Chcem Vás poprosiť o radu, akým spôsobom môžem od neho cestovné náhrady vymôcť - myslím tým inštitúcie SOI, súd atď. resp. sú aj spoločnosti, ktoré vymáhajú pohľadávky mimosúdnou cestou, tak ak má niekto skúsenosti sem s tým.

Ďakujem za odpovede.
ivka70
11.02.13,07:42
Inspektorat prace, sud.

Inak, par. 60 je ukoncenie PP dohodou, v skusobnej dobe sa PP ukoncuje podla par. 72.
Evulinta
11.02.13,11:15
Dobry den, potrebujem tiez poradit ohladom cestovnych nahrad, ide o s.r.o ktora ma auto v odpisoch teda v majetku a uplatnuje si poh.hmoty 80 %. konatel neni zarovnen zamestnanec.. moze si spravit cestak ak isiel pre tovar do ciech autom, kde by sa ratalo iba stravne(ale cestak sa musi asi vypisovat aj tak nie?) po pripde ak bol vlakom vo viedni pracovne, ci si moze spravit tiez cestak s cenou listka na ucet 512 plus po pripade stravne.dakujem pekne za radu lebo neni som si ista, ked je auto v odpisoch, ci sa to tak da bez problemov. dakujem pekne za rady.
Tweety
11.02.13,11:28
Konateľ je z hľadiska Zákona o Cn považovaný za zamestnanca. PS Akosi som nepochopila súvislosť odpisy- stravné. Môžeš vysvetliť?
Evulinta
11.02.13,11:37
to som len spomenula, ze mame auto v majetku, tak ci vobec mozem robit cestak, ked sa pojde firemnym autom pre tovar do cz. A este ci je teda spravne ked sa pojde napriklad vlakom, tak vypise sa cestak podla zastavok a v hodnote toho listka ? plus sa narata stravne na den podla krajiny ano? este som to nerobila, tak preto sa pytam, dakujem pekne za vysvetlenie.
Tweety
11.02.13,11:39
Prečo cesťák podľa zastávok? Uvedie sa začiatok a koniec PC. Pozri si Zákon o CN.
http://www.porada.sk/t178055-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-07-2012-a.html
Evulinta
11.02.13,11:41
ok, no v zamestnani sme to rozpisovali a teda hodnota bude cena toho listka na vlak hej? a ked sa pojde autom, tak sa vypise teda zaciatok cesty a koniec a stravne a zauctuje sa len to stravne hej? dakujem
Tweety
11.02.13,11:43
AK bude PC uskutočnená MV zamestnáv., v cesťáku bude len stravné podľa dlžky PC. Ak sa pôjde vlakom, bude tam stravné aj výdavok za vlak, prípadne iné výdavky spojené s PC.
Evulinta
11.02.13,11:46
dakujem:)