evina274
11.02.13,09:11
Dobrý deň, ja sa len toľko chcem opýtať pokiaľ má dohodár nepravidelný príjem a mzda mu v mesiaci január nebola vyplatená neuvádzam ho na mesačnom výkaze do SP vôbec? Vypĺňam výkaz poistného a príspevkov až v mesiaci, keď mal mzdu vyplatenú?
Softvér mi ho stále generuje ako pravidelný príjem, niečo nemám v poriadku s ním.
ďakujem za odpoveď
Mila123
11.02.13,08:20
Dobrý deň, ja sa len toľko chcem opýtať pokiaľ má dohodár nepravidelný príjem a mzda mu v mesiaci január nebola vyplatená neuvádzam ho na mesačnom výkaze do SP vôbec? Vypĺňam výkaz poistného a príspevkov až v mesiaci, keď mal mzdu vyplatenú?
Softvér mi ho stále generuje ako pravidelný príjem, niečo nemám v poriadku s ním.
ďakujem za odpoveď

dohoda je ukončená?
evina274
11.02.13,09:19
nie je ukončená dohoda
Mila123
11.02.13,09:23
nie je ukončená dohoda
do SP sa poistené z nepravidelného príjmu zasiela, poukazuje a vykazuje až po ukončení dohody.....
zráža sa iba daň vo forme preddavku a ZP....
evina274
11.02.13,09:25
dakujem pekne
aladin
11.02.13,17:29
a nezraza sa ani odvod do socialky. A tu mam otazku ze za januar ako to riesite. Ponizite zamestnancovi cisty prijem o (v mojom prípade poberatel invalidneho dochodku) 7 % ?
aladin
11.02.13,18:00
do SP sa poistené z nepravidelného príjmu zasiela, poukazuje a vykazuje až po ukončení dohody.....
zráža sa iba daň vo forme preddavku a ZP....
a okrem toho je to postavene na hlavu ze uverujeme socialnu poistovnu az do skoncenia dohody. Stale sa stazuju ze socialka nema peniaze.
Rozalka
11.02.13,18:20
a okrem toho je to postavene na hlavu ze uverujeme socialnu poistovnu az do skoncenia dohody. Stale sa stazuju ze socialka nema peniaze.
My ju neúverujeme, pretože jej nič neodvádzame, to ona skôr úveruje nás ...
Už som to písala inde, že si je to dosť krátkozraké: z nepravidelných dohôd sa neplatia odvody priebežne, ale až po ukončení právneho vzťahu - ak to nebude z čoho zraziť, to bude zaujímavé!
aladin
11.02.13,18:30
ano tak som to myslel ale inak som to pisal, diky za opravu:)
evina274
12.02.13,05:25
Podaktorý hovoria, že sa zráža ZP. Lenže aj odvody do ZP sa zrážajú iba v mesiaci, keď je mzda vyplatená a takisto sa vtedy aj prihlasuje o odhlasuje na jeden deň k poslednému dňu v mesiaci, či sa mýlim? predsa ani odvody do ZP nie je z čoho zraziť keď nie je mzda. Keď bude mzda vyplatená tak sa zráža 7percent do SP,daň a ZP.
A ešte jedna otázka. Výkaz do SP sa posiela iba po ukončení dohody s tým, že sa rozpočíta mzda na celé obdobie kedy trvala dohoda alebo aj v mesiaci v ktorom bola dohoda vyplatená?
Ďakujem pekne
evina274
12.02.13,05:26
Podaktorý hovoria, že sa zráža ZP. Lenže aj odvody do ZP sa zrážajú iba v mesiaci, keď je mzda vyplatená a takisto sa vtedy aj prihlasuje o odhlasuje na jeden deň k poslednému dňu v mesiaci, či sa mýlim? predsa ani odvody do ZP nie je z čoho zraziť keď nie je mzda. Keď bude mzda vyplatená tak sa zráža 7percent do SP,daň a ZP.
A ešte jedna otázka. Výkaz do SP sa posiela iba po ukončení dohody s tým, že sa rozpočíta mzda na celé obdobie kedy trvala dohoda alebo aj v mesiaci v ktorom bola dohoda vyplatená? pýtam sa ešte raz pre istotu i keď to tu už bolo citované
Ďakujem pekne
Jana Motyčková
12.02.13,08:04
ZP sa zráža pri vyplatení odmeny z dohody
SP sa zrazí /zaplatí až pri skončení dohody, bez ohľadu na to, či bola v tom mesiaci vypaltená odmena.
Čiže :
- ak je vyplatená odmena a dohoda nekončí - zrazí sa ZP, nezrazí sa SP
- ak je vypaltená odmena a dohoda skončila - zrazí sa ZP, zrazí sa SP z celého príjmu za celú dobu trvania dohody,
- ak nie je vyplatená odmena a dohoda končí - ZP sa neplatí, platí sa SP z celého príjmu za celú dobu trvania dohody.
Pri skončení dohody sa odmen rozpočíta na celú dobu trvania dohody od 1.1.2013 a uvedie sa to do Výkazu poistného.
romy16
12.02.13,10:54
Dobrý deň,
ja mám pobobný prípad ako Evina 274 - dohodárov s nepravidelným príjmom. Títo dohodári v januári síce pracovali, aj som ich prihlásila do ZP na dni kedy pracovali, ale keďže sa im odmena vyplatí až po skončení DoVP - nemajú v januári žiadny príjem. Neviem, ako sa uvádza na mesačnom výkaze platiteľa - uvádzam tam dohodárov takto: počet dní poistenia = počet dní, na ktoré boli prihlásení, VZ = 0 ??? Alebo ich netreba uvádzať?
Mila123
12.02.13,11:04
Dobrý deň,
ja mám pobobný prípad ako Evina 274 - dohodárov s nepravidelným príjmom. Títo dohodári v januári síce pracovali, aj som ich prihlásila do ZP na dni kedy pracovali, ale keďže sa im odmena vyplatí až po skončení DoVP - nemajú v januári žiadny príjem. Neviem, ako sa uvádza na mesačnom výkaze platiteľa - uvádzam tam dohodárov takto: počet dní poistenia = počet dní, na ktoré boli prihlásení, VZ = 0 ??? Alebo ich netreba uvádzať?
máš to v poriadku.....
Mila123
18.02.13,06:21
mondes
18.02.13,18:04
Prosím Vás o odpoveď, pretože čím viacej čítam, tým som viac z toho popletená:
1. prečo je výhodné zamestnať dohodára s nepravidelným príjmom? (Predpokladám, že kvôli odvodom - správne?)
2. ak zamestnáme dohodára napr. od 1.4. do 30.9.2013 na dohodu o PČ s nepravidelným príjmom, tak odvody do ZP sa platia za ten mesiac, v ktorom mu bola vyplatená odmena? A do SP až po ukončení dohody, t.j. v októbri 2013? A je to výhodné? Veď od apríla do septembra sa mu predsa niečo nazbiera, takže aj odvody nebudú najmenšie, či?
3. akým spôsobom by bolo čo najvýhodnejšie z hľadiska odvodov zamestnať dohodára?

Pekne Vás prosím o ujasnenie. Ďakujem.
mondes
18.02.13,19:09
Takže skúsim inak. Ktorý spôsob zamestnania na dohodu je z hľadiska platenia odvodov najvýhodnejší? (t.j. zamestnávateľ platí najmenšie odvody?) Podľa toho, čo študujem ide o dohodu s nepravidelným príjmom. Ale niekedy zdanie klame. Takže Vás pekne prosím, mám pravdu? Ďakujem.
Mila123
18.02.13,19:29
Takže skúsim inak. Ktorý spôsob zamestnania na dohodu je z hľadiska platenia odvodov najvýhodnejší? (t.j. zamestnávateľ platí najmenšie odvody?) Podľa toho, čo študujem ide o dohodu s nepravidelným príjmom. Ale niekedy zdanie klame. Takže Vás pekne prosím, mám pravdu? Ďakujem.
najvýhodnejší dohodár je poberateľ dôchodkov, tomu sa zráža iba starobné .....
mondes
18.02.13,19:33
najvýhodnejší dohodár je poberateľ dôchodkov, tomu sa zráža iba starobné .....

No to je jasné, ale okrem dôchodcu je to dohodár s nepravidelným príjmom?

Je vlastne ten neprevidelný príjem výhodný? Vyzerá, že čo sa týka odvodov, tak áno, ale nebude v tom nejaký háčik? Napr. čo v prípade, ak sa dohoda s neprav. príjmom ukončí a nebude z čoho stiahnuť odvody do SP dohodárovi. z poslednej odmeny. Čo v takom prípade? Ďakujem.
Mila123
18.02.13,19:34
No to je jasné, ale okrem dôchodcu je to dohodár s nepravidelným príjmom?
áno, ale i študent denného štúdia
ale i zvyčajne žena na MD, nie RD
mondes
18.02.13,19:46
Je vlastne ten neprevidelný príjem výhodný? Vyzerá, že čo sa týka odvodov, tak áno, ale nebude v tom nejaký háčik? Napr. čo v prípade, ak sa dohoda s neprav. príjmom ukončí a nebude z čoho stiahnuť odvody do SP dohodárovi. z poslednej odmeny. Čo v takom prípade? Ďakujem.

Mila prosím Ťa, na toto mi nevieš dať odpoveď? Ďakujem.
Katy a R
18.02.13,19:49
Je vlastne ten neprevidelný príjem výhodný? Vyzerá, že čo sa týka odvodov, tak áno, ale nebude v tom nejaký háčik? Napr. čo v prípade, ak sa dohoda s neprav. príjmom ukončí a nebude z čoho stiahnuť odvody do SP dohodárovi. z poslednej odmeny. Čo v takom prípade? Ďakujem.

Mila prosím Ťa, na toto mi nevieš dať odpoveď? Ďakujem.
tak toto je hádam len rečnícka otázka :confused:;):confused:
Mila123
18.02.13,19:51
Je vlastne ten neprevidelný príjem výhodný? Vyzerá, že čo sa týka odvodov, tak áno, ale nebude v tom nejaký háčik? Napr. čo v prípade, ak sa dohoda s neprav. príjmom ukončí a nebude z čoho stiahnuť odvody do SP dohodárovi. z poslednej odmeny. Čo v takom prípade? Ďakujem.

Mila prosím Ťa, na toto mi nevieš dať odpoveď? Ďakujem.
viem.....
ak budeš priebežne, napr. po Q. vyplácať dohodára, musíš mu vyplácať iba toľko, aby si ho potom následne nemusela naháňať....
t.j.
prepočítaj si ako by to vychádzalo....

pretože po vyplatení (čiastočne) zrážať ZP - preddavky na daň z príjmu (popr. si uplatňuje nčzd)

a po ukončení dohody budeš dozrážavať poistenie pre SP
mondes
18.02.13,19:56
tak toto je hádam len rečnícka otázka :confused:;):confused:

Ale nie, vážne, veď môže nastať takýto prípad, nie? Ale to asi nikto ešte dopredu nevie. Ja len sa snažím nájsť odpovede na mne zadané otázky od známeho. A keďže mzdy ešte len začínam a k tomu tie dohody, tak mám z toho riadny guláš. A aká otázka od známeho? Ako čo najvýhodnejšie zamestnať dohodárov a neplatiť odvody, resp. čo najnižšie. :)
veronikasad
18.02.13,19:59
Ale nie, vážne, veď môže nastať takýto prípad, nie? Ale to asi nikto ešte dopredu nevie. Ja len sa snažím nájsť odpovede na mne zadané otázky od známeho. A keďže mzdy ešte len začínam a k tomu tie dohody, tak mám z toho riadny guláš. A aká otázka od známeho? Ako čo najvýhodnejšie zamestnať dohodárov a neplatiť odvody, resp. čo najnižšie. :)
Nepravidelný príjem = dohody uzatvorené na kratšie obdobie ako jeden mesiac. Ak chce ušetriť na odvodoch, nech dohodárov mesačne prihlasuje a odhlasuje do SP.
mondes
18.02.13,20:10
Nepravidelný príjem = dohody uzatvorené na kratšie obdobie ako jeden mesiac. Ak chce ušetriť na odvodoch, nech dohodárov mesačne prihlasuje a odhlasuje do SP.
Hmmm, a koľko na tom ušetrí oproti tomu,ak by dohodári s nepr. príjmom boli zamestnaní napr. od 1.4. do 30.9.2013. Veď či ho budem každý mesiac prihlasovať a odhlasovať, alebo bude mať v kuse dohodu s nepr. príjmom, tak počet dní bude rovnaký. Alebo som fakt nechápavá?
veronikasad
18.02.13,20:19
Hmmm, a koľko na tom ušetrí oproti tomu,ak by dohodári s nepr. príjmom boli zamestnaní napr. od 1.4. do 30.9.2013. Veď či ho budem každý mesiac prihlasovať a odhlasovať, alebo bude mať v kuse dohodu s nepr. príjmom, tak počet dní bude rovnaký. Alebo som fakt nechápavá?
nemôže mať dohodu na celý mesiac - ano musíš ho každ mesiac prihlasovať a odhlasovať, robiť ELDP. Tak o tom šéfovi radšej ani nehovor, lebo sama sebe narobíš robotu.

Ak by išlo o dohodu s nepravidelným príjmom - ako píšeš "vkuse", tak odmena môže byť vyplatená až po skončení dohody, teda nie priebežne.
Mila123
18.02.13,20:22
nemôže mať dohodu na celý mesiac - ano musíš ho každ mesiac prihlasovať a odhlasovať, robiť ELDP. Tak o tom šéfovi radšej ani nehovor, lebo sama sebe narobíš robotu.

Ak by išlo o dohodu s nepravidelným príjmom - ako píšeš "vkuse", tak odmena môže byť vyplatená až po skončení dohody, teda nie priebežne veď vyplácať sa dá i po čiastkach je nejaká zmena ?
????
mondes
18.02.13,20:24
nemôže mať dohodu na celý mesiac - ano musíš ho každ mesiac prihlasovať a odhlasovať, robiť ELDP. Tak o tom šéfovi radšej ani nehovor, lebo sama sebe narobíš robotu.

Ak by išlo o dohodu s nepravidelným príjmom - ako píšeš "vkuse", tak odmena môže byť vyplatená až po skončení dohody, teda nie priebežne.
Veronika, nepomýlila si sa? Odvod do SP sa platí až po skončení dohody predsa, nie? Viď prísp. od p. Motyčkovej:

ZP sa zráža pri vyplatení odmeny z dohody
SP sa zrazí /zaplatí až pri skončení dohody, bez ohľadu na to, či bola v tom mesiaci vypaltená odmena.
Čiže :
- ak je vyplatená odmena a dohoda nekončí - zrazí sa ZP, nezrazí sa SP
- ak je vypaltená odmena a dohoda skončila - zrazí sa ZP, zrazí sa SP z celého príjmu za celú dobu trvania dohody,
- ak nie je vyplatená odmena a dohoda končí - ZP sa neplatí, platí sa SP z celého príjmu za celú dobu trvania dohody.
Pri skončení dohody sa odmen rozpočíta na celú dobu trvania dohody od 1.1.2013 a uvedie sa to do Výkazu poistného.
veronikasad
18.02.13,20:25
????
myslíš zálohy ? Priznám sa, túto problematiku nemám podrobne naštudovanú, lebo mojich klientov sa (zatial) netýka.
Mila123
18.02.13,20:26
myslíš zálohy ? Priznám sa, túto problematiku nemám podrobne naštudovanú, lebo mojich klientov sa (zatial) netýka.
áno, myslela som zálohy a tie sa dajú vyplácať......
veronikasad
18.02.13,20:26
[/B]
Veronika, nepomýlila si sa? Odvod do SP sa platí až po skončení dohody predsa, nie? Viď prísp. od p. Motyčkovej:

ZP sa zráža pri vyplatení odmeny z dohody
SP sa zrazí /zaplatí až pri skončení dohody, bez ohľadu na to, či bola v tom mesiaci vypaltená odmena.
Čiže :
- ak je vyplatená odmena a dohoda nekončí - zrazí sa ZP, nezrazí sa SP
- ak je vypaltená odmena a dohoda skončila - zrazí sa ZP, zrazí sa SP z celého príjmu za celú dobu trvania dohody,
- ak nie je vyplatená odmena a dohoda končí - ZP sa neplatí, platí sa SP z celého príjmu za celú dobu trvania dohody.
Pri skončení dohody sa odmen rozpočíta na celú dobu trvania dohody od 1.1.2013 a uvedie sa to do Výkazu poistného.
Veď som napísala že po skončení dohody - nie priebežne.
mondes
18.02.13,20:29
Veď som napísala že po skončení dohody - nie priebežne.

Ale si písala, že po skončení dohody sa vypláca odmena. Ale to nie je pravda, tá sa vypláca priebežne aj pri nepr. príjme, ale odvod do SP sa vypláca po ukončení dohody. To som tým myslela vyššie, ale už aj Mila zareagovala.:)
ewita888
18.02.13,20:30
Ale si písala, že po skončení dohody sa vypláca odmena. Ale to nie je pravda, tá sa vypláca priebežne aj pri nepr. príjme, ale odvod do SP sa vypláca po ukončení dohody. To som tým myslela vyššie, ale už aj Mila zareagovala.:)
nebudeš vyplácať odmeny, iba zálohu na odmenu
veronikasad
18.02.13,20:33
Ale si písala, že po skončení dohody sa vypláca odmena. Ale to nie je pravda, tá sa vypláca priebežne aj pri nepr. príjme, ale odvod do SP sa vypláca po ukončení dohody. To som tým myslela vyššie, ale už aj Mila zareagovala.:)
vypláca sa záloha na odmenu. SP upozorňuje, že bude robiť zvýšené kontroly týchto dohôd. Na uzatvorenie takejto dohody by som pristúpila len v prípade Dohody o vykonaní práce, ktorá splňa všetky podmienky v zmysle ZP.
mondes
18.02.13,20:45
Nepravidelný príjem = dohody uzatvorené na kratšie obdobie ako jeden mesiac. Ak chce ušetriť na odvodoch, nech dohodárov mesačne prihlasuje a odhlasuje do SP.
Takže ak by dohodár robil cca. 16 dní po 6 hodín v mesiaci a 4 dni v týždni, tak mojou úlohou by bolo:
1. deň pred nástupom nahlásiť do SP ako dohodára s nepr. príjmom
2. do 8 dní nahlásiť do ZP
3. na každý piatok (ak by v piatky nerobil) a víkend odhlásiť zo ZP a v pondelok nahlásiť
4. ku koncu mesiaca odhlásiť z SP
5. ak by to všetko bolo napr. v mesiaci apríl, tak do konca mája nahlásiť počet odpr. dní do ZP
Správne?

A ak budem dohodárov mesačne odhlasovať a prihlasovať do SP, tak tým pádom každý mesiac budem platiť aj odvody do SP, však? Lebo do SP sa platí po ukončení dohody a tá bude končiť každý mesiac. Tak aká je v tom výhoda? Buď budem mat dohody kratšie ako 1 mesiac a platiť odvod do SP mesačne, alebo budem mať dohodu s nepravid. príjmom na dlhšie obdobie a odvody do SP sa zaplatia naraz na konci. Správne som to všetko pochopila? Ďakujem.
mondes
18.02.13,21:09
??? Asi som to zle pochopila. Prosím Vás o odpoveď aspoň na prvú časť. Vďaka.
veronikasad
18.02.13,21:36
mondes, pri dohodároch s nepravidelným príjmom (dohody trvajúce kratšie ako jeden mesiac) ušetríš na nem. poistení a poistení v nezamestnanosti.
IvetaH
19.02.13,10:32
Páni, až teraz mi to došlo po dvoch mesiacoch.
Som teda fakt dobrá.
Mila123
19.02.13,11:04
Dohody s nepravidelným príjmom: poistné sa platí pri skončení dohody15.02.2013V súvislosti s novelou zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení platnou od 1. januára 2013 Sociálna poisťovňa upozorňuje na platenie poistného z dohody s nepravidelným príjmom. Ak uzatvorí zamestnávateľ s pracovníkom niektorú z foriem dohody ako dohodu s nepravidelným príjmom (príjem teda nemá pracovník garantovaný pravidelne mesačne), s účinnosťou od 1.1.2013 je zamestnávateľ povinný odviesť poistné za takéhoto zamestnanca až pri skončení dohody. V tomto prípade platí špeciálna splatnosť poistného – do ôsmeho dňa druhého kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom právny vzťah zanikol. To znamená, že ak dohoda zanikne napr. 28. februára 2013, poistné je splatné do 8. apríla 2013.
Vymeriavací základ je priemerný mesačný príjem dohodára, teda podiel súčtu všetkých zúčtovaných príjmov zo závislej činnosti počas trvania dohody a počtu mesiacov trvania právneho vzťahu dohody. Zamestnávateľ vykazuje vymeriavacie základy a poistné na tlačive Výkaz poistného a príspevkov.
Sociálna poisťovňa upozorňuje, že nie je oprávnená vyjadrovať sa k samotnému postupu ako zrážať odvody na sociálne poistenie pri skončení pracovno-právneho vzťahu na dohodu s nepravidelným príjmom. Zamestnávateľ musí sám vopred myslieť na situáciu, ktorá môže nastať – že dohodár pri skončení dohody nebude mať dostatočne vysokú odmenu na pokrytie zrážky poistného za celé obdobie trvania dohody.



priamo zo stránky SP
http://www.socpoist.sk/aktuality-dohody-s-nepravidelnym-prijmom--poistne-sa-plati-pri-skonceni-dohody/48411s54875c
BRK
19.02.13,12:32
Pripájam dnešnú odpoveď zo SP - nepravidelný príjem

Otázka:
Ako zamestnávateľ (spoločenstvo vlastníkov bytov) zamestnávame pracovníčku na základe dohody o pracovnej činnosti. Predmetom práce je upratovanie spoločných priestorov v našom bytovom dome, zamestnanec pracuje jedenkrát do týždňa. Dohoda je uzatvorená na dobu neurčitú.
V dohode je uvedené, že právo na odmenu môže mať zamestnanec po skončení kalendárneho štvrťroka.
Odmena v dohode je uvedená vo výške odmeny za obdobie kalendárny štvrťrok (predpokladáme, že odmena bude vyplácaná po skončení kalendárneho štvrťroka).

Uvedeného zamestnanca sme prihlásili do Sociálnej poisťovne ako dohodu o pracovnej činnosti - nepravidelný príjem.
Posúdili sme tento typ príjmu ako nepravidelný príjem správne?

Odpoveď:
Dobrý deň,
ak zamestnancovi z právneho vzťahu vyplýva právo na odmenu, ktorá bude zúčtovávaná aj vyplácaná štvrťročne ide o nepravidelný príjem. Ak by sa jednalo o to, že odmena bude zúčtovávaná mesačne a vyplácaná štvrťročne ide o pravidelný príjem.
S pozdravom
katka 23
19.02.13,12:58
Pripájam dnešnú odpoveď zo SP - nepravidelný príjem

Otázka:
Ako zamestnávateľ (spoločenstvo vlastníkov bytov) zamestnávame pracovníčku na základe dohody o pracovnej činnosti. Predmetom práce je upratovanie spoločných priestorov v našom bytovom dome, zamestnanec pracuje jedenkrát do týždňa. Dohoda je uzatvorená na dobu neurčitú.
V dohode je uvedené, že právo na odmenu môže mať zamestnanec po skončení kalendárneho štvrťroka.
Odmena v dohode je uvedená vo výške odmeny za obdobie kalendárny štvrťrok (predpokladáme, že odmena bude vyplácaná po skončení kalendárneho štvrťroka).

Uvedeného zamestnanca sme prihlásili do Sociálnej poisťovne ako dohodu o pracovnej činnosti - nepravidelný príjem.
Posúdili sme tento typ príjmu ako nepravidelný príjem správne?

Odpoveď:
Dobrý deň,
ak zamestnancovi z právneho vzťahu vyplýva právo na odmenu, ktorá bude zúčtovávaná aj vyplácaná štvrťročne ide o nepravidelný príjem. Ak by sa jednalo o to, že odmena bude zúčtovávaná mesačne a vyplácaná štvrťročne ide o pravidelný príjem.
S pozdravom
máme podobný prípad dohodára - bezpečnostný technik, nepravidelný príjem , odmena vyplácaná raz štvrťročne
takže ak správne rozumiem na základe tejto odpovede odvádzame poistné do SP 1x štvrťročne po vyplatení odmeny, výkazy poistného za obdobie štvrťroka pošleme 2x nulové a 1x s VZ suma odmeny ?
ale táto odpoveď si odporuje s odpoveďou zo stránky SP z príspevku 40 od Mily
tak ako potom správne postupovať?
BRK
19.02.13,13:16
Toto je odpoveď iba na otázku, či ide o príjem pravidelný alebo nepravidelný.
Ide o príjem nepravidelný a postupujeme podľa usmernenia zo stránky SP - mesačné výkazy do SP neposielame, pošleme až výkaz pri ukončení dohody a vtedy sa budú odvádzať aj odvody do SP.
Keďže dohodár pracuje každý mesiac, každý mesiac ho na tie dni, kedy pracoval, prihlasujem do ZP. V mesiaci, keď nedostáva výplatu je vo výkaze do ZP uvedený s VZ nula a každý štvrťrok (keď má vyplatenú výplatu) bude mať VZ = suma odmeny a mal by byť aj odvod do ZP. Ale to bude v mojom prípade až v marcovom výplatnom termíne.
Tak dúfam, že to robím dobre.
Katy a R
19.02.13,14:13
ak tak chce zamestnávateľ robiť - tak si to má aj vedieť prepočítať! prípadne znášať následky. :)
rommy
07.03.13,18:32
Poprosím o radu.
Dohoda od 10.1.-9.2.13 zúčtovaná v 2/13, hodinová mzda, za celú dobu bolo odpracovaných 20 hodín x 13,9 EUR 278 EUR, keď počítam mzdu - odvody (v mrp) tak mi počíta aj január VZ 278 a aj za február 278... neviem prečo, veď odmena za celú dobu je 278 EUR a poistné mi počíta z VZ 556 EUR ... :(
evina274
11.03.13,11:23
Na školení nám povedali, že do ZP sa prihlasuje a odhlasuje v deň (čiže na jeden a ten istý ), kedy bude mat dohodár vyplatenú odmenu.
A tu každý píše, že prihlasuje a odhlasuje na dni v mesiaci kedy pracoval?? a popritom odmenu ani zálohu vyplatenú nemal a uvádza sa aj vo výkaze s nulovým VZ??teraz čo je správne? už tomu naozaj nechápem.
Alebo odvod do ZP mám spraviť aj keď nemal vyplatené nič?
Prosím Vás veľmi pekne poraďte
mondes
14.03.13,09:24
Toto je odpoveď iba na otázku, či ide o príjem pravidelný alebo nepravidelný.
Ide o príjem nepravidelný a postupujeme podľa usmernenia zo stránky SP - mesačné výkazy do SP neposielame, pošleme až výkaz pri ukončení dohody a vtedy sa budú odvádzať aj odvody do SP.
Keďže dohodár pracuje každý mesiac, každý mesiac ho na tie dni, kedy pracoval, prihlasujem do ZP. V mesiaci, keď nedostáva výplatu je vo výkaze do ZP uvedený s VZ nula a každý štvrťrok (keď má vyplatenú výplatu) bude mať VZ = suma odmeny a mal by byť aj odvod do ZP. Ale to bude v mojom prípade až v marcovom výplatnom termíne.
Tak dúfam, že to robím dobre.

Prosím Vás dokedy po ukončení dohody s nepr. príjmom je potrebné poslať výkaz do SP? Do konca nasledujúceho mesiaca po ukončení dohody? Vďaka.

A ešte Vás prosím o radu. Zamestnávateľ si berie z UP zamestnancov na dohodu s neprevidelným príjmom od 18.3.2013. Práca sa má ukončiť koncom apríla. Takže odmena bude vyplatená za marec aj apríl naraz po skončení dohody. Ale mňa zaujíma, že ak dohodári sú evidovaný na UP a tam nemôžu mesačne prekročiť hranicu príjmu cca. 143,- Eur, tak to platí aj v tomto prípade? Nevadí, že je to príjem za 2 mesiace? Proste za celú dohodu im nemôže byť vyplatené viac ako tých 143 Eur, aby ich nevyradili z evidencie? Vďaka..
Negoti
14.03.13,10:04
Prosím Vás dokedy po ukončení dohody s nepr. príjmom je potrebné poslať výkaz do SP? Do konca nasledujúceho mesiaca po ukončení dohody? Vďaka.

A ešte Vás prosím o radu. Zamestnávateľ si berie z UP zamestnancov na dohodu s neprevidelným príjmom od 18.3.2013. Práca sa má ukončiť koncom apríla. Takže odmena bude vyplatená za marec aj apríl naraz po skončení dohody. Ale mňa zaujíma, že ak dohodári sú evidovaný na UP a tam nemôžu mesačne prekročiť hranicu príjmu cca. 143,- Eur, tak to platí aj v tomto prípade? Nevadí, že je to príjem za 2 mesiace? Proste za celú dohodu im nemôže byť vyplatené viac ako tých 143 Eur, aby ich nevyradili z evidencie? Vďaka..

2/ UP nezaujíma, že majú príjem za pol roka, ak budú mať viac ako 143,40 € vyradia ich z evidencie

1/ v zákone o soc. poist. 461/2003 podľa § 231/1/f znie:

f) predkladať pobočke výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114126) za príslušný kalendárny mesiac v lehote splatnosti ním odvádzaného poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114126) v členení na jednotlivých zamestnancov a na nemocenské poistenie, starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie,1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114126) invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond solidarity a predkladať na výzvu organizačnej zložky Sociálnej poisťovne podklady na zistenie správnej sumy poistného a príspevku na starobné dôchodkové sporenie,1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114126)
mondes
14.03.13,10:51
2/ UP nezaujíma, že majú príjem za pol roka, ak budú mať viac ako 143,40 € vyradia ich z evidencie

1/ v zákone o soc. poist. 461/2003 podľa § 231/1/f znie:

f) predkladať pobočke výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114126) za príslušný kalendárny mesiac v lehote splatnosti ním odvádzaného poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114126) v členení na jednotlivých zamestnancov a na nemocenské poistenie, starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie,1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114126) invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond solidarity a predkladať na výzvu organizačnej zložky Sociálnej poisťovne podklady na zistenie správnej sumy poistného a príspevku na starobné dôchodkové sporenie,1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114126)

Ďakujem, takže čo mi poradíte v mojom prípade? Zamestnancom evidovaným na ÚP, ak chcú byť aj naďalej evidovaní, sa neoplatí ísť pracovať na dohodu s nepr. príjmom. Konkrétne v mojom prípade, ak budú mať za marec a apríl príjem len do tých 143,40 Eur, tak to nie je nič moc. Ako to riešiť? Zobrať ich na dohodu s pravidelným príjmom? Ďakujem.
mondes
14.03.13,11:17
Prosím Vás a tých 143,40, to je v hrubom, však?

Hmm, kto bude v mojom prípade robiť mesiac a pol za 143 Eur.:rolleyes:
Mila123
14.03.13,11:19
Prosím Vás a tých 143,40, to je v hrubom, však?

Hmm, kto bude v mojom prípade robiť mesiac a pol za 143 Eur.:rolleyes:

jednoznačne, v hrubom

a iba pravidelný príjem, inak ich vyradia, ak budú mať príjem v hrubom viac ako 143,40 € v mesiaci, vyplatená
veronikasad
14.03.13,11:20
Prosím Vás a tých 143,40, to je v hrubom, však?

Hmm, kto bude v mojom prípade robiť mesiac a pol za 143 Eur.:rolleyes:
čo bráni zamestnávatelovi aby časť odmeny zúčtoval a vyplatil vo výplatnom termíne za mesiac marec ?
mondes
14.03.13,14:36
Takže, už od pondelka (ak bude dobré počasie) nastupujú dohodári do práce. Dohoda sa uzatvára na marec a apríl. A mojou povinnosťou bude:
1. Zajtra, alebo najneskôr v pondelok ráno ich prihlásim do SP ako dohodárov s nepr. príjmom
2. Do 8. dní ich taktiež prihlásim do ZP
3. Ak v piatky nebudú pracovať, musím ich zo ZP odhlásiť, v SP ostávajú prihlásení na celú dobu
4. Na ďalší pondelok ich opäť prihlásiť do ZP a takto to robiť až do ukončenia dohody.
5. za marec do konca apríla poslať do ZP oznámenie o skutočne odpracovaných dňoch (na akom tlačive?) - je potrebné skutočne odpracované dni oznamovať aj na SP?
6. taktiež za apríl do konca mája
7. po ukončení dohody a vyplatení odmeny (ak bude vyplatená jednorázovo) poslať výkazy do ZP a SP a zaplatiť príslušné odvody.

Takže som si zhrnula svoje povinnosti, prosím Vás o potvrdenie správnosti a doplnenie odpovede. Nechcem nič pokaziť. Ďakujem veľmi pekne.
mondes
14.03.13,15:09
Takže, už od pondelka (ak bude dobré počasie) nastupujú dohodári do práce. Dohoda sa uzatvára na marec a apríl. A mojou povinnosťou bude:
1. Zajtra, alebo najneskôr v pondelok ráno ich prihlásim do SP ako dohodárov s nepr. príjmom
2. Do 8. dní ich taktiež prihlásim do ZP
3. Ak v piatky nebudú pracovať, musím ich zo ZP odhlásiť, v SP ostávajú prihlásení na celú dobu
4. Na ďalší pondelok ich opäť prihlásiť do ZP a takto to robiť až do ukončenia dohody.
5. za marec do konca apríla poslať do ZP oznámenie o skutočne odpracovaných dňoch (na akom tlačive?) - je potrebné skutočne odpracované dni oznamovať aj na SP?
6. taktiež za apríl do konca mája
7. po ukončení dohody a vyplatení odmeny (ak bude vyplatená jednorázovo) poslať výkazy do ZP a SP a zaplatiť príslušné odvody.

Takže som si zhrnula svoje povinnosti, prosím Vás o potvrdenie správnosti a doplnenie odpovede. Nechcem nič pokaziť. Ďakujem veľmi pekne.
... prosím
mondes
14.03.13,15:53
Takže, už od pondelka (ak bude dobré počasie) nastupujú dohodári do práce. Dohoda sa uzatvára na marec a apríl. A mojou povinnosťou bude:
1. Zajtra, alebo najneskôr v pondelok ráno ich prihlásim do SP ako dohodárov s nepr. príjmom
2. Do 8. dní ich taktiež prihlásim do ZP
3. Ak v piatky nebudú pracovať, musím ich zo ZP odhlásiť, v SP ostávajú prihlásení na celú dobu
4. Na ďalší pondelok ich opäť prihlásiť do ZP a takto to robiť až do ukončenia dohody.
5. za marec do konca apríla poslať do ZP oznámenie o skutočne odpracovaných dňoch (na akom tlačive?) - je potrebné skutočne odpracované dni oznamovať aj na SP?
6. taktiež za apríl do konca mája
7. po ukončení dohody a vyplatení odmeny (ak bude vyplatená jednorázovo) poslať výkazy do ZP a SP a zaplatiť príslušné odvody.

Takže som si zhrnula svoje povinnosti, prosím Vás o potvrdenie správnosti a doplnenie odpovede. Nechcem nič pokaziť. Ďakujem veľmi pekne.

???
veronikasad
14.03.13,15:54
Takže, už od pondelka (ak bude dobré počasie) nastupujú dohodári do práce. Dohoda sa uzatvára na marec a apríl. A mojou povinnosťou bude:
1. Zajtra, alebo najneskôr v pondelok ráno ich prihlásim do SP ako dohodárov s nepr. príjmom
2. Do 8. dní ich taktiež prihlásim do ZP
3. Ak v piatky nebudú pracovať, musím ich zo ZP odhlásiť, v SP ostávajú prihlásení na celú dobu
4. Na ďalší pondelok ich opäť prihlásiť do ZP a takto to robiť až do ukončenia dohody.
5. za marec do konca apríla poslať do ZP oznámenie o skutočne odpracovaných dňoch (na akom tlačive?) - je potrebné skutočne odpracované dni oznamovať aj na SP?
6. taktiež za apríl do konca mája
7. po ukončení dohody a vyplatení odmeny (ak bude vyplatená jednorázovo) poslať výkazy do ZP a SP a zaplatiť príslušné odvody.

Takže som si zhrnula svoje povinnosti, prosím Vás o potvrdenie správnosti a doplnenie odpovede. Nechcem nič pokaziť. Ďakujem veľmi pekne.
Dohodárov prihlás zajtra (s nástupom do práce 18.3.), ak sú evidovaní na UP, musia zajtra odovzdať na UP kopiu dohody. Inak ich vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
mondes
14.03.13,15:59
Dohodárov prihlás zajtra (s nástupom do práce 18.3.), ak sú evidovaní na UP, musia zajtra odovzdať na UP kopiu dohody. Inak ich vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Vďaka, aj do ZP zajtra? Alebo stačí do 8 dní?
veronikasad
14.03.13,16:01
Vďaka, aj do ZP zajtra? Alebo stačí do 8 dní?
Do ZP do 8 kal.dní od prvého dňa skutočného výkonu práce. Ak budú od pondelka prihlásení v SP a do práce z poveternostných dôvodov nenastúpia, nič sa nedeje ... prihlášku nemusíš stornovať, ak nastúpia neskôr.
mondes
14.03.13,16:05
Veronika, prosím ťa ešte, tie kópie dohody nemôžu zaniesť dohodári napr. v pondelok ráno? Alebo musia zajtra?

Pýtam sa preto, lebo moja známa účtovníčka mi tvrdí, že môžem dohody na UP zaniesť aj v pondelok ráno, tak si to chcem overiť.
mondes
14.03.13,16:24
Veronika, prosím ťa ešte, tie kópie dohody nemôžu zaniesť dohodári napr. v pondelok ráno? Alebo musia zajtra?

Pýtam sa preto, lebo moja známa účtovníčka mi tvrdí, že môžem dohody na UP zaniesť aj v pondelok ráno, tak si to chcem overiť.
...prosím
veronikasad
14.03.13,16:29
Veronika, prosím ťa ešte, tie kópie dohody nemôžu zaniesť dohodári napr. v pondelok ráno? Alebo musia zajtra?

Pýtam sa preto, lebo moja známa účtovníčka mi tvrdí, že môžem dohody na UP zaniesť aj v pondelok ráno, tak si to chcem overiť.
neriskovala by som ... radšej zajtra, O kolkej začínajú v pondelok pracovať ?
mondes
14.03.13,16:33
neriskovala by som ... radšej zajtra, O kolkej začínajú v pondelok pracovať ?
Tak to neviem, musím zistiť, asi o 8.00 hod. Ale ani neviem, či vôbec začnú, lebo ide o lesnú škôlku a počasie je hrozné, aspoň u nás.
veronikasad
14.03.13,16:35
Tak to neviem, musím zistiť, asi o 8.00 hod. Ale ani neviem, či vôbec začnú, lebo ide o lesnú škôlku a počasie je hrozné, aspoň u nás.
do 8 hod. ÚP nevybavia. Pošli ich tam zajtra, lebo riskujú vyradenie, ak tam pôjdu v priebehu pracovnej smeny. Nič sa nestane ak do práce v pondelok nenastúpia a budú mať na UP odovzdanú dohodu.
mondes
18.03.13,10:07
Prosím Vás ak uzatvorená dohoda s nepravidelným príjmom od 21.3.2013 do 31.5.2013, tak do ZP prihlasujem do 8 dní od začiatku dohody. Však? Ale na stránke ZP Union som našla toto a už vôbec tomu nechápem: Prosím Vás o vysvetlenie. Vďaka.

Prihlásenie/odhlásenie zamestnanca na dohodu

Zamestnávateľ je povinný prihlásiť do zdravotnej poisťovne zamestnanca, ktorý vykonáva činnosť, z ktorej plynú príjmy z dohôd elektronicky /3 a viac zamestnancov/ alebo písomnou formou /1 až 2 zamestnancov/ do 8 pracovných dní odo dňa zmeny platiteľa poistného, okrem vyňatých (http://www.union.sk/prijem_z_dohod_2013#Kto_bude_a_kto_nebude_platit_p reddavky_zo_zdravotnej_poistovne) skupín.
Ak má zamestnávateľ jedného alebo dvoch zamestnancov, môže takýchto zamestnancov prihlásiť prostredníctvom tlačiva „Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie (http://www.union.sk/documents/24774/Oznamenie_zamestnavatela_o_poistencoch_pri_zmene_p latitela)“.
Zamestnávateľ bude oznamovať zdravotnej poisťovni začiatok výkonu práce na dohodu prostredníctvom osobitného kódu 2D, na tie dni, ktoré reálne odpracuje a za ktoré má príjem.
Príklad: Zamestnanec má uzavretú dohodu na obdobie jedného mesiaca február. Činnosť, ktorú má vykonávať na túto dohodu, vykonáva však iba v období od 1.februára do 15. februára. Zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni ako zamestnanca nasledovne:
Z / 2D : 1.februára
K/ 2D: 15. februára
Od 16.februára do 28.februára sa nepovažuje za zamestnanca.
Ak zamestnávateľ nevie určiť presný dátum výkonu práce napríklad v prípade pri dohode o pracovnej činnosti, prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D, na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.
Príklad: Zamestnancovi zamestnávateľ vyplatil príjem v mesiaci marec. Zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni ako zamestnanca nasledovne:
Z / 2D: 28.februára
K / 2D: 28.februára

..... v tom prípade neplatí, povinnosť prihlásenia do 8 dní?
Jana Motyčková
18.03.13,10:07
Mesačne sa nulové výkazy do SP neposielajú.
Ak 21.3. nenastúpia, tak ich na dni, ktoré budú robiť v marci plus dni nepretržitého odpočinku prihlásite v termíne do konca apríla (na aprílové dni do konca mája atď). Ale pred podaním mesačného výkazu (aby výkaz prešiel). Do výkazov za maerc a apríl pre ZP dáte dni, koľko boli prilásení a nulový VZ. Výkazy dávate do výplatného termínu, ak je 8-eho, tak do 8-eho.
mondes
18.03.13,10:22
Mesačne sa nulové výkazy do SP neposielajú.
Ak 21.3. nenastúpia, tak ich na dni, ktoré budú robiť v marci plus dni nepretržitého odpočinku prihlásite v termíne do konca apríla (na aprílové dni do konca mája atď). Ale pred podaním mesačného výkazu (aby výkaz prešiel). Do výkazov za maerc a apríl pre ZP dáte dni, koľko boli prilásení a nulový VZ. Výkazy dávate do výplatného termínu, ak je 8-eho, tak do 8-eho.
Ďakujem veľmi pekne. Ale nerozumiem tomu zvýraznenému. Ak mám výplatný termín do 8 nasl. mesiaca, dovtedy musím zaslať aj výkazy, tak ich musím prihlásiť pred podaním mesačného výkazu, takže nie do konca apríla (za marec), ale do 8 apríla, či?
editaha
18.03.13,12:51
Ja mám tiež podobný problém, od 1.2.2013 do 15.2.2013 sme prijali zamestnancov, evidovaných na úrade práce na DoVP- nepravidelný príjem, dohodu sme im predľžili do 15.3.2013 /získali sme ďaľšiu zakázku a tak sme ich ešte potrebovali aj v marci./ Keďže sú nezamesnaní a nemajú iný príjem /nevznikol im nárok na podporu v nezamestnanosti ani na dávky v hmotnej núdzi/, tak sme im vyplatili sumu 112,14 € v čistom, keďže podpísali vyhlásenia na uplatnenie nezdaniteľnej časti /daň sme nestrhli/, ale strhli sme im odvody
ako pri NP, keďže nie je isté akú odmenu budú mať za marec a či im to pokryje ich mzda. Začiatkom marca,keď sme nemali ešte spracované mzdy som im musela na UPSVaR vypísať potvrdenie, akú mali mzdu za február 2013,a v ktorom mesiaci bude vyplatená. Keďže sme im časť mzdy /126€ v hrubom/ sľúbili vyplatiť v marci /kvôli neprekročeniu sumy, pri ktorej by ich vyradili z evidencie nezamestnaných/ tak sme im napísali sumu 126 € v hrubom.
1. Aký je správny postup v takomto prípade ? Mám im to napísať ako zálohu na mzdu a v marci vyučtovať celé? Daň bude nulová aj za február aj za marec /uplatnili si NČ/
2.Do SP by som mala vyučtovať odvody až pri vyplatení zvyšnej sumy teda spolu aj za marec, alebo to môžem už aj za február a v marci dopočítam zvyšok z marca?
3. A ako to bude so ZP? mám ich prihlásiť a odhlásiť na 28.2.2013 a zaplatiť odvody za február, keďže mali vyplatenú časť odmeny?
a potom prihlásiť na 15.3.2013 kedy im končí dohoda. Alebo som ich mala prihlásiť už od 1.2.2013 a odlásiť 15.3.2013?
/Postup s odvodmi a vyplatení odmeny ak má niekto dohodu napr. od januára do mája a má ju vyplatenú pri ukončení NP /teda jednorazovo na končí/ je mi jasný, ale takýto príklad som nikde nenašla.
Poradíte mi prosím Vás niekto, kto máte s takýmto prípadom skúsenosti? Ďakujem.
Jana Motyčková
18.03.13,13:45
Ďakujem veľmi pekne. Ale nerozumiem tomu zvýraznenému. Ak mám výplatný termín do 8 nasl. mesiaca, dovtedy musím zaslať aj výkazy, tak ich musím prihlásiť pred podaním mesačného výkazu, takže nie do konca apríla (za marec), ale do 8 apríla, či?
Zákon síce hovorí, že máte čas (za marec) do konca apríla, ale z praktických dôvodov, keďže výkaz musíte dávať 8. a ten je kontrolovaný na register, tak aj tie prihlášky treba dať do 8.4..
Jana Motyčková
18.03.13,13:57
editaha, tomu nerozumiem, čo ste robili : "ale strhli sme im odvody ako pri NP, keďže nie je isté akú odmenu budú mať za marec"
1. Ak by ste im to dali iba ako zálohu za február, nemali ste vo februári uplatniť NČ a potom aj pre potvrdenie na ÚP by mali celý príjem započítaný na marec a prišli by o dávku v nezamestnanosti.
2. Do SP poistné vykážete a odvediete až po marci. Zraziť to môžete tiež až z marcovej výplaty.
3. V ZP ich máte prihlasovať na dni koré robia/robili vo februári aj v marci plus na dni nepretržitého odpočinku v týždni. Z odmeny vyplatenej vo februári vypoćítate, zrazíte a odvediete zdravotné poistenie. Za marec potom samozrejme tiež.

Príklad :
mzda za február (v hrubom) 100, za marec 100, dohoda s nepravidelným príjmom, uplatňuje NČ. V marci dohoda končí
február - zrazí sa ZP 4€, zamestnancovi sa vyplatí 96, do ZP sa odvedie samozrejme 4+10
marec - zrazí sa ZP 4€, sociálne poistenie vypočítané z 200 € (14€, rozpočítané vo Výkaze poistného), zamestnancovi sa vyplatí 82 €.
mondes
18.03.13,14:21
Ďakujem Vám veľmi pekne p. Motyčková. Ale aby mi to bolo celkom jasné, nemôžem povedať.
Ak majú dohodu od 21.3.2013 (sú evidovaní na UP), ale skutočne nastúpia až napr. 26.3., (nevieme kedy presne nastúpia, záleží od počasia), tak ich mám prihlásiť do 8. dní od uzavretia dohody, alebo do 8. dní od skutočného nástupu do práce, alebo tak, ako to bolo na stránke zdravotnej poisťovne UNION v posledný deň v
mesiaci pred mesiacom v ktorom sa odmena vypláca, takže v mojom prípade do 8. mája(ak mám výplatný termín 8. -eho?) Mám v tom riadny guláš, prosím Vás o ujasnenie na konkrétnom mojom príklade. Srdečná vďaka.
mondes
18.03.13,14:38
...alebo skúsim ešte takto: Kedy mám prihlásiť dohodárov s nepravidelným príjmom do 8. dní a kedy v posledný deň v mesiaci pred mesiacom, v ktorom sa odmena vypláca? Viď článok zo stránky ZP UNION. Ďakujem.
mondes
18.03.13,18:48
...alebo skúsim ešte takto: Kedy mám prihlásiť dohodárov s nepravidelným príjmom do 8. dní a kedy v posledný deň v mesiaci pred mesiacom, v ktorom sa odmena vypláca? Viď článok zo stránky ZP UNION. Ďakujem.

Prosíím.
mondes
18.03.13,19:46
Ešte raz Vás prosím o vysvetlenie. Nemám si to kde inde zistiť. Kedy vlastne prihlasujem dohodára s nepravidelným prííjmom do ZP? Do 8. dní od začiatku dohody, alebo v posledný deň mesiaca pred mesiacom v ktorom dostane odmenu? Som fakt z toho dopletená. Veď doteraz som vedela, že do ZP sa prihlasuje do 8 dní. A zrazu som na stránke UNION-u našla toto:

Prihlásenie/odhlásenie zamestnanca na dohodu

Zamestnávateľ je povinný prihlásiť do zdravotnej poisťovne zamestnanca, ktorý vykonáva činnosť, z ktorej plynú príjmy z dohôd elektronicky /3 a viac zamestnancov/ alebo písomnou formou /1 až 2 zamestnancov/ do 8 pracovných dní odo dňa zmeny platiteľa poistného, okrem vyňatých (http://www.union.sk/prijem_z_dohod_2013#Kto_bude_a_kto_nebude_platit_p reddavky_zo_zdravotnej_poistovne) skupín.
Ak má zamestnávateľ jedného alebo dvoch zamestnancov, môže takýchto zamestnancov prihlásiť prostredníctvom tlačiva „Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie (http://www.union.sk/documents/24774/Oznamenie_zamestnavatela_o_poistencoch_pri_zmene_p latitela)“.
Zamestnávateľ bude oznamovať zdravotnej poisťovni začiatok výkonu práce na dohodu prostredníctvom osobitného kódu 2D, na tie dni, ktoré reálne odpracuje a za ktoré má príjem.
Príklad: Zamestnanec má uzavretú dohodu na obdobie jedného mesiaca február. Činnosť, ktorú má vykonávať na túto dohodu, vykonáva však iba v období od 1.februára do 15. februára. Zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni ako zamestnanca nasledovne:
Z / 2D : 1.februára
K/ 2D: 15. februára
Od 16.februára do 28.februára sa nepovažuje za zamestnanca.
Ak zamestnávateľ nevie určiť presný dátum výkonu práce napríklad v prípade pri dohode o pracovnej činnosti, prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D, na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.
Príklad: Zamestnancovi zamestnávateľ vyplatil príjem v mesiaci marec. Zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni ako zamestnanca nasledovne:
Z / 2D: 28.februára
K / 2D: 28.februára

....a som tam, kde som bola a to na začiatku.
mondes
22.03.13,20:02
Takže skúsim ešte raz, nejak mi to "necvaká". Ak dohoda je od 20.3.2013 do 30.4.2013, do SP prihlásiť 19.3. a do ZP ak začal pracovať 20.3., tak prihlásiť do 8 dní, ak začal pracovať neskôr ako 20.3.2013, tak prihlasujem do ZP na skutočne odpracované dni v posledný deň mesiaca, (ale ktorého mesiaca?) Čítam rôzne: 1. v posledný deň mesiaca predchádzajúceho mesiacu, kedy bola vyplatená odmena, alebo 2. v posledný deň mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, v ktorom pracovali. Sú to dva rôzne dátumy, či? Ďakujem Vám za ujasnenie.
mondes
23.03.13,09:55
Takže skúsim ešte raz, nejak mi to "necvaká". Ak dohoda je od 20.3.2013 do 30.4.2013, do SP prihlásiť 19.3. a do ZP ak začal pracovať 20.3., tak prihlásiť do 8 dní, ak začal pracovať neskôr ako 20.3.2013, tak prihlasujem do ZP na skutočne odpracované dni v posledný deň mesiaca, (ale ktorého mesiaca?) Čítam rôzne: 1. v posledný deň mesiaca predchádzajúceho mesiacu, kedy bola vyplatená odmena, alebo 2. v posledný deň mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, v ktorom pracovali. Sú to dva rôzne dátumy, či? Ďakujem Vám za ujasnenie.
Prosím Vás, prihlásiť 31.3.2013 za marec, alebo 30.4.2013 za marec a za apríl až 31.5.2013?
Mila123
23.03.13,10:12
Prosím Vás, prihlásiť 31.3.2013 za marec, alebo 30.4.2013 za marec a za apríl až 31.5.2013?
je nové MU UDZS.....
airin.nice
12.04.13,18:18
Ja mam zase dalsi problem a neviem sa pohnut dalej.:(
Mam studenta VS, pracuje na DBPS-nepravielny prijem.Tak som ho aj prihlasila do SP.
Praca bude nepravidelne vykonavana od 1.3.-31.12.2013.
Teraz mal prvy krat vyplatenu mzdu 2€hod. x 40 hodin=80€.
Pracujem v programe MRP.Vsetko som zaklikla tak ako som mala.
Pri vypocte mi program vypocital mzdu 80 €, ale zrazil mi aj poistne do SP: 3,20 starob. poist. a 2,40 inval. poistenie.
Ja naozaj neviem ci tomu uz nerozumiem dobre, ale bola som v tom, ze poistne sa zrazi az po skonceni prac. pomeru, cize az v decembri 2013.
Pri vypocte mzdy mi program vyhodil tabulku, kde je rok rozpocitavania a mesiace rozpocitavania.Vlastne mi rozpocital VZ 8x10 mesiacov.Tomuto vpodstate rozumiem.Ale nerozumiem, preco je to aj zrazene zo mzdy a kde sa tie zrazene odvody vlastne "ukladaju"?V mesacnom vykaze medzi ostatnymi TPP sa mi toto zrazene poistne za dohodara neukazuje-nakoniec dohoda aj tak stale pokacuje az do 31.12. O inom vykaze zatial neviem.
Ked idem do prevodakov, tak je tam suma do SP len za TPP a pod nou riadok bez cisla uctu s poistnym dohodara 23,80 € a specific. symbolom 04992013.
Vie mi niekto prosim Vas v tomto chaose poradit?
Dakujem:mee:
airin.nice
13.04.13,15:03
nikto nema takyto problem?
maja111
26.06.13,10:04
Čo v prípade ak je dohodár - nerpavidelný príjem prihlásený v 3/2013 do 5/2013 ale počas trvania dohody nemal príjem. Je potrebné ho vykázať na výkaze poistného a príspevkov v mesiaci ukončenia dohody?