Mona Lisa
11.02.13,11:09
Firma (SZCO) je platcom DPH na Slovensku. Občas vykonáva stavebné práce v Nemecku (murovanie, malovanie,..), ale niekedy aj vymenu okien, ktoré nakúpi napr. v Polsku, na Slovensku ma nadobudnutie tovaru z EU a potom ich doda do Nemecka firme, ktorá je platcom DPH v Nemecku.
Ako vystavovat faktury do Nemecka? Nemal by sa zaevidovat ako platca DPH v Nemecku, pokial napr. tie okna nedodáva samostatne , ale aj s montážou a aj iné stavebne prace (úpravy)?.
IvoM
12.02.13,09:23
Pokiaľ je to tak ako píšeš tak registrácia nie je nutná, samozdanenie vykoná nemecký plátca DPH.
Mona Lisa
13.02.13,13:50
Pokiaľ je to tak ako píšeš tak registrácia nie je nutná, samozdanenie vykoná nemecký plátca DPH.

Aj keď je nehnuteľnosť v Nemecku? Miesto dodania nie je Nemecko? Prosím o komentár.
IvoM
13.02.13,14:24
Isteže miesto dodania je Nemecko (§16.1), ale miesto dodania by bolo Nemecko aj v drvivej väčšine ostatných služieb (§15.1), a takisto sa tam predsa nebudeš kvôli tomu registrovať. Rozdiel medzi §15.1 a §16.1 je okrem iného v tom že keby si nemala na koho previesť daňovú povinnosť tak pri §16.1 sa tam budeš registrovať (čo ale nie je Tvoj prípad) kdežto pri §15.1 budeš fakturovať so slovenskou DPH.
Mona Lisa
13.02.13,14:58
Isteže miesto dodania je Nemecko (§16.1), ale miesto dodania by bolo Nemecko aj v drvivej väčšine ostatných služieb (§15.1), a takisto sa tam predsa nebudeš kvôli tomu registrovať. Rozdiel medzi §15.1 a §16.1 je okrem iného v tom že keby si nemala na koho previesť daňovú povinnosť tak pri §16.1 sa tam budeš registrovať (čo ale nie je Tvoj prípad) kdežto pri §15.1 budeš fakturovať so slovenskou DPH.

Tak ako bude faktúra bez DPH s odvolaním sa samozdanenie t.j. v Nemecku a zaroven aj má danovnik v Nemecku narok na oddanenie? Ja som skor myslela nato, že nehnutelnosť sa nachádza v Nemecku teda par.16 ods.1- miesto dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza....
astherixova
14.02.13,09:14
Mám podobný problém firma na SR registrovana na DPH vyrobí nábytok s montážou a dodá ho rakuskej firme neplatca DPH. Ako vystaví faktúru keď miesto dodania tovaru s montážou je Rakúsko. Bude bez DPH a je povinna sa registrovať v Rakusku? Ak by bola dodavka vo vyssej sume 13900 EUR tak by mala rakuska firma povinnost sa registrovat v Rakusku? Ale co dovtedy? Cim viac citam zakon o DPH tym som hlupejsia. Ďakujem za rychlu odpoveď.
pozdenka
01.04.13,18:05
Prosím Vás, ja by som sa chcela ešte k opýtať v rámci tejto problematiky nasledovné:
1/ Slovenská s.r.o. (platca DPH) chce robiť stavebné práce pre Nemca (platca DPH) ale nie len so zamestnancami ale aj v subdodávkach so živnostníkmi. Ako budú títo živnostníci fakturovať Slovenskej firme?
2/ čo všetko je potrebné v nemecku vybaviť pred nástupom na vykonanie diela (čo má vybaviť SK firma a čo SK živnostníci, aby tam mohli vykonávať práce?) - zaujíma ma nie len v rámci daní ale aj v rámci poistení (či už sociálne príp. iné)...
Prosím, ak má niekto skúsenosti a vie poradiť ... Ďakujem