hestiagrecka
11.02.13,13:06
Viete mi prosim niekto poradit? Uctujeme v jednoduchom uctovnictve, teraz vo februari 2013 nam poslali fakturu z 10/2012 aj s prislusnymi datumami z roku 2012, vraj to, ze ju nesposlali, zistili az teraz pri kontrole.

Moje otazky: Mozeme fakturu po zaplateni dat do vydavkoch za rok 2013 a dph dat do odpoctu za februar 2013? Popr.?
Tweety
11.02.13,13:28
Viete mi prosim niekto poradit? Uctujeme v jednoduchom uctovnictve, teraz vo februari 2013 nam poslali fakturu z 10/2012 aj s prislusnymi datumami z roku 2012, vraj to, ze ju nesposlali, zistili az teraz pri kontrole.

Moje otazky: Mozeme fakturu po zaplateni dat do vydavkoch za rok 2013 a dph dat do odpoctu za februar 2013? Popr.?
Áno, 2x áno.
kn-alka
11.02.13,13:41
V jednoduchom účtovníctve je výdajom až uhradená faktúra, takže do výdavkov pôjde dňom úhrady.

Aj DPH si môžete uplatniť až vo februári, keď ste faktúru fyzicky obdržali.

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
hestiagrecka
11.02.13,14:07
Dakujem za odpovede. Este sa chcem spytat. Podla zakona treba fakturu vystavit do nejakeho datumu. Nie je dodavatel povinny ju aj do nejakeho datumu poslat? Da sa "neposlanie faktury (v nejakom termine)" sankcionovat?
hapeti
11.02.13,14:17
Vám ako príjemcovi služby alebo tovaru nechýbala tá faktúra tie 4 mesiace? A teraz by ste sankcionovali.....
hestiagrecka
11.02.13,19:29
Vám ako príjemcovi služby alebo tovaru nechýbala tá faktúra tie 4 mesiace? A teraz by ste sankcionovali.....
Dakujem za emotivnu odpoved, aj ked mi islo o pravne hladisko. ;) Najma, ked neuhradenie faktury v jednoduchom uctovnictve v danom roku ovplyvnuje danovy zaklad, vysku odvodov v buducnosti... A aj dodavatel to stavia podobne do rovnakej roviny - "obet si je sama na vine za znasilnenie".

Odpoved k otazke: Nie, nechybala. Ku koncu roka sme mali vsetko uhradene, skontrolovane. Nenapadlo nas, ze niekto nepotrebuje fakturovat, (popr. mat prijem az v novom roku?)