mibabulic
11.02.13,18:44
Dobry den.
Moja matka zdedila po svojich rodicoch pozemky - ornu podu.
Je ich jedinym vlastnikom. Pred par dnami obdrzala list od ROEP,
v ktorom boli vypisane parceli pozemkov spolu s vymerou.
Po ich porovnani s osvedcenim o dedictve nesedelo zopar parciel,
tak som vsetky parceli skontroloval cez kataster portal.
Pri takmer tretine parciel figurovala ako vlastnik "s.r.o."
a ako forma nadobudnutia bola uvedena kupna zmluva.
Moja matka nikdy ziaden z pozemkov nepredala.
Prosim poradte ako treba v danej situacii postupovat a kam vsade sa treba obratit.
Za rady vopred dakujem.
Mária27
11.02.13,18:38
Ak ich mala zapísané v katastri, môže si vyžiadať tie kúpne zmluvy na nahliadnutie a potom ich napadnúť. V každom prípade môže podať určovaciu žalobu na súd - o určenie, že je vlastníkom ona. Pri tom sa bude riešiť aj neplatnosť tých zmlúv. Ale môže ísť aj o vianásobný prevod vlastníctva ...
masliak1
11.02.13,19:05
to že matka zdedila pozemky je v poriadku, ja sa pýtam zdedené pozemky boli zapísané v pozemnoknižných vložkách alebo v LV C? Ak boli v PKN vložkách a má tam aj výmery v dedičskom konaní to nič neznamená lebo za tie výmery nikto nezodpovedá. Nik totiž nevie akým spôsobom boli tie výmery získané pred 130-150 rokmi. To, že nejaké pozemky má s.r.o. na základe kúpnej zmluvy je asi preto lebo tam bol vyhotovený GP na iné susedné PKN parcely a podľa skutočného stavu sa tým pádom výmera parciel vašej matky zmenila, potom ich tá s.r.o. odkúpila od susedných vlastníkov, čiže vašich pozemkov sa ani nedotkla.
A ešte moja otázka: po ROEPe sú parcely (pôvodné) zapísané na LV "E" - pozerali ste ich správne, nepozerali ste náhodou parcely v stave "C" ?
mibabulic
11.02.13,19:06
Jedna sa o parceli typu E i C - na to som si dal pozor.
Po rozhovore s matkou, vysvitlo, ze po dedicskom konani a ziskani osvedcenia o dedicstve, matka nezaniesla dane osvedcenie o dedicstve na prislusny kataster a jej jedinym dokladom, ze je vlastnikom danych pozemkov je uz spominane osvedcenie o dedicstve. Dane dedicske konanie prebehlo v roku 2001. Asi to bola velka chyba, ze sa to v tedy neslo zapisat na kataster.

Pre Mariu27: Dakujem za radu, kupne zmluvy si pojdem hned vyziadat na nahliadnutie.
masliak1
11.02.13,19:10
nestresujte, veď notári automaticky posielajú dedičstvá na kataster a tak tam je aj vaše zapísané. Ináč by ste to nemali evidované ani po ROEPE, pri ROEPE sa totiž skúmajú aj všetky dedičstvá.
mibabulic
11.02.13,19:38
Spominane ROEP je este iba v konani a na zaklade vypisu od ROEP som zistil dane nezrovnalosti. Co viedlo k zisteniu, ze cast pozemkov bola predana.
masliak1
11.02.13,20:02
treba zájsť za zhotoviteľom ROEPU a stým to prediskutovať. Tam sa dozviete celú históriu. Ale určite z vašich pozemkov nikto bez vášho vedomia neodkúpil bude to tak ako som napísal vyššie s tými výmerami.
mibabulic
11.02.13,20:39
Zajtra zajdem za zhotovitelom ROEPu ako radite.
mibabulic
12.02.13,21:04
Dnes som sa zase presvedcil o tom, ze zijem v BANANOVEJ REPUBLIKE. Na REOP som zistil, ze pozemky boli vedene duplicitne. ROEP sa to teraz snazi riesit. Ten isty problem maju skoro vsetci majitelia pozemkov v danej lokalite. Po revolucii sa stala "chyba" a vela pozemkov bola vedena pod typom C i E.
branislavp
13.02.13,05:07
nestresujte, veď notári automaticky posielajú dedičstvá na kataster a tak tam je aj vaše zapísané. Ináč by ste to nemali evidované ani po ROEPE, pri ROEPE sa totiž skúmajú aj všetky dedičstvá.
samozrejme, ak išlo o dedičské konanie z roku 2001, notár bol povinný osvedčenie o dedičstve zaslať aj na kataster. Ale mohlo dôjsť aj ku chybe pri toľkom spracovaní informácií na katastri, ale to sa dá napraviť. Aj to sa stáva.
Zápisy v katastri nehnuteľností sú záväzné, pokiaľ sa nepreukáže opak.
doktor23
13.02.13,11:56
samozrejme, ak išlo o dedičské konanie z roku 2001, notár bol povinný osvedčenie o dedičstve zaslať aj na kataster. Ale mohlo dôjsť aj ku chybe pri toľkom spracovaní informácií na katastri, ale to sa dá napraviť. Aj to sa stáva.
Zápisy v katastri nehnuteľností sú záväzné, pokiaľ sa nepreukáže opak.

notár nezasiela osvedčenie o dedičstve na súd. Keďže sa jedná o súdne konanie, robí (alebo niekedy aj nerobí) tak súd.
Erzebeth
15.02.13,00:32
V rokoch pred rokom 1991 boli ešte štátni notári a dedišské konania sa registrovali len štátnym notárstvom, súd vtedy ešte nebol účastný dedičského konania. Takéto dedičské konania nie sú s veľkou pravdepodobnosťou zapísané katastrálnym úradom a teda nie sú na LV. Každý, kto mal takéto dedičské konanie mal by si ho dať zapísať na kataster. PO ROEP je namiesto mnohých vlastníkov zapísaný len neznámy vlastník, ak ROEP nebola ešte urobená, zápis chýba úplne.
branislavp
15.02.13,22:27
notár nezasiela osvedčenie o dedičstve na súd. Keďže sa jedná o súdne konanie, robí (alebo niekedy aj nerobí) tak súd.
Samozrejme, že notár nezasiela osvedčenie na súd, ale na kataster nehnuteľností, aby boli vykonané zmeny v zmysle právoplatného ded.osvedčenia. Iná situácia bola neviem presne, ale asi v rokoch šesťtesiatych, keď osvedčenie si každý účastník ded. konania musel sám zaniesť na zápis do katastra. Veľa prípadov je až doteraz, že dedičia majú doma v skrini založené ded. osvedčenie, nedali si ho zapísať na kataster nehnuteľností. Takže doteraz nemajú vlastníctvo naporiadku. A potom poniektorí urgujú v rámci ROEPu, že ako je možné, že role sú zapísané ešte na ich predkov.
hubatá
16.02.13,05:33
Všetci sa veľmi mýlite: ak ste mali pozemky vedené v registri "E" a dali ste ich do prenájmu nejakej firme, ktorá vám vyplácala nejaké smiešne nájomné, tak pri ROEP si mali možnosť občania tej-ktorej obce vykolíkovať odkiaľ-pokiaľ ju dlhodobo užívajú. Samozrejme bolo to oznámené len výveskou na MÚ alebo vyhlásené rozhlasom, cezpoľní sa o tom nikdy nedozvedeli. A tieto vykolíkované pozemky (obyčajne poskladané z viacerých parciel) dostali po schválení ROEP nové číslo, ktoré je možné vysnoriť len na Mestskom úrade, pretože pôvodné čísla parciel v katastri zostali v registri "E". My cezpoľní chudáci tak roky žijeme v tom, že máme nezmenenú výmeru svojich pozemkov - ale to je omyl: po 10 rokoch užívania takto obdarovaní občania si môžu podať žiadosť o vydržanie na notárstve, samozrejme že pôvodný majiteľ sa podľa nového čísla parcely na katastri v registri "E" nikdy nezistí (je ich tam predsa viac) a majú to domorodci uzákonené.

To že v skutočnosti v chotári je pôdy oveľa menej než v registri "E" na katastrálnych úradoch sa dozvedia pôvodní vlastníci parciel až tam budú prebiehať pozemkové úpravy a tie sú v nedohľadne.

Štát tak legálne okráda drobných majiteľov pôdy ktorých výmery sú malé tak okolo 4-12 árov. Slovenský pozemkový fond eviduje tak tisíce hektárov neznámych vlastníkov, v skutočnosti však ak by prišlo k pozemkovým úpravám môže akurát tak zistiť že nemá dostatok pôdy v republike aby mohol uspokojiť všetkých pôvodných vlastníkov v registri "E".
A to nehovorím o tom, že atraktívne pozemky drobných majiteľov pôdy sú už dávno predané právnickymi kľučkami ako združené pozemky rozmerané samozrejme iným smerom ako boli pôvodné parcely a stojí na nich všeličo možné od skladov až po rodinné domy, len o tom ľudia nevedia - majú predsa dôveru v kataster kde ich pozemky sú stále vedené v registri "E".

Ale ani k informáciám obyčajný človek nemá prístup: ako sa dozviete číslo parcely združenej do obrovskej výmery rozoranej diagonálne aby ste tam mali 10-15 majiteľov kde v prostriedku sa krčí vaša 4 árová rolička?
Od koho?
A s kým sa chcete súdiť?
branislavp
16.02.13,22:19
A s kým sa chcete súdiť?
hubatá, ak vieš zdokladovať Tvoje vlastníctvo a je dostatočne preukázateľné, že Ti nejaká s.r.o. uchmatla pozemok, to sa dá zistiť v archívnych inštitúciách - štátny archív archív súdu, na obci a na katastri. Musíš mať zdokladované, že Tvoj majetok je od Tvojich poručiteľoch-predkoch. Historickou genézou jednotlivých parciel od Tvojich predchodcov na konečného vlastníka a s tým budeš jednať. Alebo dohodou, o vysporiadaní v peniazoch, ak na tom pozemku je už stavba, alebo ak nepochodíš tak na súd predložíš určovaciu žalobu na toho, o kom si presvedčená, že neoprávnene sa obohatil Tvojim majetkom. Ak chceš niečo konkrétne riešiť, napíš mi súkromnú správu.
hubatá
17.02.13,06:03
Branislav, toto ja mám role v "E" a dokonca jednu v "C" !!!! Ja ich mám na seba na LV!

Ale nemôžem s nimi hnúť, lebo tú v "C" vo výmere 12 árov užívajú za plotom pri dome asi 12 užívatelia, mená neviem, obecný úrad ma odkázal na súd s 12 užívateľmi. Užívajú ju rôzne: jeden má tam garáž, ďalší psiu búdu, potom pokiaľ dovidím majú záhradu, ďalší uložený stavebný materiál, hnojisko .......

Každý z tých užívateľov pri ROEP si nahlásili že pozemok užívajú toľko rokov čo rodinný dom ... a na obecnom úrade na mape je roľa vyznačená ako združený pozemok a má svoje číslo. Pritom moja babka roľu užívala za socíka ako záhumienok. Prístup k nej mám z hlavnej cesty, ale hneď ma zastaví plot a za ním na čierno postavená garáž. Vedľajšiu roľu (už iného majiteľa) užívajú týmto istým spôsobom ďalší občania popri svojich domoch, takže ani odtiaľ sa k nej nedostanem.

Tie role vedené na katastri v "E" sú zaorané DIAGONÁLNE vo veľkom láne ako združené pozemky na rôznych miestach chotára. Na katastri sú to polia, lúky, lesy - v skutočnosti je tam bársčo: hangár ako sklad, navozený stavebný bordel, pretína ich prašná cesta po ktorej si krátia cestu do dediny autami, niekto tam chodí cvičiť psov.....

Ja nepotrebujem zdokladovať nikde svoje vlastníctvo, ja ho mám na katastri v poriadku, len ho nemôžem užívať, nemôžem si vyčleniť jednu 4 árovú záhradu.
Mária27
17.02.13,07:34
Podaj súdu rozkaz na plnenie (§174b OSP) - vypratanie pozemku. Ak podajú odpor, súd bude riešiť ako predbežnú otázku aj vlastníctvo aprávo užívania. Vydržať by mohli pozemok len vtedy, ak by mali právny titul vlastníctva.