heike
11.02.13,19:16
Môže mať v podnikaní SZČO účet manželky, aj keď nie je na ňom spolumajiteľ?

To, že nemusí mať SZČO vyslovene podnikateľský účet, to už viem, len či nebude mať daňový úrad problém s horeuvedeným?

Prosím, napíšte svoje skúsenosti a rady, budem povďačná.
veronikasad
11.02.13,18:20
Môžeš uviesť dôvod takéhoto rozhodnutia ?
heike
11.02.13,18:24
No predsa neprimerané poplatky banke. Riešila som to oddelenými účtami, aby som mala oddelené súkromné veci od podnikateľských, ale banka ma už riadne naštvala a tak zvíťazil rozpočet nad oddeľovaním platieb.
Zita5
11.02.13,18:27
No predsa neprimerané poplatky banke. Riešila som to oddelenými účtami, aby som mala oddelené súkromné veci od podnikateľských, ale banka ma už riadne naštvala a tak zvíťazil rozpočet nad oddeľovaním platieb.

Si myslíte , že toto môžete použiť pri daňovej kontrole ? Čo s podnikaním manžela (SZČO) má manželka ?Prečo by mal mať v účtovníctve účet manželky ? Toto nie je dôvod , čo uvádzate .
Podnikateľ vykonáva svoju činnosť vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť
veronikasad
11.02.13,18:28
No predsa neprimerané poplatky banke. Riešila som to oddelenými účtami, aby som mala oddelené súkromné veci od podnikateľských, ale banka ma už riadne naštvala a tak zvíťazil rozpočet nad oddeľovaním platieb.
Súhlasím, poplatky bánk sú vysoké. Dá sa v ponuke bánk nájsť súkromný účet, ktorý budeš využívať len na podnikanie. Ale podnikatelovi,ktorému chýba pár EUR na bankové poplatky (radšej napíšem tri bodky) ...
Aké chceš vyriešiť nahlásenie manželkinho účtu na DU ?
Tweety
11.02.13,18:29
No predsa neprimerané poplatky banke. Riešila som to oddelenými účtami, aby som mala oddelené súkromné veci od podnikateľských, ale banka ma už riadne naštvala a tak zvíťazil rozpočet nad oddeľovaním platieb.
Podľa mňa je to nerozumné riešenie. Jeden podniká a peniaze má ten druhý. Hoci pri BSM je aj účet spoločným majetkom ale......ALe určite to nie je správne aj z daň. hľadiska, živnost.... .
heike
11.02.13,18:33
Pýtam sa, ako to nahlásiť na daňový úrad a či to bude akceptovať (ak máte takéto skúsenosti), a nie, aby ste riešili vlastníctvo prostriedkov a vecí podobných.

A áno, aj pár eur v dnešnej dobe pomôže.
veronikasad
11.02.13,18:36
Pýtam sa, ako to nahlásiť na daňový úrad a či to bude akceptovať (ak máte takéto skúsenosti), a nie, aby ste riešili vlastníctvo prostriedkov a vecí podobných.

A áno, aj pár eur v dnešnej dobe pomôže.
Nemám osobnú skúsenosť s takýmto postupom pri daňovej kontrole, ale myslím si, že budeš mať problém s preukázaním výdavkov. Žiadnemu klientovi by som takýto postup nedoporučila.
marion
11.02.13,18:37
Doporucujem SZCO si zalozit podnikatelsky ucet v mBank a ma to bez poplatkov a je to ciste. Mam takto ucet cca tri roky a platim maximalne za to, ze si pozriem cez bankomat zostatok na ucte.
srska
11.02.13,18:50
Môže mať v podnikaní SZČO účet manželky, aj keď nie je na ňom spolumajiteľ?

To, že nemusí mať SZČO vyslovene podnikateľský účet, to už viem, len či nebude mať daňový úrad problém s horeuvedeným?

Prosím, napíšte svoje skúsenosti a rady, budem povďačná.
odpoviem takto:
zákon č. 563/2009 - daňový poriadok v § 67 ods. 2a/9 nešpecifikuje vlastníka účtu. je tam len uvedené, že fyzická osoba je povinná uviesť pri registrácii subjektu na dú: čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti .

teoreticky by ste mohli sústreďovať peňažné prostriedky z vašej ponikateľskej činnosti aj na mojom účte. len by ste ho mala povinnosť nahlásiť na miestne príslušnom dú.

čiže: na manželkinom účte? môj názor je - áno môžete
veronikasad
11.02.13,18:53
odpoviem takto:
zákon č. 563/2009 - daňový poriadok v § 67 ods. 2a/9 nešpecifikuje vlastníka účtu. je tam len uvedené, že fyzická osoba je povinná uviesť pri registrácii subjektu na dú: čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti .

teoreticky by ste mohli sústreďovať peňažné prostriedky z vašej ponikateľskej činnosti aj na mojom účte. len by ste ho mala povinnosť nahlásiť na miestne príslušnom dú.

čiže: na manželkinom účte? môj názor je - áno môžete
O manželkinom účte asi nebude účtovať v účtovníctve. Si presvedčený o tom, ž daňová kontrola nebude mať námietky, ak prílohou interného dokladu bude výpis z manželkinho účtu ?
heike
11.02.13,18:53
Doporucujem SZCO si zalozit podnikatelsky ucet v mBank a ma to bez poplatkov a je to ciste. Mam takto ucet cca tri roky a platim maximalne za to, ze si pozriem cez bankomat zostatok na ucte.

Ja mám trochu strach z banky, ktorú ani nevidím.
Zita5
11.02.13,18:57
Pýtam sa, ako to nahlásiť na daňový úrad a či to bude akceptovať (ak máte takéto skúsenosti), a nie, aby ste riešili vlastníctvo prostriedkov a vecí podobných.

A áno, aj pár eur v dnešnej dobe pomôže.

Nikto tu nerieši vlastníctvo .Tu sme sa vyjadrili, že by mal mať na podnikanie svoj bežný účet.Hoci zákon mu neprikazuje mať zriadený takýto účet , ale ak ho už má , mal by byť zriadený v súlade s podnikaním na jeho meno,priezvisko atď. resp.firmu .

V opačnom prípade neviem, prečo ste položili tak banálnu otázku, keď ako účtovník tento prípad neviete posúdiť ,že čo z toho vyplýva a aké možné komplikácie pre podnikateľa vyplývajú v budúcnosti v tejto situácii .:)Skúste túto otázku položiť daňovému poradcovi resp.správcovi dane , ale samozrejme nemôžu mať rovnaké myslenie , aby ste neskončili pri úspore poplatkov .
srska
11.02.13,19:01
O manželkinom účte asi nebude účtovať v účtovníctve. Si presvedčený o tom, ž daňová kontrola nebude mať námietky, ak prílohou interného dokladu bude výpis z manželkinho účtu ?veronika, som presvedčený, že by som to obhájil pred dk. samozrejme všetko by muselo byť ok.
heike
11.02.13,19:10
Nikto tu nerieši vlastníctvo .Tu sme sa vyjadrili, že by mal mať na podnikanie svoj bežný účet.Hoci zákon mu neprikazuje mať zriadený takýto účet , ale ak ho už má , mal by byť zriadený v súlade s podnikaním na jeho meno,priezvisko atď. resp.firmu .

V opačnom prípade neviem, prečo ste položili tak banálnu otázku, keď ako účtovník tento prípad neviete posúdiť ,že čo z toho vyplýva a aké možné komplikácie pre podnikateľa vyplývajú v budúcnosti v tejto situácii .:)Skúste túto otázku položiť daňovému poradcovi resp.správcovi dane , ale samozrejme nemôžu mať rovnaké myslenie , aby ste neskončili pri úspore poplatkov .

Pýtala som sa, či nemáte s týmto nejaké skúsenosti, ale ak nemáte, budem sa pýtať ďalej. Jednalo sa mi HLAVNE o to, či ako spolumajiteľ účtu by pri daňovom úrade uspel.

Ďakujem za všetky názory.
veronikasad
11.02.13,19:14
veronika, som presvedčený, že by som to obhájil pred dk. samozrejme všetko by muselo byť ok.
Vlado, neriešim oznamovaciu povinnosť, ale uznanie výdavkov v účtovníctve SZČO.
srska
11.02.13,19:14
Pýtala som sa, či nemáte s týmto nejaké skúsenosti, ale ak nemáte, budem sa pýtať ďalej. Jednalo sa mi HLAVNE o to, či ako spolumajiteľ účtu by pri daňovom úrade uspel.

Ďakujem za všetky názory.spolumajiteľ - to existuje? skôr dispozičné právo k účtu - či? uspel, môj názor je, že áno
srska
11.02.13,19:15
Vlado, neriešim oznamovaciu povinnosť, ale uznanie výdavkov v účtovníctve SZČO.ale veď nie je problém selektovať z výpisu čo áno a čo nie. ja tiež urobím nákup v bille, zaplatím kartou a do výdavkov to nedávam a to mám účet na obchodné meno ako je uvedené v živ. registri. každý predsa vie odkiaľ - pokiaľ
Fany
21.02.13,10:00
Ok, keď potom ale robíte výkaz o majetku a záväzkoch, aký konečný stav uvediete na takomto účte? Skutočný (teda daňové aj nedaňové veci) alebo len to, čo vám vyjde z účtovania iba daňových veci?
Ďakujem.
marion
07.04.13,11:35
Tak na toto som zvedava aj ja ako to riesite.
Sionel
08.04.13,08:14
Ak by neviedli JU, len evidenciu a uplatňovali by si paušálne výdavky, s oddelením daňových a nedaňových príjmov na výpise z účtu problém nevidím. Ale ak vedú JÚ, tak určite rastie možnosť pochybenia.