Betka 495
11.02.13,20:12
Pri uplatnení stravného a vreckového pri zahraničnej pracovnej ceste ked sa SZCO zdržiavala niekolko mesiacov súvisle v roku 2012 v zahraničí :
1. má nárok na stravné len počas odpracovaných dní či aj na dni volna?
2. môže si uplatniť vreckové vo výške 40% bez výhrad, či to má nejaký negatívny dopad z hladiska jeho príjmov tak ako u zamestnancov ?
Tweety
12.02.13,06:01
1. nárok vzniká za celý čas trvania PC
2. môže, ale vreckové je zdanit. príjmom
Mila123
12.02.13,11:18
Pri uplatnení stravného a vreckového pri zahraničnej pracovnej ceste ked sa SZCO zdržiavala niekolko mesiacov súvisle v roku 2012 v zahraničí :
1. má nárok na stravné len počas odpracovaných dní či aj na dni volna?
2. môže si uplatniť vreckové vo výške 40% bez výhrad, či to má nejaký negatívny dopad z hladiska jeho príjmov tak ako u zamestnancov ?
1/ počas jeho pobytu v zahraničí...kuk na zákon o CN
2/ podľa § 19 ZDP, a ods. 2 pís. d platí pre vreckové....
d) cestovné náhrady do výšky, na ktorú vzniká nárok podľa osobitných predpisov,15) a vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste poskytované podľa osobitného predpisu,87a)

odkaz 87 a je na
§ 14 zákona o CN ( 283/2002)Vreckové


Zamestnancovi môže zamestnávateľ poskytnúť pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v eurách alebo v cudzej mene vo výške do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5. Po dobu prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodu návštevy rodiny (§ 12) alebo po dobu dohodnutého prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca (§ 3 ods. 2) vreckové v eurách alebo v cudzej mene zamestnancovi nepatrí.

ktorý pojednáva iba o vreckovom pre ZC, nie o szčo....
môj názor je taký, že szčo si nemôže vykazovať stravné ako daňový výdavok, pri zahraničnej pracovnej ceste.........
Betka 495
13.02.13,09:04
myslím si že na stravné má nárok aj SZČO pri ZC avšak na to som dostala rôzne odpovede vrátane danového úradu či má nárok aj počas dní volna ked je tam dlho nepretržite
Alena T.
21.02.13,18:35
môj názor je taký, že szčo si nemôže vykazovať stravné ako daňový výdavok, pri zahraničnej pracovnej ceste.........



myslím si že na stravné má nárok aj SZČO pri ZC avšak na to som dostala rôzne odpovede vrátane danového úradu či má nárok aj počas dní volna ked je tam dlho nepretržite


ako to vlastne je? má SZČO nárok na stravné alebo nie? prosím, ak niekto viete, napíšte, aby v tom bolo jasno... lebo ja mám chaos!!!
Mila123
21.02.13,18:36
môj názor je taký, že szčo si nemôže vykazovať stravné ako daňový výdavok, pri zahraničnej pracovnej ceste.........
ako to vlastne je? má SZČO nárok na stravné alebo nie? prosím, ak niekto viete, napíšte, aby v tom bolo jasno... lebo ja mám chaos!!!

kuk príspevok č. 3
ego.mc
21.02.13,23:24
môj názor je taký, že szčo si nemôže vykazovať stravné ako daňový výdavok, pri zahraničnej pracovnej ceste.........

ako to vlastne je? má SZČO nárok na stravné alebo nie? prosím, ak niekto viete, napíšte, aby v tom bolo jasno... lebo ja mám chaos!!!

Môj názor: Kuk príspevok č. 2

Odôvodnenie: ZDP § 19 písm. e) hovorí, že daňovým výdavkom SZČO sú všetky výdavky "vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste".
Platí to samozrejme aj pri zahraničnej ceste.
evuša666
01.03.13,19:35
prosím Vás o radu,
manžel je SZČO a pracuje za slovenského podnikateľa v ČR. Faktúry sú vystavené za práce v ČR v eurách. Pracuje na turnusy cca 18- 21 dní mesačne. Môžem mu urobiť stravné na všetky dni po 600 KČ. Ako dokladovať odpracované dni keď fa je vystavená za mesiac napr. jún.
ďakujem
mondes
01.03.13,20:02
Áno, má nárok na stravné za všetky dni, a dokladovať môžeš napr. bločkom z tankovania, bločkom za ubytovanie, a ak nemá, tak podpisom cestovného príkazu potvrdzuje že tam naozaj bol.
evuša666
02.03.13,09:17
ďakujem, tak som to začala robiť, za každý mesiac som mu urobila smenovku a cestovný príkaz a prepočítala kurzom kedy bol CP vyplatený. Zmietlo ma to či môže mať viac ako 183 dní .