sebastianoSP
12.02.13,08:39
Dobrý deň,

potreboval by som pomoc. Ja ako manžel som zamestnanec a okrem toho som za rok 2012 bol aj finančným agentom (1.2.2012-11.2.2012). Registovany na DU. Môj príjem ako SZČO však bol nižší než 500€ za celý rok 2012.
Moja manželka na materskej dovolenke. Za rok 2012 poberala 4. mesiace matersku, okrem toho prenajima nehnutelnost. Je registrovaná na DU. Jej príjem z prenájmu bol nižší ako 500€ za celý rok 2012.

Otázky: 1. Musí moja manželka podať DP za rok 2012? alebo
2. Keď si budem robiť svoje DP možem si uplatniť odpoč. položku na manželku?

zatiaľ ďakujem
veronikasad
12.02.13,07:47
1. Výška príjmu z § 6 (finančný agent) nie je limitovaná, uvádzaš ju vo svojom DP.

2. Môžeš si uplatniť NČZD na manželku, zníženú o príjem z prenájmu. Aj keď jej nevznikla povinnosť podať DP, príjem z prenájmu sa zahrňa do vlastného príjmu manželky. Je na materskej alebo rodičovskej dovolenke ? Materské (zo SP) tiež znižuje NČZD na manželku, rod.príspevok nie - ten je štátna sociálna dávka.
sebastianoSP
12.02.13,08:01
Teraz momentálne je na rod. dovolenke. Ale ako som spomínal za rok 2012 ešte poberala príjem z MD. Spýtam sa takto, čiže si môžem vo svojom DP uplatniť NČZD na svoj manželku? NCŽD(materská dovolenka, + pripočítať k tomu aj príjem z prenájmu?). ďakujem
veronikasad
12.02.13,08:03
Teraz momentálne je na rod. dovolenke. Ale ako som spomínal za rok 2012 ešte poberala príjem z MD. Spýtam sa takto, čiže si môžem vo svojom DP uplatniť NČZD na svoj manželku? NCŽD(materská dovolenka, + pripočítať k tomu aj príjem z prenájmu?). ďakujem
Ano, môžeš si uplatniť, ale tak ako som napísala - len vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a príjmom z materského a prenájmu.
kn-alka
12.02.13,08:04
Však veronika ti už odpovedala:

Môžeš uplatniť na manželku: NČZD - materská - príjem z prenájmu. Výslednú sumu si ty môžeš uplatniť vo svojom DP.
ivetakli
12.02.13,08:15
Dobrý deň, prosím Vás príspevok za aktivačné práce je sociálna dávka a neráta sa do príjmu však?
kn-alka
12.02.13,11:37
§9
(2) Od dane sú oslobodené aj

a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, 20) individuálneho zdravotného poistenia, 20) sociálneho poistenia, 21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, 40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu,
b) dávka a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze, 41) sociálne služby, 42) peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia42) štátne dávky a štátne sociálne dávky upravené osobitnými predpismi43) a ďalšie sociálne dávky, 44)
c) príplatok k náhrade príjmu, príplatok k nemocenskému, príplatok k podpore pri ošetrovaní člena rodiny, príplatok k peňažnej pomoci v materstve a príplatok k dôchodku vrátane príplatku za výkon funkcie sudcu, sudcu ústavného súdu a prokurátora poskytované podľa osobitných predpisov, 45)
d) plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce46) okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6,
e) jednorazový príspevok za výkon mimoriadnej služby poskytovaný podľa osobitného predpisu, 47)
f) dávky výsluhového zabezpečenia a služby sociálneho zabezpečenia príslušníkov ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Národného bezpečnostného úradu, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby a Slovenskej informačnej služby poskytované podľa osobitných predpisov49) okrem výsluhového príspevku, odchodného a rekreačnej starostlivosti,
g) vecné dary alebo peňažné dary poskytované príslušníkom Hasičského a záchranného zboru, zamestnancom a členom hasičských jednotiek a fyzickým osobám pri záchrane života a majetku, 50)
h) plnenia z poistenia osôb okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, alebo doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu, 35)
i) prijaté náhrady škôd, náhrady nemajetkovej ujmy, plnenia poskytované na odstránenie alebo zmiernenie následkovmimoriadnej udalosti, 50a), plnenia z poistenia majetku a plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu okrem platieb prijatých ako náhrada za



Ak je to sociálna dávka, tak sa do zdaniteľného príjmu nezarátava.
Katy a R
12.02.13,11:58
Dobrý deň, prosím Vás príspevok za aktivačné práce je sociálna dávka a neráta sa do príjmu však?
Do príjmu daňovníka - nie. Ale do príjmu manžela/ky - áno!