Deny
27.09.04,11:29
Ahojte, máte niekto skúsenosť s Fa za stravovacie poukážky (nie pre zamestnancov), ktorými bolo platené v reštaurácii: Príklad - došlá Fa na sumu 441,20 DPH 83,80, spolu 525 ako dohodnutá odmena za 128 ks odovzdaných stravných poukážok v sume 8.824,- Sk. Dolu je pripojená dohoda o vzájomnom započítaní pohľadávok a záväzkov v sume 525,- Sk. Suma 8824 je súčasťou tržieb aj s DPH, ale zaujímal by ma celý postup. Prijaté stravné lístky zaúčtovať do pokladne ako príjem a potom ako výdaj pri zúčtovaní? A kde je záväzok na započítanie? Zmluva? Pekne prosím o pomoc.
eviketa
14.10.04,18:47
Myslím, že ak suma 8824 je sučasťou tržby asi nemôže isť druhý krát do príjmov. Asi by som to riešila cez priebežne položky (výdaj - odovzdanie poukážok a príjem-položka prijatých lístkov na fakture) a zvyšok ako provízu.
Palo - spravca
29.04.05,08:25
Ak sa to týka podvojného účtovníctva, návod je na www.sodexhopass.sk, ak sa to týka jednoduchého účtovníctva, tiež by ma zaujímal správny postup. Ak to niekto vie, privítam radu
ondrejvla
29.04.05,15:26
Pokúsim sa poradiť, ako som to robila ja pri tržbách z reštaurácie hotela, kde sme mali strav.poukážky od viacerých spoločností.

Príjem strav.poukážok pri tržbe, bol zároveň príjmom hotovosti-prevody medzi pokladňami na základe príjmového dokladu v hlav.pokladni a výdav.dokladu z reg. pokladnice:
211/R.pokl. / 602, príp.604 tržba hotovosti
378/Sodex / 602,príp.604 tržba v strav.poukážkach
378/Gastro / 602, príp. 604 "
211/R.pokl. / 343/anal. DPH z tržby,
261/anal. / 211/R.pokl. odvod do hl. pokl.
211/hl.pokl. / 261/anal. príjem v hl. pokladnici
Na konci mesiaca pri vrátení poukážok spoločnostiam, a na základe uzatvorených zmlúv o províziach, som účtovala :
pri úhrade v hotovosti :
211/ hl.pokl. 378/anal. časť pohľadávky
518/anal. 378/anal. provízia-časť pohľad.
343/anal. 378/anal. zostatok pohľadávky
pri úhrade na bežný účet si len zmeníte jedno aktívum za druhé aktívum, aj tak sú to oba finančné účty. Tiež som sa nemala s kým poradiť, tak som si kreslila šibeničky a ono to bolo jasné všetkým!
ondrejvla
29.04.05,15:33
No a teraz sa pokúsim navrhnúť, ako by to malo vyzerať v JÚ:

Príjem pokladnica, daňový príjem tržba bez poukážok, zaúčtovať to samozrejme cez daňové doklady, aby sa ti to objavilo v DPH, stravné poukážky by som si dala do pohľadávok voči spoločnosti, ktorej ich idem vrátiť + DPH, čiže nefinančnú tržbu, alebo nepeňažnú, no a províziu na prev. réžiu ako výdaj ovplyv.základ dane+DPH. Príjem za poukážky už bude bez DPH, nakoľko si to zaúčtovala v daň.dokladoch, takže to budeš mať ako úhradu pohľadávky.
Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne, ak nie, ozvite sa, pokúsim sa viac polopaticky.
Vlasta
andrej_rv
30.04.05,15:51
...Príjem strav.poukážok pri tržbe, bol zároveň príjmom hotovosti-prevody medzi pokladňami na základe príjmového dokladu v hlav.pokladni a výdav.dokladu z reg. pokladnice:
211/R.pokl. / 602, príp.604 tržba hotovosti
378/Sodex / 602,príp.604 tržba v strav....Ja síce z účtovania tržieb hradených stravovacími poukážkami nemám žiadne skúsenosti, ale ich obeh by sa v PÚ nemal účtovať cez účet 213 ?
ondrejvla
30.04.05,18:13
Iba v tom prípade, keby si ich nakúpil a predával zamestnancom ako ceniny. Ale tu sa jedná o tržbu v reštaurácii, kde platili hostia stravnými poukážkami. Takže tu rozhodne nevstupuje účet 213, a reštaurácia ich fakturuje, resp. podľa zmluvy odovzdá Gastro spoločnosti. Prečítaj si ešte raz zadanie otázky.
Danielle369
01.05.05,07:13
My to robíme takto: Niekto platí 250,-sk za tovar,dá nám stravovaciu poukážku v hodnote 50 korún,tú nahodíme do pokladne a zbytok 200 korún mu pokladna dopočíta.Stravovacie poukážky potom odošleme poštou a ked príde fa , je tam vypočítaná zmluvná odmena ,ktorú dáme do réžie.Odoslanie stravných poukážok zapíšeme ako nezdanitelný výdaj(lebo už ich máme nahodené v pokladni) a došlé peniaze cez banku za str.lístky nahodíme ako nezdanitelný príjem.
andrej_rv
01.05.05,08:00
Iba v tom prípade, keby si ich nakúpil a predával zamestnancom ako ceniny. Ale tu sa jedná o tržbu v reštaurácii, kde platili hostia stravnými poukážkami. Takže tu rozhodne nevstupuje účet 213, a reštaurácia ich fakturuje, resp. podľa zmluvy odovzdá Gastro spoločnosti. Prečítaj si ešte raz zadanie otázky.Vlasta, ďakujem za usmernenie. Ak náhodou budem musieť účtovať stravenky, tak využijem Tvoj príspevok. Andrej.
ondrejvla
01.05.05,08:23
pre Dan: ak si pozrieš moje odpovede, je to to isté len v ružovom, pri PÚ sú spomínané tiež len aktívne a pasívne účty, pri JÚ som použila len iné výrazy ako ty. Ale v podstate je to to isté!
pre Andreja: veľmi rada ti pomôžem, len sa treba ozvať.
Prajem obom pekný deň. Vlasta
selena
02.05.05,12:02
Ked som restauracia, a chcem prijimat stravne listky ako platidlo, tak postupujem takto? XY mi zaplati listkom v hodnote 50 Sk, toto zauctujem ako zdanitelny prijem. Potom listok poslem spolocnosti, ktora ho vydala, ale na zaklade coho? Vystavim fakturu /s DPH alebo nie/ alebo iba dam do obalky a poslem, alebo ako? Vedeli by ste mi popisat ten proces? Potom by som mala zinkasovat za listok 50,- Sk. Velmi pekne dakujem.
Zita5
02.05.05,12:20
No neviem možno to nebude tak , ale já by som tieto lístky viedla v evidencii cenín a na základe faktúry a dodacieho listu odovzdala firme , ktorá by mi za každú takúto stravenku vyplatila fakturovanú sumu . Určite nestačí vložiť do obálky a poslať . Pokial by tá firma sídlila v tom meste , kde pracuješ zašla by som tam osobne a lístky odovzdala na protipodpis . Máš istotu .
ondrejvla
02.05.05,13:36
S firmou, ktorej vrátiš stravenky, musíš mať spísanú zmluvu. Na zmluve bude percento provízie, na ktoré ti Gastro firma vystaví daň.doklad, to si dáš pri JÚ do nákladov ovpl. zákl.dane + DPH, pri PÚ 518/ anal. + DPH, táto firma ti o províziu zníži tvoju pohľadávku voči nej, (tak ako pri plat.kartách si banka zníži svoju províziu) a buď ti vyplatí korunky v hotovosti, alebo ti ich zašle na účet. Ty už nič nevystavuješ s DPH, nakoľko s DPH to už máš v tržbe!!!Pohľadávku za stravné poukážky vedieš v účtovníctve celou sumou, tak ako vedieš i iné pohľadávky! Či to máš zaslať poštou, alebo osobne, to si stanov v zmluve s tou ktorou stravovacou spoločnosťou, odkiaľ máš strav.poukážky. Môžeš im ich zaslať i ako cenný list, ale nevedieš to ako ceninu, len ako pohľadávku!! Ja som to praktizovala štvrťročne, keď sa mi nazbieralo viac strav.poukážok, potom ich pracovníčka zaniesla a priniesla daňový doklad pre náklad i korunky. Je pravdou, že ti v tom visia fyzické peniaze, ale nebudeš behať s dvomi tromi poukážkami pre každú spoločnosť. To si už vypracuj v internej smernici, ako to budeš praktizovať.
majernikova
23.01.09,19:01
Ahojte, viete mi niekto poradiť ako mám účtovať príjem stravných poukážok ak nie som platcom DPH a keď ich príjem neide cez RP? Ďakujem
majernikova
25.01.09,11:58
Ahojte, ozaj mi nikto nevie poradiť? Potrebujem pomoc lebo neviem ako to mám zaúčtovať. Opíšem svoj problém ešte raz. Predávam obedy za stravné poukážky od 1/08 do 8/08 cena obedu bola 80 ,- Sk no v 9/08 som sa stal platcom DPH a jeden obed stal 89,- SK no ja potrebujem vysvetliť ako mám účtovať príjem 1-8/2008 keď som nebol platcom DPH a ako 9-12/2008 keď som bol platcom DPH všetky platby boli v hotovosti a potom som za tie poukážky nakúpil suroviny. Prosím poraďte mi niekto

Ďakujem
majernikova
25.01.09,12:13
Ahojte, ozaj mi nikto nevie poradiť? Potrebujem pomoc lebo neviem ako to mám zaúčtovať. Opíšem svoj problém ešte raz. Predávam obedy za stravné poukážky od 1/08 do 8/08 cena obedu bola 80 ,- Sk no v 9/08 som sa stal platcom DPH a jeden obed stal 89,- SK no ja potrebujem vysvetliť ako mám účtovať príjem 1-8/2008 keď som nebol platcom DPH a ako 9-12/2008 keď som bol platcom DPH všetky platby boli v hotovosti a potom som za tie poukážky nakúpil suroviny. Prosím poraďte mi niekto

Ďakujem

.....ozaj nikto mi nevie poradiť?
majernikova
26.01.09,06:28
...posúvam