katarina89
12.02.13,15:01
Prosím o pomoc ohľadne výpočtu mesačnej DPH. Som čerstvou absolventkou a chýbajú mi praktické skúsenosti. Som v skúšobnej dobe a môj šéf chce aby som mu robila daňové priznania k DPH. Od januára 2013 je mesačným platcom, ide o FO - podnikateľa. Potrebovala by som vedieť ktoré dokumenty potrebujem, ktoré údaje si mám vyžiadať od predošlej ekonómky a ako potom postupovať aby som naučila správne vypočítať daň. Mám na to dva týždne tak dúfam že je možné to stihnúť. Vopred ďakujem za reakcie :)
katarina89
12.02.13,14:07
najviac ma zaujíma ten postup :)
srska
12.02.13,14:25
1. doplniť - v akom softe účtuješ
2. urobiť dve kopy.
kopa A: prijaté faktúry + bloky z erp za úhrady nákupov v hotovosti
kopa B: vydané faktúry + mesačná uzávierka z erp ak ju podnikateľ používa na predaj tovaru

ostatné pridajú ďalší
veronikasad
12.02.13,14:40
najviac ma zaujíma ten postup :)
katarínka - skôr než začneš pracovať na DP DPH - aktuálne znenie zákona o DPH si čítala ?
katarina89
13.02.13,19:46
čítala som zákon už viackrát :) a tie kopy teoreticky mam akurat mi chýba ta mesačná uzávierka :P
katarina89
13.02.13,19:47
a účtujem v alfe len to že som tam len dva týždne čiže som za január neúčtovala, to robila stará účtovníčka :P
Mila123
13.02.13,19:48
čítala som zákon už viackrát :) a tie kopy teoreticky mam akurat mi chýba ta mesačná uzávierka :P
mesačná uzávierka? akú máš na mysli?
srska
14.02.13,10:05
mesačná uzávierka? akú máš na mysli?zle som sa aj ja vyjadril - intervalová uzávierka súhrnná z erp na konci mesiaca
katarina89
14.02.13,12:49
ta by sa ku mne mala dostat do piatka :P
katarina89
15.02.13,13:20
takže ak už mam príslušné dokumenty, čo teraz? rozdelím si ich na tie dve kôpky a ako postupovať ďalej?
mondes
15.02.13,13:35
1. zaeviduješ vystavené faktúry do pohľadávok a sa ťa opýta, či to má zapísať do DPH, potvrdíš áno, objaví sa ti okienko DPH a skontroluj, či to máš v správnom riadku a potvrď.
2. zaeviduj došlé faktúry do záväzkov, a taktiež to daj zapísať do DPH a skontroluj
3. príjem z ERP zaúčtuj v peńažnom denníku ako príjem za tovar, alebo príjem za výrobky a služby - podľa toho, či predával tovar alebo služby
4. všetky bločky zaúčtuj ako výdavok z pokladne a daj zapísať do evidencie DPH
cez tlač/export si nájdi evidenciu DPH - zdaniteľné obchody a vytlač a tatiež odpočet dane a vytlač
Skontroluj si každý doklad, či ho máš v evidencii DPH (ak tam má byť). A nakoniec cez Tlač/export si vytlač výkaz k DPH + potvrdenie a hotovo.

Toto je však všeobecný postup. Ak máš napr. aj došlé faktúry zo zahraničia, tak musíš robiť samozdanenie, alebo ak máš aj príjmy oslobodené od DPH, tak by si mala DPH prepočítavať koeficientom atď. To všetko nájdeš v zákone o DPH. Ak napíšeš, v čom podniká tvoj šéf, či má príjmy aj zo zahraničia, alebo či vyváža tovar aj do zahraničia, tak snáď ti budeme vedieť poradiť aj bližšie.
katarina89
17.02.13,11:22
postupu chapem nie je to ťažké :) ale ako si spomenul mám prijaté faktúry z ČR a jednu z Holandska :P ale su to len prijaté faktúry..takže vieš mi povedať čo s s nimi? sú bez DPH ...a ešte mám otázku ku školeniam zamestnancov..mám dva doklady a tiež sú bez dph :P
mondes
17.02.13,19:54
postupu chapem nie je to ťažké :) ale ako si spomenul mám prijaté faktúry z ČR a jednu z Holandska :P ale su to len prijaté faktúry..takže vieš mi povedať čo s s nimi? sú bez DPH ...a ešte mám otázku ku školeniam zamestnancov..mám dva doklady a tiež sú bez dph :P

Musíš si zistiť, či dodávatelia z ČR sú v ČR zaregistrovaný ako platitelia DPH, teda či majú IČ CZ a to isté dodávateľ z Holandska. istíš to na stránke daňového úradu v pravo v modrom rámčeku spod názvom Overovanie IĆ DPH v EÚ. Ak ich tam nájdeš, znamená to, že faktúry sú vystavené správne bez DPH. Takže pri zaevidovaní faktúr do záväzkov si vyberieš typ dokladu faktúry z EÚ, dáš dátumy podľa faktúr a alfa ti tú faktúru zapíše aj do zdaniteľných obchodov aj do odpočtu. To sa volá samozdanenie. A čo sa týka školení, o aké doklady ide? Faktúry alebo VPD?
katarina89
18.02.13,06:27
čo sa týka školení jeden je VPD a druhá je faktúra :P