Diamant
03.03.06,08:39
Dobrý deň všetkým,
prosím vás je niekde zákon alebo predpis, kedy najneskôr má priniesť zamestnanec potvrdenie o DPN?
ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ:rolleyes: :confused:
dana9
03.03.06,07:52
Pokiaľ viem, tento problém sa na stránkach porady riešil už viac krát, ale bez uspokojivého a jednoznačného výsledku :mee: .
V zásade pn je dôležitá osobná prekážka v práci.
V zmysle § 144 ods. 1 Zákonníka práce je zamestnanec, ktorý dopredu vie o tom, že v určitý deň má navštíviť lekára , povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna.
V ostatných prípadoch , t.j. ak zamestnancovi nie je prekážka v práci známa dopredu, je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bezodkladne, a existenciu prekážky a jej trvanie je povinný Zamestnávateľovi preukázať . Bohužiaľ, pojem bezodkladne je závislý na okolnostiach každého prípadu a nedá sa vysvetliť všeobecne. :eek: :eek:
DanielaSL
03.03.06,07:56
Na tlačive skončenia PN je napísané - poistenec odovzdá toto potvrdenie ihneď po skončení. Na tlačive začiatku PN je napísané len odovzdá. Možno ale nejaké presnejšie termíny uvádza zákon o soc. poistení.
Ingrid G.
03.03.06,08:45
Mala som prípad, že zamestnanec zatelefonoval, že je PN, ale doklad stále nedoručoval. Zisťovala som na SP (BA-mesto), kde mi oznámili, že doklad by mal zamestnanec doručiť bezodkladne. Ale aj napriek tomu, že tak neurobí a doklad dá neskôr - PN musíme akceptovať.
Na základe tejto skúsenosti sme do pracovného poriadku dali, že doklad pri PN ak to stav zamestnanca umožňuje musí doručiť zamestnávateľovi do 3 dní (napr. ak je v nemocnici po autonehode,... vtedy sa postupuje individuálne). Ak lehotu nedodrží, dostane upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny z dôvodu porušenia pracovného poriadku.