dodko999
12.02.13,17:54
Dobrý deň. Minulý rok som bol szčo 9 mesiacov. V daňovom priznaní B na tretej strane dole (v časti o príjme szčo) sa píše preukázateľne zaplatené poistné na zdravot. poistenie z príjmov podľa parag. 6 ods. 1 a 2 zákona. Mám tam rátať zaplatené poistné za január, február, ..., október? Alebo aj za december 2011, keďže to bolo zaplatené v roku 2012.
Na poslednej strane v daň. priznaní je časť pre účely zdrav. poistenia, riadok 10, preukázateľné zaplatené preddavky na zdravot. poistenie. Tam predpokladám, že nemám dávať nič, keďže preddavky som neplatil, platil som klasických 47,58€.
ďakujem za odpoveď.
ewita888
12.02.13,17:14
Dobrý deň. Minulý rok som bol szčo 9 mesiacov. V daňovom priznaní B na tretej strane dole (v časti o príjme szčo) sa píše preukázateľne zaplatené poistné na zdravot. poistenie z príjmov podľa parag. 6 ods. 1 a 2 zákona. Mám tam rátať zaplatené poistné za január, február, ..., október? Alebo aj za december 2011, keďže to bolo zaplatené v roku 2012. dáš tam všetko, čo si uhradil v roku 2012
Na poslednej strane v daň. priznaní je časť pre účely zdrav. poistenia, riadok 10, preukázateľné zaplatené preddavky na zdravot. poistenie. Tam predpokladám, že nemám dávať nič, keďže preddavky som neplatil, platil som klasických 47,58€. a 47,58 je čo? preddavky predsa... dáš tam všetko, čo si platil v roku 2012 okrem nedoplatkov za minulé obdobia /napr. aj nedoplatok z ročného zúčtovania/
ďakujem za odpoveď.
v texte
Ivana Š
12.02.13,17:23
na strane 12 tam aj zarátať sumu za december 2012 zaplatenú v januári 2013
Ivana Š
12.02.13,17:25
na strane 3 sa uvádza preukázateľne zaplatené poistné v danom roku - teda to poistné, ktoré bolo skutočne uhradené bez ohľadu na to, ktorých rokov sa tykalo + nedoplatky s RZZP a str. 12 sa uvádza poistné za príslušné zdaňovacie obdobie za ktoré sa podáva DP - čiže iba za obdobie 01-12/2012 aj poistné zaplatené za 12/2012 v januári 2013, nedoplatky z RZZP sa tu neuvádzajú
dodko999
12.02.13,17:34
Ďakujem za odpovede, teda ak som bol szčo 9 mesiacov a potom zamestnanec, tak na strane 3 dole bude zaplatené poistné za 12/2011-09/2012 a na strane 12 poistné za 01/2012-09/2012.
ewita888
12.02.13,17:35
na strane 3 sa uvádza preukázateľne zaplatené poistné v danom roku - teda to poistné, ktoré bolo skutočne uhradené bez ohľadu na to, ktorých rokov sa tykalo + nedoplatky s RZZP a str. 12 sa uvádza poistné za príslušné zdaňovacie obdobie za ktoré sa podáva DP - čiže iba za obdobie 01-12/2012 aj poistné zaplatené za 12/2012 v januári 2013, nedoplatky z RZZP sa tu neuvádzajú

Ivanka, s tou stranou 12 som si neni taká istá, Veronika poslala dotaz na MZ, odpoveď ešte nedošla..

http://www.porada.sk/t206886-p18-danove-priznanie-typu-b-2012-fyzicke-osoby.html
Ivana Š
12.02.13,17:44
ja som napísala ako bolo na FB Valikou podané, bola na školení a aj Jožko Mihál sa tam vyjadril takto
Ivenka
12.02.13,17:57
Ivanka ale ako písala Ewita.....nie je to jasné...nám na školení bolo povedané Zaplatené, čiže 2-12/2012 ..:( 4ak8me na vyjadrenie aj keď si osobne myslím, že predsa každá poisťovňa predsa má evidenciu koľko som platila a pri vyučtovaní možem podař námietku alebo nech mi dajú vysvetlenie ako to počítali.
Tie vysvetlenia su podané FRSR ale toto je záležitosť MZSR
Ivana Š
12.02.13,18:11
no a zas som z toho jeleň :(
Ivana Š
12.02.13,18:13
dám vám stanovisko MFSR: a čítajte:

Daňové priznania FO typ B za rok 2012

Je potrebné rozlišovať medzi uvádzaním poistného na sociálne a zdravotné poistenie uvádzané priamo v časti daňového priznania, kde sa vypočítavajú daňové povinnosti daňovníka a časťou (poslednou stranou), ktorá sa vypĺňa pre potreby sociálnej a zdravotnej poisťovne.

V časti daňového priznania sa vypĺňa tento údaj podľa zásad stanovených pre výpočet daného čiastkového základu dane v súlade so zákonom o dani z príjmov, t.j. uvádzajú sa len sumy, ktoré priamo ovplyvňujú výdavky daného zdaňovacieho obdobia, t.j. aj nedoplatky, ktoré bol daňovník povinný platiť v zdaňovacom období napr. na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia, pričom v prípade ak daňovník účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie daňovú evidenciu resp. evidenciu pre paušálne výdavky uvedú sa len výdavky priamo zaplatené v danom zdaňovacom období t.j. nie zaplatené za december 2012 v januári 2013.

Časť - údaje pre zdravotné a sociálne účely bola do priznania doplnená na základe zásadných pripomienok MPSVaR a MZ SR a spôsobom akým to oni požadovali. Môžeme len predpokladať, že zámerom bolo predovšetkým uvádzanie platených odvodov resp. preddavkov týkajúcich sa daného kalendárneho roka/zdaňovacieho obdobia bez ohľadu kedy boli zaplatené t.j. aj za december 2012 zaplatené v januári 2013 tak ako to ovplyvňuje započítanie takto zaplatených odvodov pre účely sociálneho a zdravotného poistenia. Do riadkov sa neuvádzajú nedoplatky, ktoré poistenec platil v danom zdaňovacom období z predchádzajúcich období napr. nedoplatok určený na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia vykonaného zdravotnou poisťovňou v roku 2012 za rok 2011.

V prípade ďalších nejasností týkajúcich sa týchto riadkov odporúčame obrátiť sa na MPSVaR a MZ SR resp. príslušnú zdravotnú a sociálnu poisťovňu.
ewita888
12.02.13,18:36
no, veď toto som ti priložila aj ja.. MFSR iba predpokladá, o čo MZ SR asi ide... dal sa dotaz ku nim, čaká sa na odpoveď..
Ivana Š
12.02.13,18:39
a dokedy budeme čakať? - úrady majú chaos a my sa asi nudíme :(
ja dám tak ako valika poradila, potom sa prípadne opraví
veronikasad
12.02.13,18:41
no, veď toto som ti priložila aj ja.. MFSR iba predpokladá, o čo MZ SR asi ide... dal sa dotaz ku nim, čaká sa na odpoveď..
Pre tých čo nemajú DRAKa, tu je odpoveď z MZ, ktorú dostla Janka Motyčková (len neviem či tie posledné dva odstavce sú jej komentár, alebo boli priamo v stanovisku). Mne odpoveď ešte neprišla.





Komentár od Jana Motyčková (http://www.porada.sk/member.php?u=36105) Dnes 08:04
#22 (http://www.porada.sk/2249269-post23.html)




Prišla mi takáto odpoveď z Ministerstva zdravotníctva (celkom som to nedoštudovala do konca, lebo musím odísť, takže zatiaľ bez komentára):

v VI. Oddiely pod tabuľkou uvádza to čo zaplatil ZP v danom roku teda všetko aj prípadné nedoplatky z minulých období, nakoľko sú to jeho výdavky a o tie sa má navýšiť základ dane pri výpočte preddavku a VZ . Tento údaj mali uvádzať platitelia aj v čase ked robili RZ sami a v tlačive B uvádzali ako výdavky – tie výdavky ktoré si uplatnili pri výpočte základu dane.
Problém s touto položkou sme riešili aj v roku 2011 a 2012 ked sme chceli rozdeliť danú položku – lebo pri zdaňovaní preplatkov z RZ mali poisťovne tiež vychádzať z tejto položky pod oddielom VI. Avšak v tejto položke nebolo rozčlenené to čo sa týkalo daného roka a čo minulých období. My sme následne posielali dotaz na MF SR a odpoved ktorú sme dostali sme Vám preposlali na základe tej odpovede sme sa dohodli na zdaňovaní preplatkov tak ako to je v usmernení ktoré ste nám zaslali.


Tabuľku na konci DP – údaje na účely soc. a zdrav. poistenia podľa vysvetliviek by sa od položky pre ZP mala vypĺňať suma preddavku ktorú zaplatil v zdaňovacom období t. j. suma preddavku ktorú zaplatil v roku 2012 – tzn. že ak platí správne ( do 8 dňa nasledujúceho mesiaca za predchádzajúci mesiac ) tak by tam mali byť ako výdavky zahrnuté platby ktorými hradil preddavky za december 2011 až november 2012 ( platby za január 2012 až december 2012 ) z tohto údaja z tabuľky na konci by mali vychádzať zdravotné poisťovne pri zdaňovaní preplatku z RZ. Platba za január 2012 ( za december 2011) by tam podľa vysvetliviek mala ísť podľa môjho názoru.

na konci DP december 2012 ak ho uhradil až v januári 2013 by tam ísť nemal lebo z daňového hľadiska ide o výdavok až v roku 2013, ak by december 2012 uhradil ešte do 31.12.2012 tak áno lebo to je výdavok roku 2012.
ewita888
12.02.13,19:00
Veronika, ešte počkáme, čo tebe odpíšu :) Som zvedavá, aj ked teba aj mne sa to vidí takto, ako si priložla..