jerry2sk
13.02.13,09:08
Dobry den.
Chcela by som sa spytat, ci ma niekto skusenost (resp.ci mi vie niekto poradit) s rozviazanim pracovneho pomeru so zamestnancom, ktory je invalidny dochodca. Ja ako zamestanvatel chcem prepustit takehoto zamestnanca a ako dovod na vypovedi bude uvedene "nadbytocnost zamestnanca" ( § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce (http://www.porada.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=120874&FragmentId2=120874)) (s cielom zvysit efektivnost prace na pracovisku). Na internete som si ale precitala, ze potrebujem aj nejaky suhlas so UPSVaR. Viete mi niekto povedat ako teda postupovat? Ako vybavit tento suhlas? Resp.ci mam na UPSVaR poslat nejaku ziadost alebo len oznamenie o skonceni prac.pomeru a potom cakat na vyjadrenie z tohto Uradu. A az potom nasledne mozem dorucit vypoved zamestnancovi...
Neviem sa dopatrat k tejto informacii a ked som zavolala na prislusny Urad prace u nas v meste tak nejak moc mi nepomohli...
Vopred vdaka za vsetky rady a za pomoc!!!
Xanti
13.02.13,08:09
Skús sa dohodnúť zo zamestnancom na skončení PP dohodou z dôvodu nadbytočnosti. Ak on bude súhlasiť, tak môžete skončiť PP.
jerry2sk
13.02.13,08:45
Dakujem za radu :-) Tato moznost bola samozrejme navrhnuta zamestnancovi, ale on nesuhlasi... Takze to budem musiet riesit cez normalnu vypoved a nie cez dohodu... A to je prave moj problem...
Xanti
13.02.13,08:46
Dakujem za radu :-) Tato moznost bola samozrejme navrhnuta zamestnancovi, ale on nesuhlasi... Takze to budem musiet riesit cez normalnu vypoved a nie cez dohodu... A to je prave moj problem...
Navrhni mu, že výpovednú dobu čo by mal mu preplatíš spolu s odstupným , a vyčísli mu to.
MarcoM
13.02.13,09:03
Xanti: pochybujem, že to príjme aj tak. UPSVAR velmi neochotne dáva tento súhlas a pomerne nejaký čas to trvá.
Xanti
13.02.13,09:05
Xanti: pochybujem, že to príjme aj tak. UPSVAR velmi neochotne dáva tento súhlas a pomerne nejaký čas to trvá.Hm... to je pravda, skúsenosť je aj taká že ak sa zamestnávateľ chce zbaviť zamestnanca tak dôvod si nájde. Aj napr. porušenie pracovnej disciplíny .
MarcoM
13.02.13,09:09
Xanti: súhlas, ale bude sa musieť veľmi dobre snažiť, lebo keď má zamestnanec prehľad tak našiť nejaké porušenie tiež nie je jednoduché.
veronikasad
13.02.13,09:25
Hm... to je pravda, skúsenosť je aj taká že ak sa zamestnávateľ chce zbaviť zamestnanca tak dôvod si nájde. Aj napr. porušenie pracovnej disciplíny .
Nedoporučujem isť touto cestou. Neviem aký je terajší postup UPSVaR pri udelovaní súhlasu na ukončenie prac.pomeru. V minulosti požadoval od zamestnávatela preukázanie, že sa pokúšal nájsť pre uvolneného pracovníka zamestnanie v inej firme. (stanovisko firmy, ktorú so žiadosťou o zamestnanie oslovil).
Xanti
13.02.13,09:50
Súhlasím najlepšia je dohoda, lebo UP nemusí povoliť prepustenie.
drobeceva
13.02.13,12:17
zrušili sme miesto , na ktorom bol ID - navrhovali sme mu dohodu s tým, že mu vyplatíme odmenu . Nesúhlasil.
Na príslušný ÚP som dala žiadosť o udelenie súhlasu k rozviazaniu PP.
K žiadosti je potrebné dokladovať:
- príkaz, ktorým sa ruší miesto
- súhlas zamest.rady
- ročný výkaz o plnení povinného podielu zamest. obč. so ZPS
- rozhodnutie SP
- pracovná zmluva
- zoznam z-cov pred racionalizáciou
- zoznam z-cov po racionalizácii
- doložiť doklad o hľadaní vhodného pracovného miesta

Snád to pomôže.
jerry2sk
14.02.13,04:43
Ahojte!
Dakujem vam vsetkym za pomoc a cenne rady :)
Uricte mi to vsetk ovelmi pomohlo! A sama som zvedava ako to cele dopadne... uz aby to bolo vsetko za mnou... a hlavne uzavrete!
Zuzy
14.02.13,04:55
Dobrý deň, my máme inv.dôchodcu na určitú dobu /do 14.9.2013/ Keby sme mu chceli dať výpoveď skôr, aj vtedy je potrebné súhlas z UPSVAR? Za odpovede ďakujem
Xanti
14.02.13,05:08
Dobrý deň, my máme inv.dôchodcu na určitú dobu /do 14.9.2013/ Keby sme mu chceli dať výpoveď skôr, aj vtedy je potrebné súhlas z UPSVAR? Za odpovede ďakujemAno aj vtedy je potrebný súhlas UP.