Renatka
03.03.06,09:54
prosim Vás, mama v roku 2005 predala akcie z 1.vlny kupónovej privatizácie. Je dôchodkyňa a z predaja mala príjem 5000,--. Je to oslobodené?
alušik
03.03.06,08:59
Áno, je.;)
Renatka
03.03.06,09:07
z dôvodu, že to nepresahuje 1/2 odp.pol. alebo kvôli čomu?. Kde to nájdem? Ďakujem.
alušik
03.03.06,09:33
Najskor som ti odpovedala, pretoze som to mala v hlave ulozene ako informaciu, ze prijem z akcii z prvej vlny kuponovej privatizacie bol oslobodeny bez ohladu na jeho vysku. Proste to tak asi niekedy v starom zakone bolo. Pamatam si, ze zdanovat sa musel len prijem z akcii, v pripade, ze s nimi clovek obchodoval - tak, ze nejake konkretne akcie nakupis a neskor - myslim, ze to malo byt v ramci jedneho roka predas. No ale ked si sa ma opytala teraz, ze na zaklade coho - mas pravdu, ze som to zacala ako besna v zakone hladat.

§ 52

20) Na zdanenie príjmu z predaja cenných papierov obstaraných pred účinnosťou tohto zákona sa použijú ustanovenia § 4 ods. 1 písm. d), § 10 ods. 3 písm. a) a § 58 ods. 8 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov aj po 31. decembri 2003.

Takže treba pozrieť starý zákon a nie 595...;)
alušik
03.03.06,09:36
Veľmi rada by som ti to pozrela, ale so zákonmi som na tom biedne... Ak to nemá pripnuté Richard - čo v tomto prípade nemá, tak som bezradná. Len doma mám "archív"...
alušik
03.03.06,09:47
Tak predsa som našla na internete:


§ 4

Oslobodenie od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem


yy) z predaja cenných papierov, ak doba medzi nadobudnutím a predajom presahuje tri roky; predajom cenného papiera na účely tohto zákona je aj spätný predaj (vyplatenie) podielových listov. Ak doba medzi nadobudnutím a predajom tuzemských verejne obchodovateľných cenných papierov /6/ vrátane spätného predaja tuzemských podielových listov nepresiahne tri roky, oslobodený od dane je príjem z ich predaja znížený o výdavky podľa § 10 ods. 5 v sume neprevyšujúcej 50 000 Sk v kalendárnom roku; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, o ktorých daňovník
účtoval, /5/ a príjem z kapitálového majetku (§ 8);

Toto bolo v 366/1999, ale zase:

§ 58

(30) Ustanovenie § 4 ods. 1 písm. d) a § 10 ods. 3 písm. a) sa použije len v prípade cenných papierov nadobudnutých po účinnosti tohto zákona. V prípade cenných papierov obstaraných do 31. decembra 1999 sa postupuje podľa predpisov platných do 31. decembra 1999.

No a myslím, že kupónová privatizácia bežala ešte pred tým rokom 1999, tak treba ísť ešte dozadu...
JaroslavKadle
07.09.06,10:08
Renátka aj ja mám podobný problémik. Som síce SZČO, ale ako FO som v 07/2006 predal akcie v celkovej výške 18.000,-Sk. Peniaze som si dal poukázať na manželkin účet. Tak teraz neviem či nebude musieť manželka z týchto peňazí platiť daň? Po tom všetkom, čo som sa tu dočítal, tak asi nie. Je to tak?
Olgica
26.10.06,07:15
Nedávno som dostala výpis z účtu (od centrálneho depozitára cenných papierov), kde som zistila, že počet akcií k 16.10.2006 je 0 (bolo ich 10). Kam sa podeli? Nemáte niekto podobný problém?
Renatka 75
27.10.06,11:17
Nedávno som dostala výpis z účtu (od centrálneho depozitára cenných papierov), kde som zistila, že počet akcií k 16.10.2006 je 0 (bolo ich 10). Kam sa podeli? Nemáte niekto podobný problém?
ano, mala som takýto problém, ale ešte z roku 2000. Mali sme dlhopisy, ktoré sme s manželom chceli predať v r.1997. Podpísali sme zmluvu o predaji CP. V tom čase sa títo dealeri pohybovali v každom meste, v každej predajni mali svojich ľudí. Zaplatili sme za sprostredkovanie 750,--/tuším/. Mali sme dostať cca 13 000.Ale asi 2 týždne nato, vláda pozastavila obchodovanie s dlhopismi. Takže sme prišli o 1500,-- korún. Aké však bolo naše prekvapenie, keď nam 3 roky nato prišiel výpis SCP, že počet akcií 0. Takto okradli viac tisíc ľudí. Volala som do tej firmy do BB, lenže firma sa už dávno vysťahovala z podnájmu, lebo neplatili nájomné. Vrátnik hovoril, že tam chodia vykrikovať ľudia. Na SCP mi povedali, že mám podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. My sme s tým nerobili nič, ale asi iní ľudia sa na to nevykašlali, lebo asi pred 1-1,5 rokov sme boli predvolaní na políciu ohľadne nezákonného prevodu CP. Odvtedy je ticho.
liba2
27.10.06,12:28
Nedávno som dostala výpis z účtu (od centrálneho depozitára cenných papierov), kde som zistila, že počet akcií k 16.10.2006 je 0 (bolo ich 10). Kam sa podeli? Nemáte niekto podobný problém?Zachovaj rozvahu. Niektoré firmy vymieňajú akcie z KP za "Hromadnú listinnú akciu", čo je cenný papier. Informuj sa buď na ich web.stránke alebo na stránke SCP - tam je dosť informácií. Niektoré banky poskytujú v tejto veci informácie, ja som oslovila svoju banku, kde mi povedali čo sa asi odohralo a mám osloviť tú firmu. Ani som to nestihla urobiť a prišlo mi písomne od nich vyrozumenie, všetko sa dobre skončilo.
Ale musím povedať, že tiež som prišla o iné 3 akcie bez stopy a ani neviem kedy sa to stalo .
Marína
27.10.06,12:35