M3G
13.02.13,12:35
Dnes mi postihnutá zamestnankyňa dala výpoveď, pretože niekde čítala, že invalidný dôchodok sa jej počítal zo starého zamestnania, v ktorom zarábala 700 EUR v hrubom, a teraz keďže robí u nás za 250 EUR v hrubom na polovičný úväzok, budú jej prepočítavať invalidný dôchodok z uvedeného príjmu, t.j. vraj bude mať nižší dôchodok a to znamená, že sa jej oplatí nerobiť a bude sedieť radšej doma.

Je to pravda, neviete to niekto prosím? Ja som už z toho hotový, čím viac sa v tomto štáte človek snaží, čím viac robí, tým mu viac zoberú....


Inak je postihnutá na 55% a dôchodok dostáva cca 300 EUR.

Doplnené: invalidný dôchodok by uvedené zamestnanie nemalo ovplyvniť, jedná sa o starobný dôchodok, ktorý by sa jej počítal najmä z posledného zamestnania. Teda aspoň to tvrdí ona.
Andyke
13.02.13,13:21
1. Prečo sa jej neoplatí robiť ? Však do rodinného rozpočtu mesačne pribudne jej príjem popri poberaní ID ...
2. Pri výpočte star.dôchodku vypočítajú OMB za jednotlivé roky od r.1984 (a nie iba z posledného zamestnania). Pokiaľ jej vyjde nižší POMB ako mala pri výpočte ID, tak aj pri výpočte SD jej budú brať do úvahy ten vyšší POMB (toto je v zákone – táto ochrana)
3. To , že teraz má nízky plat neznamená, že to bude mať doživotne... Môže byť, že o rok bude mať vyšší príjem aj v terajšom zamestnaní, môže byť, že ona si sama nájde niečo lepšie.
4. Vieš koľko poberateľov ID pracuje? Chcú byť užitoční, aktívni, byť v kolektíve a nechcú doma sedieť ani za živý svet !!!
Kvaka
13.02.13,13:28
Prepočet invalidného dôchodku na starobný dôchodok sa nerobí. Vypočítajú jej normálne starobný dôchodok podľa platného zákona. Zatiaľ platí, že suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku.
Zdenka 0705
13.02.13,13:32
Bod 2 z príspevku č. 2 sa netýka len ID nad 70%? ... pýtam sa ..
Andyke
13.02.13,13:41
Týka sa všetkých poberateľov ID.
Zdenka 0705
13.02.13,14:19
ďakujem za ozrejmenie
Stefan2005
13.02.13,14:24
... teda to či robí alebo nerobí - t.j. počet odrobených rokov je bezpredmetný na výšku dôchodku?
Kvaka
13.02.13,14:27
... teda to či robí alebo nerobí - t.j. počet odrobených rokov je bezpredmetný na výšku dôchodku?V podstate áno, lebo ako ID, ktorá nepracuje, je poistencom štátu s OMB 0,3 za rok.
Andyke
13.02.13,14:27
Ale dôchodkové poistenie predsa beží všetkým poberateľom ID (aj tým ktorí robia, aj tým ktorí nie sú v PP alebo nie sú SZČO)
Stefan2005
13.02.13,14:30
Ale dôchodkové poistenie predsa beží všetkým poberateľom ID (aj tým ktorí robia, aj tým ktorí nie sú v PP alebo nie sú SZČO)

... dakujem, touto odpoveďou je myslím kompletne zodpovedaná otázka tejto témy :).
Kvaka
13.02.13,14:35
... dakujem, touto odpoveďou je myslím kompletne zodpovedaná otázka tejto témy :).
Ešte by som zadávateľke povedala, aby tej invalidnej dôchodkyni navrhla výpoveď stiahnuť.
Stefan2005
13.02.13,14:41
Ešte by som zadávateľke povedala, aby tej invalidnej dôchodkyni navrhla výpoveď stiahnuť.

... hej, vo všeobecnosti je to logické.... ale tá inv. dôchodkyňa (z takéto či onakého dôvodu) už evidentne nechce pracovať; a mať zamestnanca, či spolupracovníka, ktorého evidentne nebaví chodiť do práce, tiež nie je med lízať...
Kvaka
13.02.13,14:46
... hej, vo všeobecnosti je to logické.... ale tá inv. dôchodkyňa (z takéto či onakého dôvodu) už evidentne nechce pracovať; a mať zamestnanca, či spolupracovníka, ktorého evidentne nebaví chodiť do práce, tiež nie je med lízať...No, asi ako píše v úvode, dôvod výpovede je iný. Bojí sa, že jej z terajšieho nižšieho príjmu prepočítajú ID, čo nie je pravda. Takže prečo by sa pripravovala o nejaký príjem, keď nemusí.
M3G
14.02.13,13:26
Ďakujem všetkým za odpovede, mám dnes nové informácie, priamo od sociálnej poisťovne(v pondelok budem vedieť viac, priamo z BA, kde prepočítavajú dôchodky):

- nízky príjem, tj. práca na dohodu, alebo na čiastočný úväzok u starobného dôchodcu v konečnom dôsledku zvýši dôchodok.
- nízky príjem, tj. práca na dohodu alebo na čiastočný úväzok však u invalidného dôchodcu nemá vplyv na invalidný dôchodok, ale čo sa týka starobného dôchodku, tomu tento relatívne malý príjem uškodí, najmä ak ste v minulosti zarábali viac.

Ak je to takto, tak je to pekná habaďúra....každopádne keď je to teraz tak, tak o pár rokov, ako je už u nás zvykom, to môže byť úplne inak.
M3G
14.02.13,13:30
Ale dôchodkové poistenie predsa beží všetkým poberateľom ID (aj tým ktorí robia, aj tým ktorí nie sú v PP alebo nie sú SZČO)

To je síce pravda, ale v konečnom dôsledku nízky príjem podľa sociálnej poisťovne u ID znižuje hodnotu mzdového bodu.
Andyke
14.02.13,13:47
Áno, bude mať nižší OMB za roky, kde má nízky príjem. Ale v jej prípade je to úplne
jedno, lebo pri výpočte SD platí pre ňu tento nižšie uvedený §. V podstate som to spomínala aj ja aj Kvaka vo svojom príspevku.
Tak mi nehovor, že sa jej neoplatí chodiť do práce !! To že nechce je úplne iná vec ...

§ 79a
Suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku.
Zdenka 0705
14.02.13,13:54
A to už neplatí, že v konečnom dôsledku sa sumy porovnajú /výška ID a výška vypočítaného SD/ a prizná sa suma, ktorá je výhodnejšia, tj. vyššia ???
Kvaka
14.02.13,13:55
A to už neplatí, že v konečnom dôsledku sa sumy porovnajú /výška ID a výška vypočítaného SD/ a prizná sa suma, ktorá je výhodnejšia, tj. vyššia ???Platí, stále. To je práve to, čo povedali v poisťovi. Ak ID pracuje s nízkym príjmom, vyjde mu nízky starobný dôchodok. Avšak výšku POMB, z ktorého sa vypočítal invalidný dôchodok, to už neovlyvní, tá už je daná.
Zdenka 0705
14.02.13,13:56
ďakujem, už čítam príspevok aj od Andyke :)
Zdenka 0705
14.02.13,13:57
tak tento paragraf budem sledovať pri každej zmene zákona... :)
Stefan2005
14.02.13,14:05
... pri výpočte SD platí pre ňu tento nižšie uvedený § § 79...

... ja len dúfam, že aj vydrží ešte aspoň 3-4 roky :) - lebo človek nikdy nevie:

" Ale platnosť tohto paragrafu predpokladám určite nebude taká stabilná, aby vydržal 34 rokov (už raz v zákone bol od 1.1.2004 do 31.7.2006), teraz je tam od 1.1.2008 znova. Uvidíme o rok-dva...."

viď http://www.porada.sk/t76685-invalidny-dochodca-a-starobne-poistenie-po-novom.html
Zdenka 0705
14.02.13,14:08
... ešte by som pridala, aspoň 7 rokov nech ešte vydrží :D
Kvaka
14.02.13,16:07
... ja len dúfam, že aj vydrží ešte aspoň 3-4 roky :) - lebo človek nikdy nevie:

" Ale platnosť tohto paragrafu predpokladám určite nebude taká stabilná, aby vydržal 34 rokov (už raz v zákone bol od 1.1.2004 do 31.7.2006), teraz je tam od 1.1.2008 znova. Uvidíme o rok-dva...."

viď http://www.porada.sk/t76685-invalidny-dochodca-a-starobne-poistenie-po-novom.htmlMne takto vymerali dôchodok v období, keď toto platilo, vďaka tomu mám starobný dôchodok počítaný z POMB, z ktorého sa počítal môj čiastočný ID v minulosti, čo bolo pre mňa výhodnejšie. Platilo to, aj keď mi bol tento ID odňatý ešte v roku 1996 z dôvodu nesplnenia vtedajšej podmienky, ktorou bolo neprekročiť 2/3 porovnateľného príjmu. Kto poberal ID, nesmel zarobiť viac, ako ustanovil vtedajší zákon. Takže zákony sa stále menia, teraz sa našťastie táto podmienka už nevyžaduje.
Stefan2005
14.02.13,16:26
... nie je nič horšie, ako keď zmenia výpočet výšky starobného dôchodku u ľudí, ktorí k nemu majú už len 2-3 či 5 rokov a už žiadnym významným spôsobom nemôžu tento výpočet ovplyvniť (pritom celý život robili, platili odvody,...a žili v presvedčení, že budú ako tak zabezpečení) - viem, je tu pojem retroaktivity, ale časté zmeny v sociálnom zabezpečení pre budúcich dôchodcov väčšinou nič dobré neprinášajú...
Kvaka
14.02.13,16:36
... nie je nič horšie, ako keď zmenia výpočet výšky starobného dôchodku u ľudí, ktorí k nemu majú už len 2-3 či 5 rokov a už žiadnym významným spôsobom nemôžu tento výpočet ovplyvniť (pritom celý život robili, platili odvody,...a žili v presvedčení, že budú ako tak zabezpečení) - viem, je tu pojem retroaktivity, ale časté zmeny v sociálnom zabezpečení pre budúcich dôchodcov väčšinou nič dobré neprinášajú...Tento zákon nedáva nijaké istoty dôchodcom, naozaj platí stále to, že výška dôchodku je závislá aj od doby, kedy sa o dôchodok požiada. Preto sú mi smiešne tie presné výpočty na centíky, keď zmeny zákonov spôsobujú, resp. spôsobili rozdiely aj v desiatkach eur.
M3G
14.02.13,19:27
Ďakujem, Tvoja odpoveď mi dosť pomohla. Každopádne, nemám taký pocit, že by nechcela robiť, práve naopak. Ale to je môj subjektívny pocit. Každopádne argumenty, ktoré som jej hovoril, nezabrali.