anlira
13.02.13,19:24
Príjemný deň,

prosím poraďákov o radu, ako ochrániť matku pred jej podľa mňa psychicky narušeným synom.
Je závislý na alkohole, nikde nepracuje roky, vyžaduje si kupovať cigarety, víno v plastovej fľaši alebo pivo. Ak mu to matka nekúpi, odmieta napr. zakúriť v kotly ústredného kúrenia a nechá to spraviť matku a tuším, že sa v tom vyžíva. Ďalej jej pravidelne otvára poštu, ktorá je adresovaná jej, kontroluje ju mobilom, kde sa nachádza, prečo mešká, posiela ju, aby mu išla na poštu podať tiket. Donedávna cestovala do okresného mesta do VZP, aby vyzdvihla šeky na zaplatenie zdravotného poistenia pre dobrovoľne nezamestnanú osobu. Matke sa vyhráža všetkým možným, čo mu príde na jazyk. Má z neho panický strach. Vyháňa ju z domu, ktorého je vlastníčkou v celosti. Večer/ v noci, keď je opitý, uteká z domu a prespí u mňa.
Pred dvoma týždňami bola matka hospitalizovaná v nemocnici ako akútne psychicky vyčerpaná. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou potvrdilo vážnu chorobu mozgu. Rozprávala som sa s tromi doktormi, ktorí mi jednoznačne povedali, aby z jej života odstránila ložisko stresu, podľa mňa jej syna, lebo iné nepoznám.
S týmto problémom som sa obrátila aj na políciu niekoľkokrát, ale kým matka odmieta roky, opakujem roky vypovedať voči synovi, vraj oni ako polícia nič nemôžu spraviť.
Prosím vás o radu. Ďakujem!
Mila123
13.02.13,18:38
aj maminku chápem, predsa je to jej syn, ale je tu to ale....
syn nemôže si robiť čo chce....
preto ak maminka nechce volať políciu, tak ja by som ju zavolala vtedy, keď prípde ku tebe hľadať útočisko pred besnením jej syna.....a neverím tomu, že by si s takým ako on neporadili policajti, prokurátor, vyšetrovateľ či súd....
predsa nemá aj v dokumentácií z hospitalizácie nič uvedené? kto jej taký stav aký má vyvoláva?pomáha rozdúchať
Erzebeth
15.02.13,00:47
Matka tým, že sa nechá tyranizovať, podporuje svojho syna v konaní, ktoré jej ubližuje. Ak by syn videl, že za zlý skutok príde odplata, bol by možno skromnejší. Syn proste využíva matkinu slabosť voči nemu. Matka by mala svojmu synovi odhlásiť trvalý pobyt z domu, a hlavne volať políciu pri jeho útokoch na ňu. Ak matka nebude konať, nič sa nezmení. Tým, že ho takto chráni, mu vlastne škodí. Možnosť by bola aj taká, že matka predá dom a kúpi si byt niekde blízko teba. Syn by sa musel postarať sám o seba. Možno by mu to aj prospelo. Ak by často volala políciu, mohla by žiadať aby súd rozhodol, ža sa syn bude liečiť na psychiatrii, nakoľko ju ohrozuje. Nekonanie matky bude mať za následok zhošovanie situácie.
kukučka
15.02.13,01:19
Ak nekoná matka, konaj ty. Choď sa poradiť, sťažuj sa na postup polície, len neseď so založenými rukami,
nečakaj na najhoršie.
GabiZ
15.02.13,06:53
Je veľmi ťažko riešiť situáciu, pokiaľ matka nesúhlasí s tým, aby sa so synom neurobil poriadok. Ty sama s tým nič neurobíš, pretože pokiaľ ona nedá súhlas s trestným stíhaním, tak polícia nemôže nič robiť. Videla by som možnosť v tom, ako píše Mila123, že v prípade, že matka príde k tebe po tom, ako ju syn napádal, treba zavolať políciu, prípadne ak by ste videli nejaké známky napadnutia alebo v prípade, že už mala psychický problém a bol riešený aj u lekára, volať aj pohotovosť, ak by bola v stave, že ju potrebuje a už máte prvý dôkaz, že dochádza k jej týraniu. Tam by sa už dalo s tým niečo robiť. Len problém je, že ak by aj bolo podané trestné oznámenie a v priebehu vyšetrovania a celého trestného konania by matka nedala súhlas s trestným stíhaním syna (alebo ho počas konania stiahla), toto konanie by muselo byť zastavené. Treba sa s matkou porozprávať, poskytnúť jej pomoc v období, kedy by ste toto spolu zrealizovali tým, že by ste ju na toto obdobie, kým bude prebiehať vyšetrovanie uchýlili, prípadne požiadali súd o vydanie predbežného opatrenia na zákaz priblíženia sa syna k nej alebo zákaz vstupu do jej nehnuteľnosti, ale na toto všetko je potrebné mať nejaký dôkaz o tom, že je skutočne týraná. Existujú možnosti, ako zabrániť jeho ďalšiemu konaniu, len musíte s mamičkou pracovať, aby sa nenechala ďalej takto vydierať. Je to ťažká situácia práve preto, že sa jedná o vlastné dieťa, ale ak je situácia taká, ako popisujete, treba to okamžite riešiť. Nečakať, kým sa stane horšie, vyčítali by ste si to celý život.
rokino
16.02.13,11:08
Necakajte kym sa stane horsie
korela
16.02.13,12:55
http://alianciazien.wordpress.com/

http://alianciazien.wordpress.com/nasilie/definicia/
"V slovenských rodinách a iných partnerských vzťahoch sa takisto ako aj v zahraničí vyskytuje násilie. V prevažnej väčšine prípadov je jeho obeťou žena a útočníkom jej manžel alebo bývalý manžel, resp. partner (v 99 – 95 %). V malom počte prípadov násilia (1 – 5% z celkového počtu prípadov) násilné správanie proti svojmu partnerovi smerujú ženy. Násilie je často namierené proti deťom, niekedy proti seniorom a občas sa vyskytuje i v lesbických a homosexuálnych vzťahoch."
http://alianciazien.wordpress.com/nasilie/domace-nasilie/Čo je domáce násilie

Je to psychické, fyzické, sexuálne násilie, ktoré sa vyskytuje v rodine a v domácnosti.
Jeho špecifickosťou je, že sa vyskytuje v cykloch a pretrváva dlhodobo.
Násilie môže smerovať od ktoréhokoľvek člena rodiny ku ktorémukoľvek inému členovi rodiny. Môže ho páchať muž na žene, žena na mužovi, rodič na dieťati aj dieťa na rodičovi. Ale najčastejšie sa ho dopúšťajú muži na ženách a rodičia na deťoch.
V 90 % prípadov sú obeťami ženy a deti. V 90 % je páchateľom muž (manžel, partner, bývalý partner).
69,9 % trestných činov, ktorých obeťou bola žena, sa spáchalo v domácnosti.
70,6 % vrážd žien (takmer ?), 63 % ublížení na zdraví žene, 87,7 % činov násilia voči jednotlivej žene sa odohralo v domácnosti.


http://alianciazien.wordpress.com/nasilie/informacie-o-nasili/

Násilie na ženách sa najčastejšie vyskytuje v rodinách, partnerských vzťahoch. Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa žena stane obeťou násilia svojho manžela (partnera, bývalého manžela), než že sa stane obeťou prepadnutia na ulici.


Kam sa môžete obrátiť
Ak sused bije susedu, ak má spolužiačka modriny a vaša mama potajomky plače, môžete sa obrátiť na SOS linku: 0903 519 550. Linka funguje nonstop, cez víkendy aj cez sviatkya číslo visí na každej policajnej stanici.




KRÍZOVÁ NON-STOP LINKAhttp://alianciazien.files.wordpress.com/2012/06/logo.jpg?w=338&h=39