vlado.porada
13.02.13,20:09
Dobry vecer. Na podnikanie pouzivam svoje sukr. mot. vozidlo nezaradene do obch. majetku. Je nahlasene na danovom urade a bola za neho zaplatena dan. Môzem si do nakladov uctovat tak, ze za kazdy den podnikania vypisem cestak, v ktorom si uplatnim cestovne nahrady spojene s pouzivanim mot. vozidla a stravne? A to takto: cestovna nahrada (0,183€ + PHM - spotreba podla technicaku a cena benzinu podla statistickeho uradu), stravne podla zakona (napr. praca od 5 do 12 hod. - 4€). Je to v poriadku? Dakujem.
Mila123
13.02.13,19:12
Dobry vecer. Na podnikanie pouzivam svoje sukr. mot. vozidlo nezaradene do obch. majetku. Je nahlasene na danovom urade a bola za neho zaplatena dan. Môzem si do nakladov uctovat tak, ze za kazdy den podnikania vypisem cestak, v ktorom si uplatnim cestovne nahrady spojene s pouzivanim mot. vozidla a stravne? A to takto: cestovna nahrada (0,183€ + PHM - spotreba podla technicaku a cena benzinu podla statistickeho uradu), stravne podla zakona (napr. praca od 5 do 12 hod. - 4€). Je to v poriadku? Dakujem.
cena benzínu z bloku od tankovania , blok slúži ako doklad na natankovanie a potom je to oki....
vlado.porada
13.02.13,19:40
Ale ked natankujem plnu nadrz a jazdim aj sukromne cesty, ako mam dokladovat, ze tato nadrz sluzila na podnikanie a cast z druhej na sukr. ucely? Ceny zo statistickeho uradu nemôzem pouzit?
Paula
13.02.13,21:20
zo stránky www.drsr.sk:

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.
veronikasad
13.02.13,21:34
Ale ked natankujem plnu nadrz a jazdim aj sukromne cesty, ako mam dokladovat, ze tato nadrz sluzila na podnikanie a cast z druhej na sukr. ucely? Ceny zo statistickeho uradu nemôzem pouzit?
Musíš tankovať toľko, aby ti bloky vykryli súkromné aj služobné jazdy.
vlado.porada
14.02.13,17:58
??? Bloky vykryli sukromne a sluzobne jazdy? To ako myslis? K cenam zo statistickeho uradu sa zatial nik nevyjadril. Preco? Snad o tom nikto nepocul? Ved je to podla mna presnejsie dokazat danovemu uradu (resp. kontrole), ze som presiel presne x km v suvislosti s pracou. A spotreba v technicaku a priemerna cena benzinu podla statistickeho uradu su tak isto relevantny udaj. Takze vie mi niekto naozaj spravne poradit? Dakujem
vlado.porada
14.02.13,17:59
A nie je to lepsie napisat po lopate? Vid moja otazka :)
Mila123
14.02.13,18:02
A nie je to lepsie napisat po lopate? Vid moja otazka :)
a čo tak zaplatiť si účtovníčku a nie urážať poradcov? tým, že sme o tom nepočuli?????
wirgi
14.02.13,18:33
A nie je to lepsie napisat po lopate? Vid moja otazka :)
Veď to máš napísané po lopate , bločky od čerpania pohonných hmôt musia byť doložene k vyúčtovaniu.
vlado.porada
14.02.13,19:47
a čo tak zaplatiť si účtovníčku a nie urážať poradcov? tým, že sme o tom nepočuli?????

??? Urazat poradcov? O com hovoris?
To, ze spominam statisticky urad, som si nevycucal z prsta, ale mam to od uctovnicky. Mimochodom, platim si ju. No od urazenych poradcov pocujem, ze o tom nepoculi. Kedze sa o tejto moznosti nevyjadruju. A este su urazeny! Pardon, to zastupujes vsetkych? To mna uraza, ze ma niekto obvinuje. Nabuduce skus zodpovedat otazku ak chces a nie pisat blbosti.
Mila123
14.02.13,19:55
??? Urazat poradcov? O com hovoris?
To, ze spominam statisticky urad, som si nevycucal z prsta, ale mam to od uctovnicky. Mimochodom, platim si ju. No od urazenych poradcov pocujem, ze o tom nepoculi. Kedze sa o tejto moznosti nevyjadruju. A este su urazeny! Pardon, to zastupujes vsetkych? To mna uraza, ze ma niekto obvinuje. Nabuduce skus zodpovedat otazku ak chces a nie pisat blbosti.
Vlado, pokiaľ ti nestačí citovaný , podotýkam platný zákon a stačí ti informácia z Agenúry JPP, nie je čo dodať.....
za odpovede zvyčajne ľudia poďakujú, svoj súhlas vyjadrujú označením užitočný, či súhlasím....
a keď si si nevšimol, bola som prvá, ktorá ti odpovedala.....
tú účtovníčku vymeň, pretože mám pocit, že jej zbytočne platíš, ale to je tvoj problém.......
avalik
14.02.13,19:57
??? Urazat poradcov? O com hovoris?
To, ze spominam statisticky urad, som si nevycucal z prsta, ale mam to od uctovnicky. Mimochodom, platim si ju. No od urazenych poradcov pocujem, ze o tom nepoculi. Kedze sa o tejto moznosti nevyjadruju. A este su urazeny! Pardon, to zastupujes vsetkych? To mna uraza, ze ma niekto obvinuje. Nabuduce skus zodpovedat otazku ak chces a nie pisat blbosti.

a tvoja uctovnicka co hovori? mozes pouzit cenu PHL podla statistickeho uradu?

samozrejme, ze poradaci vedia o pouziti tejto ceny - ale u zamestnanca, nie szco ... a riesilo sa to tu vo viacerych temach, staci vyhladat ;)
vlado.porada
14.02.13,20:19
Vlado, pokiaľ ti nestačí citovaný , podotýkam platný zákon a stačí ti informácia z Agenúry JPP, nie je čo dodať.....
za odpovede zvyčajne ľudia poďakujú, svoj súhlas vyjadrujú označením užitočný, či súhlasím....
a keď si si nevšimol, bola som prvá, ktorá ti odpovedala.....
tú účtovníčku vymeň, pretože mám pocit, že jej zbytočne platíš, ale to je tvoj problém.......
Mozno tym, ze pisete "citovane, resp. znenim zakona", vela ludi sa pyta zas a zas. Aj preto som chcel odpoved "po lopate". Ja som obycajny clovek, ktory sa nepohybuje medzi zneniami zakonov a min. pre mna by takato odpoved bola uzitocnejsia. Usetrili by sme zopar pismeniek, stacilo povedat, ze PHM podla statistickeho uradu sa tyka zamestnancov.
Co sa tyka podakovania, zvyknem urobit aj to. No nezabudni, ze Tvoja odpoved bola dobrovolna a sama si sa rozhodla, ze mi odpovies. Nebola si nutena, tak sa hned necerti, ked sa niekto viac pyta a neurazaj sa.
Dakujem Ti.
Paula
14.02.13,20:30
Mozno tym, ze pisete "citovane, resp. znenim zakona", vela ludi sa pyta zas a zas. Aj preto som chcel odpoved "po lopate". Ja som obycajny clovek, ktory sa nepohybuje medzi zneniami zakonov a min. pre mna by takato odpoved bola uzitocnejsia. Usetrili by sme zopar pismeniek, stacilo povedat, ze PHM podla statistickeho uradu sa tyka zamestnancov.
Co sa tyka podakovania, zvyknem urobit aj to. No nezabudni, ze Tvoja odpoved bola dobrovolna a sama si sa rozhodla, ze mi odpovies. Nebola si nutena, tak sa hned necerti, ked sa niekto viac pyta a neurazaj sa.
Dakujem Ti.




Takže stačí, ak teraz vyškolíš svoju účtovníčku.
vlado.porada
15.02.13,18:18
A este jedna otazocka: ako je to so stravnym? Môze si SZCO uplatnovat stravne do odpisov (ako je spomenute v otazke), ci nie?
Mila123
15.02.13,18:25
A este jedna otazocka: ako je to so stravnym? Môze si SZCO uplatnovat stravne do odpisov (ako je spomenute v otazke), ci nie?
budeš postupovať podľa zákona o CN......
vlado.porada
15.02.13,18:44
A ked uz nepises "po lopate" - teda ci ano, alebo nie, tak mi porad, kde najdem podrobnosti o zakone o CN.
Mila123
15.02.13,18:49
veronikasad
15.02.13,18:49
Na hornej lište Porady nájdeš odkaz "zákony" a pod ním nielen Zákon o cestovných náhradách.
Mila123
15.02.13,18:51
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-283
inak nie je možné jednoznačne napísať, či áno, či nie...
je veľa faktorov, kt. na túto skutočnosť vplývajú.......
avalik
15.02.13,18:56
A este jedna otazocka: ako je to so stravnym? Môze si SZCO uplatnovat stravne do odpisov (ako je spomenute v otazke), ci nie?

do odpisov myslis pravdepodobne ako vydavok - pozri zakon o dani z prijmov:

§19
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135865) vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu,87) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6138239) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,87) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6138239)

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135865) za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu,87) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6138239) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6138243) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),

www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595

mimotemy inac tema SZCO a stravne je na porade riesena uz X krat - aj polopatisticky, staci vyhladat: http://www.porada.sk/search.php?searchid=223043
vlado.porada
15.02.13,19:14
Super. Tak Vam teda vsetkym dakujem.