RALE
13.02.13,21:06
Mám nastúpiť k novému zamestnávateľovi v rámci štátnej správy a tu vzniká otázka, či som povinný nahlásiť novému zamestnávateľovi, že mi bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok (na 60%)? Prosím poraďte mi niekto. Ešte by som doplnil jednu informáciu. Mal by som u nového zamestnávateľa nastúpiť od 15.02.2013, ale zatiaľ mám od SP len predbežné schválenie ID s preddavkovou platbou, nakoľko ešte ID nie je plne uzatvorený lebo mi chýba podklad ešte od jedného zamestnávateľa z roku 1997, ktorý už neexistuje. Aj v takom prípade som povinný pri nástupe to nahlásiť?
veronikasad
13.02.13,20:08
Veru si, a nielen jemu, ale aj príslušnej zdravotnej poisťovni, kvoli zníženým odvodom. Ak to neurobíš, spôsobíš mzdárke kopec problémov.
kopretinka
13.02.13,20:14
oni nie sú zvedaví na to,koľko poberáš.....začierni tú sumu a máš po probléme.
veronikasad
13.02.13,20:16
oni nie sú zvedaví na to,koľko poberáš.....začierni tú sumu a máš po probléme.
Doplním - nie je nutné prefocovať celé rozhodnutie SP, stačí prvá a posledná strana - aby bolo vidieť dátum, odkedy je ID priznaný.
RALE
13.02.13,20:27
Ešte by som doplnil jednu informáciu. Mal by som u nového zamestnávateľa nastúpiť od 15.02.2013, ale zatiaľ mám od SP len predbežné schválenie ID s preddavkovou platbou, nakoľko ešte ID nie je plne uzatvorený lebo mi chýba podklad ešte od jedného zamestnávateľa z roku 1997, ktorý už neexistuje. Aj v takom prípade som povinný pri nástupe to nahlásiť?
veronikasad
13.02.13,20:46
Ešte by som doplnil jednu informáciu. Mal by som u nového zamestnávateľa nastúpiť od 15.02.2013, ale zatiaľ mám od SP len predbežné schválenie ID s preddavkovou platbou, nakoľko ešte ID nie je plne uzatvorený lebo mi chýba podklad ešte od jedného zamestnávateľa z roku 1997, ktorý už neexistuje. Aj v takom prípade som povinný pri nástupe to nahlásiť?
Čo je uvedené v tom rozhodnutí zo SP ? Zamestnávatela nezaujíma výška tvojho ID - len % poklesu vykonávať zárobkovú činnosť - to by si mal mať v tom rozhodnutí zo SP uvedené.
RALE
13.02.13,20:59
Čo je uvedené v tom rozhodnutí zo SP ? Zamestnávatela nezaujíma výška tvojho ID - len % poklesu vykonávať zárobkovú činnosť - to by si mal mať v tom rozhodnutí zo SP uvedené.

Nie je tam %, ale je to zatiaľ len onfo o priznaní čiastočného ID (čo mi už aj nabehlo na účet) so zálohovou platbou nakoľko rozhodnutie ešte nie je plne právoplatné pre ne doloženie tej dokumentácie od zamestnávateľa z roku 1997.
veronikasad
13.02.13,21:20
Nie je tam %, ale je to zatiaľ len onfo o priznaní čiastočného ID (čo mi už aj nabehlo na účet) so zálohovou platbou nakoľko rozhodnutie ešte nie je plne právoplatné pre ne doloženie tej dokumentácie od zamestnávateľa z roku 1997.
Kedy si bol na posudkovej komisii ? Ak ti ID priznajú spätne, bude mať účtovníčka problém s mesačnými výkazmi do zdr.poisťovne. Treba jej oznámiť, že ID ti bol schválený, ale zníženú sadzbu ti môže priznať až keď budeš mať právoplatné Rozhodnutie.
RALE
13.02.13,21:25
Kedy si bol na posudkovej komisii ? Ak ti ID priznajú spätne, bude mať účtovníčka problém s mesačnými výkazmi do zdr.poisťovne. Treba jej oznámiť, že ID ti bol schválený, ale zníženú sadzbu ti môže priznať až keď budeš mať právoplatné Rozhodnutie.

Tam som bol v polovici decembra a to predbezne rozhodnutie je od polovice januara.
veronikasad
13.02.13,21:28
Tam som bol v polovici decembra a to predbezne rozhodnutie je od polovice januara.
Neviem posúdiť, keď rozhodnutie nevidím, v každom prípade to oznám (aspoň ústne) účtovníčke.
filome555
19.01.15,12:28
ja sa spytam doplnujucu otazku, ked si invalidny dochodca hlada pracu, ma o tom povedat uz aj na pracovnom pohovore, ze je ID ? A ma zamestnavatel pravo sa spytat, a o aku diagnozu ide? Je mozne aj "zatajit" ze je ID?
veronikasad
19.01.15,12:45
Niektorí zamestnávatelia hladajú vyslovene zamestnancov so zdravotným postihnutím, je vhodné to uviesť do životopisu.
Z-ľ nemá právo pýtať sa na diagnozu. O spôsobilosti výkonu práce rozhoduje lekár u ktorého je vykonávaná vstupná lekárska prehliadka. Uchádzač by ale mal sám zvážiť, či ponukaná práca vyhovuje jeho zdravotnému stavu.