loki1
14.02.13,12:41
od priatelky, ktora uci Aj na gym. chcu, aby si dorobila este statnu jazykovu skusku, kvoli maturitam, nie je statnica na vysokej skole z AJ rovnaka ako statna jazykova skuska? dakujem
ivka70
15.02.13,07:04
Aka statnica na VS z Aj?
Priatelka ma vystudovane ucitelstvo anglickeho jazyka a v tomto odbore statnu skusku?
loki1
15.02.13,08:41
ano, ma vystudovane ucitelstvo AJ - 5rokov na pedag.fakulte ukoncenych statnicou z AJ a teraz vedenie chce aby si dorobila este statnu jazykovu skusku z AJ, mne to pripada ako jedno a to iste
GabiZ
19.02.13,10:34
Nie je to to isté, pretože štúdium na vysokej škole sa ukončuje štátnou skúškou podľa zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách a štúdium jazyka na jazykovej škole sa riadi vyhláškou č. 321/2008 Z.z. o jazykových školách. Obsah vzdelávania u týchto škôl je rozdielny, to čo sa vyžaduje pri splnení podmienok úspešného ukončenia štúdia na jazykovej škole nie je totožné s podmienkami a obsahom vzdelávania na vysokej škole. V jazykových školách sa určuje náročnosť kurzov podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky, na základe ktorého sú potom akceptovateľné doklady o ukončení takéhoto štúdia i v zahraničí. Štátna skúška na vysokej škole je jedna zo skúšok(okrem toho je to i štátna skúška z pedagogiky a pod.) , ktoré sú podmienkou na ukončenie tohto vzdelávania a získania diplomu. Nemôže nahradiť doklad, ktorý musí spĺňať podmienky spomínaného referenčného rámca, ktorým sa riadia jazykové školy.
sagitta
16.04.13,11:56
Ak štátna skúška na VŠ a štátna skúška základná/všeobecná nie je to isté, znamená to, že ak mám napr. na VŠ urobený odbor nemecký jazyk a urobím si všeobecnú štátnu skúšku z nemeckého jazyka, bude mi uznaných 60 kreditov? alebo tuná už sa berie štátna skúška ako tá istá?

Ešte by ma zaujímalo, či je v zákone niekde vyslovene dané, kde si musíme štátnu skúšku u cudzieho jazyka urobiť, aby sme získali 60 kreditov - v návrhu zákona bolo, že iba na FF alebo PdF. Je to aj schválené alebo môžeme robiť skúšku v jazykovej škole?
sagitta
17.04.13,13:23
Doplním odpovede priamo od Mgr. Ľ. Drgu:
v prípade, že ste absolvovala vysokoškolské vzdelania druhého stupňa v študijnom odbore nemecký jazyk, v súlade s ustanovením § 47a ods. 5 zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov Vám vznikne právny nárok na priznanie 60 kreditov za vykonanie štátnej jazykovej skúšky z iného cudzieho jazyka na štátnej jazykovej škole alebo jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie, ako ste získali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.