James D.
14.02.13,12:56
Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom rekonštrukcie - výmeny strešnej krytiny- na staršom rodinnom dome. Ide o klasický štvorec a typ "stanovej" strechy- 4 strany. Aký druh krytiny je lepší - pálená alebo betónová tehla?? Ide mi hlavne o hmotnosť keďže ide o starší dom. Ak máte dobré skúsenosti tak dajte vedieť aj konkrétny druh krytiny, ktorý je dobrý....
Ďakujem.
ciners
14.02.13,12:06
Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom rekonštrukcie - výmeny strešnej krytiny- na staršom rodinnom dome. Ide o klasický štvorec a typ "stanovej" strechy- 4 strany. Aký druh krytiny je lepší - pálená alebo betónová tehla?? Ide mi hlavne o hmotnosť keďže ide o starší dom. Ak máte dobré skúsenosti tak dajte vedieť aj konkrétny druh krytiny, ktorý je dobrý....
Ďakujem.

ohladom hmotnosti je to skoro jedno
220870
14.02.13,12:11
Glazúrované páelné sú odolnejšie voči usádzaniu machu a lišajníkov.Čo sa týka hmotnosti je úplne jedno či pálená ,alebo betónová.Pálená sa lepšie reže do nároží.
rostak111
14.02.13,12:26
V tomto ti možem poradit, Ide asi o to, že čo sa krytiny týka a jej váhy, tak majú rovnaku váhu na 1 m2 samozrejme presnejsie je to podla technického listu tej ktorej krytiny ale spravidla sa váha pohybuje cca 45 az 50 kg na 1m2. Ak ide o dom ktorý je starší a nemá betonový veniec, spravidla by som doporučoval lakoplastovu krytinu- plechovú, nakolko je cenovo vyhodná a nezaťažuje statiku strechy. Samozrejme si daj pozriet krov v akom je stave.
Oliwa
14.02.13,12:31
Ak Ťa neobmedzuje cena - tak pálená škridľa Tondach.
Nepíšeš, či idete meniť len krytinu, alebo budete robiť aj nový krov...
Ak by dom nemal veniec, dá sa predsa urobiť... Plech by som nechcela ani zadarmo.
Rošták, nerob si tu reklamu...
220870
14.02.13,13:15
V tomto ti možem poradit, Ide asi o to, že čo sa krytiny týka a jej váhy, tak majú rovnaku váhu na 1 m2 samozrejme presnejsie je to podla technického listu tej ktorej krytiny ale spravidla sa váha pohybuje cca 45 az 50 kg na 1m2. Ak ide o dom ktorý je starší a nemá betonový veniec, spravidla by som doporučoval lakoplastovu krytinu- plechovú, nakolko je cenovo vyhodná a nezaťažuje statiku strechy. Samozrejme si daj pozriet krov v akom je stave.
Plechová krytina je nevhodná na staré domy bez venca.
rostak111
14.02.13,13:25
Oliwa ja nie som ten kto tam navrhuje značku ale som povedal len čo by som dal ja ale to ty tam píšeš o Tondachu, pričom s tým by som nechcel nič mať a to dôvodov mám až až.
v každom prípade tebe som nechcel radit lebo ty máš zrejme asi nejaký dôvod preco píšeš len o Tondachu.
James D.
14.02.13,13:35
Vďaka zatiaľ za odpovede, mne nevadí ak spomeniete aj konkrétnu značku- čím viac názorov a odporúčaní - tým lepšie. Ale k plechovej streche sa neprikláňam moc ani ja - chcem vyslovene klasiku - a teda aj za rozumnú cenu. A ešte - ak vie niekto - aká je asi cena práce na 1 m2 ?? Posledné informácie ktoré mám sú okolo 10 eur.... je to aktuálne? Ď.
rostak111
14.02.13,14:00
Este teda k tej značke. Já mám dobré skúsenosti s krytinou Meditteran a k cene tých 10 € je tiež reálna cena.
petermikuláš
14.02.13,14:50
Plechová krytina je nevhodná na staré domy bez venca.

môžete prosím napísať prečo?
ciners
14.02.13,16:20
môžete prosím napísať prečo?

Tiez by ma to zaujimalo, kazda skusenost dobra
James D.
15.02.13,05:58
Opäť sa pripájam k diskusii- uvažujem teda aj o plechovej streche... Okrem (vraj) hlučnosti - aké má ešte nevýhody?? Nemám obývané podkrovie, ani neplánujem - takže ten hluk by tam možno až tak nevadil... a ostatné zápory??, Ď.
Oliwa
15.02.13,06:19
Oliwa ja nie som ten kto tam navrhuje značku ale som povedal len čo by som dal ja ale to ty tam píšeš o Tondachu, pričom s tým by som nechcel nič mať a to dôvodov mám až až.
v každom prípade tebe som nechcel radit lebo ty máš zrejme asi nejaký dôvod preco píšeš len o Tondachu.
Citujem: "Aký druh krytiny je lepší - pálená alebo betónová tehla?? Ide mi hlavne o hmotnosť keďže ide o starší dom. Ak máte dobré skúsenosti tak dajte vedieť aj konkrétny druh krytiny, ktorý je dobrý....Ďakujem."

Rostak, takto sa pýtal zadávateľ - na konkrétnu otázku dostal konkrétnu odpoveď na základe vlastnej skúsenosti.
Máme túto krytinu už nejaký ten rok nad hlavou, všímam si aj okolité strechy /najmä betónové, ktoré časom získavajú zelenkastý nádych / - a s našou voľbou som spokojná. Na rozdiel od Teba som mu neponúkla svoje telefónne číslo...
dobrocani
15.02.13,13:16
No spokojna budes max. do doby, ked sa budes chciet danej nehnutelnosti zbavit. Plechova strecha vyrazne znizuje hodnotu nehnutelnosti a zuzuje okruh zaujemcou o kupu domu. Videl som to na dome nedaleko mojho, nakoniec siel za cenu, ako keby na nom nevykonali vymenu strechy. Pocul som nazor viacerych, ktory mali zaujem, ale ta plechova strecha bol nakoniec dovod, preco dom nechceli a radsej hladali dalej.
Ja som na jesen dal Bramac moravsku tehlovo cervenu, dufam, ze mi bude dlho sluzit. Lenze ja som betonoval novy veniec a budoval aj novy krov. Tu na juhu moc plechove strechy neletia. Inac kazdy tesar ti bude chvalit to, s cim sa mu lepsie pracuje, alebo to, na com viac zarobi.
petermikuláš
15.02.13,13:41
No spokojna budes max. do doby, ked sa budes chciet danej nehnutelnosti zbavit. Plechova strecha vyrazne znizuje hodnotu nehnutelnosti a zuzuje okruh zaujemcou o kupu domu. Videl som to na dome nedaleko mojho, nakoniec siel za cenu, ako keby na nom nevykonali vymenu strechy. Pocul som nazor viacerych, ktory mali zaujem, ale ta plechova strecha bol nakoniec dovod, preco dom nechceli a radsej hladali dalej.
Ja som na jesen dal Bramac moravsku tehlovo cervenu, dufam, ze mi bude dlho sluzit. Lenze ja som betonoval novy veniec a budoval aj novy krov. Tu na juhu moc plechove strechy neletia. Inac kazdy tesar ti bude chvalit to, s cim sa mu lepsie pracuje, alebo to, na com viac zarobi.

vôbec to nie je pravda, nedá sa povedať takto všeobecne - sú plechové a plechové. Ja som nakoniec po poriadnom prieskume dal fínsku RUUKKI a stála ma presne toľko čo tvoj bramac. Radil som sa s nezávislými strechármi, ktorí robia rôzne krytiny a rôzne značky /žiadni predajcovia konkrétnej krytiny/ a všetci sa zhodli, že je to veľmi dobrá voľba. Dával som RUUKKI Adamante a som spokojný. Robil to starý majster klampiar a pochvaľoval si túto krytinu a prácu s ňou. Nemám rád tie kecy, že len betón, alebo len škridľa alebo len plech je dobrý. Každý nech si dá čo chce. Ale musím povedať, že do lacných plechov, značky nebudem hovoriť by som nešiel. Kvalita je niekde úplne inde.
A každé majú nejaké nevýhody, niektoré bramaci praskajú, rovnako ako pálené škrídle - mám to od pokrývačov. A čo sa týka hlučnosti plechových striech - zabudnite sú to kecy ľudí ktorí majú na streche betón alebo škrídľu a potrebujú si denne dokazovať sami pred sebou, že spravili najlepšie. Ja mám podkrovie neobývané a ani neplánujem a to že prší nikdy v dome nepočujem. Všimnem si to len keď pozriem z okna. Počujem to len vtedy keď zrovna náhodou niečo robím na povale.
Oliwa
18.02.13,06:22
No spokojna budes max. do doby, ked sa budes chciet danej nehnutelnosti zbavit. Plechova strecha vyrazne znizuje hodnotu nehnutelnosti a zuzuje okruh zaujemcou o kupu domu. Videl som to na dome nedaleko mojho, nakoniec siel za cenu, ako keby na nom nevykonali vymenu strechy. Pocul som nazor viacerych, ktory mali zaujem, ale ta plechova strecha bol nakoniec dovod, preco dom nechceli a radsej hladali dalej.
Ja som na jesen dal Bramac moravsku tehlovo cervenu, dufam, ze mi bude dlho sluzit. Lenze ja som betonoval novy veniec a budoval aj novy krov. Tu na juhu moc plechove strechy neletia. Inac kazdy tesar ti bude chvalit to, s cim sa mu lepsie pracuje, alebo to, na com viac zarobi.
Dobrocani, síce necituješ príspevok, na ktorý reaguješ, no podľa Tvojej reakcie mám dojem, že na môj... :rolleyes:
Ale s Tvojou odpoveďou si úplne vedľa, keďže ja plechovú strechu nemám, ani som ju nijakým spôsobom nepropagovala, práve naopak :D... Druhýkrát pozornejšie čítaj a až potom píš.;)
dobrocani
18.02.13,10:36
prepac, moja chyba.
František Lehocký
18.02.13,20:30
Dobrý deň,úprimne Vám može odporučiť plechovú strešnú krytinu. My ju máme doma tiež nemáme obývané podkrovie. My sme si ju dávali, kedže to s ocinom aj robíme ako montáž. Sme klampiari živnostníci a teda Vám aj ponúkam, že by sme sa vedeli dohodnúť na cene ...

Newiem ale odkial ste ... mozem Vám odfotit aj nas doma a poslat emailom aby ste videli ze ziadny rozdiel v tom newidno ...

Ak by ste mali záujem prosím ozvite sa .... My sme z Paty ... tak zatiaľ.

A nenechajte sa odradit od plechu ... najma ak ide o starý dom ... len by ste bu skrydlou pritazili ...
day
18.02.13,20:41
Na starsi dom, samozrejme nevieme ake su zaklady, murivo atd., by som asi tiez isiel do plechovej, vyrobcov je viacej, urcite si vyberes.
lubko6394
19.02.13,06:30
Neviem prečo je väčšina za plech. Však vždy keď príde vietor a v TV ukazujú ako lámalo stromy a odfúklo strechy tak tie strechy sú na 95% plechové. Betón a keramika sa tam vyskytuje málokedy. Druhá vec je kvalita stavby. Však ak steny nie sú schopné uniesť strechu z betónu alebo keramiky tak je podľa mňa neefektívne investovať do strechy - akejkoľvek.
allgreen
19.02.13,06:53
dobrý deň, ako tak čítam plechennu strechu viacerý neodporúčate do obyvaného podkrovia kôli hluku pri daždi. Býva niekto v podkroví pod plechom? je to naozaj tak počuť aj cez izoláciu?? zvažujem prestavbu podkrovia na tehlovom dome, stvorec momentalna krytina su azbestové pláty.Tie sú lahké,čiže neviem čo by to spravilo domu ak by som nan dal škridlu.
day
19.02.13,07:12
plechova krytina sa u nas povazuje za nieco lacne, preto ludia maju k tomu odpor, "sak ja mam bramac/tondach, to je dobra strecha", blbost.

znamy ma plechovu strechu na novostavbe, je to velmi pekne, technicky profesionalne zvladnute a cenovo na cca rovnakej urovni ako beton/palena, ziadne klopkanie v podkrovi nepocut

su rozne znacky, treba si ich poriadne prestudovat a vybrat

http://www.ruukkistrechy.sk/Stresne-krytiny/Stresne-krytiny

ps: ja mam palenu
day
19.02.13,07:12
to by si mohol upresnit a nesirit polopravdy
lubko6394
19.02.13,09:00
Čo upresniť ?
JURAJ 150
21.02.13,20:50
plechova LINDAP jednoznačne
petermikuláš
22.02.13,12:00
presne, aj mne čo sa týka kvality nakoniec vyšli dve: švédska LINDAP a fínska RUUKKI, myslím, že obe sú rovnako na špici kvality /žiaľ aj ceny - presne tak ako písal "day" -ceny sú v týchto prípadoch na úrovni Bramacu či Tondachu/.
TomasHC
22.02.13,13:43
Nechápem inak ten argument, že na starý dom radšej plech. Doteraz tam mali čo - igelit??

petermikuláš: prečo si sa rozhodol pre plech, keď "klasika" vyjde porovnateľne? Lacnejšia/rýchlejšia práca? Nerýpem, len sa pýtam.
day
22.02.13,18:36
Nechápem inak ten argument, že na starý dom radšej plech. Doteraz tam mali čo - igelit??

petermikuláš: prečo si sa rozhodol pre plech, keď "klasika" vyjde porovnateľne? Lacnejšia/rýchlejšia práca? Nerýpem, len sa pýtam.

Ked som videl drevo, krov na starsich domoch tak by som do palenej/betonovej nesiel, plechova vazi cca 10x menej, na starsich RD, mozno po 50rokoch, ma drevo tiez uz nieco za sebou.

Plech na streche ukaze tiez dobre, nemusi byt hlavny faktor cena, moze to byt moznost odlisit sa od ostatnych, projektant s vacsim zaberom ako len bramac, tondach, ....
wagner
22.02.13,20:30
Nechápem inak ten argument, že na starý dom radšej plech. Doteraz tam mali čo - igelit??

petermikuláš: prečo si sa rozhodol pre plech, keď "klasika" vyjde porovnateľne? Lacnejšia/rýchlejšia práca? Nerýpem, len sa pýtam.

Ja síce nie som Peter Mikuláš, ale asi aj on bude mať podobný dôvod. My sme menili pred viac ako dvadsiatimi rokmi škridľu na dome za hliníkový plech. Dôvod bol ten, že dom už má nejaké roky(postavený v roku 1952) a plech je predsa len ľahší. Škridla sa občas rozbila, v zime sa so snehom posunula a a stále bolo treba kontrolovať strechu, aby nezatekala. Plech je bezúdržbový systém a vyhovuje najmä preto, že roky pribúdajú a behať po rebríku pre výmenu škridle sa mi veru už vôbec nechce.
viktorviktor
23.02.13,16:39
osobne by som betonovú nedával, vyzerá na pohľad solídne a suprovo aj po 50 rokoch , ale po 30 rokoch začne držať dlhšie vlhkosť a zateká, majú susedia
petermikuláš
23.02.13,19:20
Nechápem inak ten argument, že na starý dom radšej plech. Doteraz tam mali čo - igelit??

petermikuláš: prečo si sa rozhodol pre plech, keď "klasika" vyjde porovnateľne? Lacnejšia/rýchlejšia práca? Nerýpem, len sa pýtam.

v pohode napíšem úprimne prečo: mal som troška zložitejšiu situáciu v tom, že pôvodný dom bol rozšírený o ďalšiu pristavanú časť a mal som na dome /od predchádzajúceho majiteľa/ teda k pôvodnému krovu dorobený, napojený ešte ďalší /teda ten, ktorý bol nad tou pristavanou časťou/. No a kým na tej pôvodnej časti domu bola pálená škrídla, tak na tú pristavanú dal predošlý majiteľ falcovaný plech.
Takže som mal na cca 2/3 škridľu a na 1/3 plech. No a ja som to už samozrejme chcel zjednotiť a dať všade len jeden druh krytiny.
Problém bol v tom, že kým pôvodný krov bol v pohode aj na novú škrídlu, tak ten dorábaný nad prístavbou už v takom super stave nebol, resp. podľa odborného posúdenia nebol dimenzovaný na škridľu.
Mal som potom dve možnosti:
1. dať všade škrídlu a tým pádom robiť celý nový krov
2. alebo dať všade nový kvalitný plech
možnosť prvá vyšla ako neekonomická nakoľko ten krov nad pôvodným domom bol v super stave a kvôli jednej tretine ktorá by asi neuniesla ťažkú krytinu so snehom /nakoľko bol robený na falcovaný plech/ zahadzovať celý krov sa mi zdala hovadina, rovnako nový krov robiť v dome kde bývate je tiež hovadina a celé by sa to len zbytočne predražilo a skomplikovalo. Musím úprimne povedať, že som sa nevedel zmieriť s predstavou, ako likvidujem a vyhadzujem tie 2/3 krovu nad starým domom pretože bol fakt drevo v super stave. Také som vídaval len na starých domoch keď sa ešte nedával všade smrek. Tak som zvolil druhú možnosť, poštudoval ohľadom plechových krytín, poradil sa s kompetentými pokrývačmi a klampiarmi a vybral RUUKKI. Pochopil som, že na plechovej streche najviac záleží /samozrejme mimo kvality plechu/ od toho, kto ju ako urobí /kvalita práce, doťahovanie skrutiek a pod./, našiel som si teda kvalitného klampiara /stará škola/, overil som si u RUUKKI či má daný klampiar u nich certifikát na prácu s ich krytinou a išiel som do toho. Nakoniec som teda vybral ten ADAMANTE baklažánový a vyzerá fakt dobre. Inak plný súhlas s day, wagnerom aj viktorom, aj u mňa potom zohral fakt, že kvalitný plech s dobrou povrchovou úpravou je bezúdržbový. Mnohé betóny a škrídle praskajú a presne ako písal viktor po rokoch aj dosť nasiakajú. Ale aj pri betónoch a škridľach samozrejme záleží od druhu, kvality a povrchovej úpravy, preto sa nedá podľa mňa povedaľ, že len škrídla, alebo betón alebo len plech je najlepší. Všetko má svoje výhody a nevýhody a podľa mńa treba vždy voliť podľa individuálnej situácie a to kto čo chce. Ale mám niekoľko známych, ktorí dávali na svoje novostavby hneď plech. jeden z nich dával švédsky LINDAP, tiež je max. spokojný a ako dôvod mi povedal, že len jednoducho nechcel váhu betónu na streche. Skrátka je to rôzne.
oskarx
11.03.13,12:28
Neviem ci je este tato diskusia aktualna, len chcem varovat pred Tondach XXL Twist. Po dvoch zimach sa mi zacala tato skridla rozpadavat. Neodporucam.