AndreaF
14.02.13,13:28
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako sa správne zapisujú v PÚ úhrady za nákupy platobnou
kartou. Ja to zapisujem priamo 501 002/221+343/221. Je to správne-keď nemáme registračnú pokladnicu ?
Viem že sú zmeny, ale tie sa týkajú len firiem, ktoré majú registračnej pokladnice alebo všetkých? Ja to chápem tak, že to môžem takto zapísať?:--- Ak to je zle, mala by som celý rok opraviť?
/ Zmena v § 49 ods. 5 z dôvodu evidencie tržieb v registračnej pokladnici

Od 1. 1. 2 012 (http://www.ako-uctovat.sk/ucet.php?ucet_c=012&popis=Aktivovane-naklady-na-vyvoj&i=3) sa na ťarchu účtu 315 (http://www.ako-uctovat.sk/ucet.php?ucet_c=315&popis=Ostatne-pohladavky&i=105) – Ostatné pohľadávky účtuje aj príjem prostredníctvom elektronickej registračnej pokladnice, ktorý vzniká úhradou platobnou kartou, a to do času pripísania sumy na bankový účet. Pri pripísaní tejto sumy na bankový účet sa účtuje na ťarchu účtu 221 (http://www.ako-uctovat.sk/ucet.php?ucet_c=221&popis=Bankove-ucty&i=87) – Bankové účty so súvzťažným zápisom v prospech účtu 315 (http://www.ako-uctovat.sk/ucet.php?ucet_c=315&popis=Ostatne-pohladavky&i=105) – Ostatné pohľadávky. Evidenciu tržieb prostredníctvom elektronickej registračnej pokladnice upravuje zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice v znení neskorších predpisov /

Vopred ďakujem za radu:)
a_je_to
14.02.13,21:06
Je to trochu domýlené, vlastne dosť, domýlené. Treba rozlišovať pri hľadaní postupu v predpisoch stav, keď platíš kartou ako kupujúci a keď platia Tebe ako predávajúcej. To, čo si citovala sa vzťahuje na toho, kto prijíma úhradu z karty a účtuje o nej. Na Teba, ako nakupujúcu na kartu sa vzťahuje od 1.1.2012 § 47, ods. 4 postupov - zelená veta :
(4) Na účte 231 - Krátkodobé bankové úvery sa účtujú úvery poskytnuté bankou na čas jedného roka a kratšie so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 221 - Bankové účty. Ak uhradí banka platobný doklad priamo z bankového úveru, účtuje sa poskytnutý úver vo výške vykonanej úhrady v prospech príslušného bankového úveru so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného účtu záväzku, napríklad účtu 321 - Dodávatelia. Pri účtovaní účtovného prípadu, ktorým je úhrada kreditnou platobnou kartou, sa účtuje v prospech účtu 231 – Krátkodobé bankové úvery so súvzťažným zápisom na ťarchu vecne príslušného účtu nákladov alebo majetku.
Teda bloček od nákupu na 501+343/231 a keď príde výpis z banky, tak 231/221 ... a máš vystarané. Na bankovom výpise sa nákladové a výnosové účty spravidla neúčtujú, okrem 568, 662 a posledne aj zrážková daň 591.
avalik
14.02.13,21:25
Je to trochu domýlené, vlastne dosť, domýlené. Treba rozlišovať pri hľadaní postupu v predpisoch stav, keď platíš kartou ako kupujúci a keď platia Tebe ako predávajúcej. To, čo si citovala sa vzťahuje na toho, kto prijíma úhradu z karty a účtuje o nej. Na Teba, ako nakupujúcu na kartu sa vzťahuje od 1.1.2012 § 47, ods. 4 postupov - zelená veta :
(4) Na účte 231 - Krátkodobé bankové úvery sa účtujú úvery poskytnuté bankou na čas jedného roka a kratšie so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 221 - Bankové účty. Ak uhradí banka platobný doklad priamo z bankového úveru, účtuje sa poskytnutý úver vo výške vykonanej úhrady v prospech príslušného bankového úveru so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného účtu záväzku, napríklad účtu 321 - Dodávatelia. Pri účtovaní účtovného prípadu, ktorým je úhrada kreditnou platobnou kartou, sa účtuje v prospech účtu 231 – Krátkodobé bankové úvery so súvzťažným zápisom na ťarchu vecne príslušného účtu nákladov alebo majetku.
Teda bloček od nákupu na 501+343/231 a keď príde výpis z banky, tak 231/221 ... a máš vystarané. Na bankovom výpise sa nákladové a výnosové účty spravidla neúčtujú, okrem 568, 662 a posledne aj zrážková daň 591.

len pozor - tu ide o platbu kreditnou kartou - teda o cerpanie uveru, platba klasickou debetnou kartou je nieco uplne ine (ucet 261)
a_je_to
15.02.13,11:23
len pozor - tu ide o platbu kreditnou kartou - teda o cerpanie uveru, platba klasickou debetnou kartou je nieco uplne ine (ucet 261)
Fakt vycibrený zmysel pre detail, klobúk dolu. Dáva to určitý zmysel, aj keď postupy to takto priamo neurčujú. Ale aj prácnosť, ktorá nie je vyvážená primeraným prínosom. Ono ... kreditka a debetka je iba otázka práva daného bankou, na čerpanie bežného účtu do mínusu. A účet 231 podľa toho má naoko vecné oprávnenie iba u čerpania, ktoré spôsobí mínusový stav účtu. Lebo po minutí vlastných zdrojov začína čerpať cudzie zdroje. Bežný účet je po prijatí úhrad plusový a smeruje do mínusu. Ale ... po každej úhrade sledovať, či zostatok bežného účtu neprepadol do mínusu ? Ak to postupy priamo záväzne neurčujú ? A ak sa 231 z nákupu kartou po zaúčtovaní výpisu na druhý deň vynuluje, či už ide o kredit, alebo debet ? U úhrady, ktorá začína s plusovým zostatkom a končí s mínusovým, by sa pri všetkej dôslednosti mala čerpaná suma rozpísať medzi 261 a 231. Takto by to bolo doriešené do absolútneho a účtovne teoreticky beštiálneho detailu. Ale, stojí to zato ? A kvôli ... akému vernému obrazu účtovníctva ? Keď aj prechodne mínusový stav bežného účtu možno viesť na 221, iba do súvahy ide na iný riadok. V niektorom z mojich príspevkov som už uviedol, že ... nepáči sa mi táto úprava, ale postupy ju určujú http://www.porada.sk/t208921-uctovanie-phm-z-ciech.html#post2239904. Lebo účet 231 plní v tejto podobe iba úlohu obratového, nie zostatkového účtu. Ani vyrovnávajúci zápis k BÚ 231/221, či 231/231 nie je podľa doterajších účtovných tradícií bohvieako súvzťažný, hmmm. Ale ... múdrejší rozhodli a my ... uplatníme. Kto sa s nimi bude prieť, keď vlastne o nič nejde ?
AndreaF
16.02.13,07:09
ďakujem za radu :-)
AndreaF
16.02.13,07:11
Ďakujem:)
Marek Szász
16.02.13,09:46
Účet 261 mi tu nesedí.... Podľa postupov účtovania sa na účte 261 účtujú vklady a výbery peňazí v hotovosti a prevody medzi účtami v bankách.
Skôr by sa to malo účtovať cez 325 alebo 379.....
Citovaný text v úvode otázky je na prijatie platby cez terminál (čiže u predávajúceho - 315 ) a kupujúci by to mal robiť opačne....
AndreaF
01.03.13,11:42
EŚTE RAZ ĎAKUJEM ZA RADY, POMOHLI MI :)