fenixv
14.02.13,15:27
Dobrý deň . podnikám od 18. mája 2012 v tomto čase podnikal aj moj manžel. Manžel zrušil živnosť 25.10.2012 možem si na manžela uplatniť za posledne dva mesiace v roku t.j. november a december 2012.
Ešte by som sa chcela opýtať ako je to s nčzd ak podnikať som začala v polovici mesiaca uplatnim si polovicu mesačnej čiastky.
Ďakujem.
Tweety
14.02.13,14:28
Dobrý deň . podnikám od 18. mája 2012 v tomto čase podnikal aj moj manžel. Manžel zrušil živnosť 25.10.2012 možem si na manžela uplatniť za posledne dva mesiace v roku t.j. november a december 2012.
Ešte by som sa chcela opýtať ako je to s nčzd ak podnikať som začala v polovici mesiaca uplatnim si polovicu mesačnej čiastky.
Ďakujem.
Na uplatnenie NČ na manžela je podstatný jeho príjem, nie to, že posledné dva mesiace v roku nepodnikal. Daňovník má nárok na celú NČ bez ohľadu na mesiace podnikania.
fenixv
14.02.13,14:41
Ďakujem. a ak chcem aby za mesiace 1-10 si uplatnil nč pri svojom dp
Tweety
14.02.13,14:42
Ďakujem. a ak chcem aby za mesiace 1-10 si uplatnil nč pri svojom dp
Veď som napísala, že NČ je r o č n á, uplatní si celú. Samozrejme ak nespadá pod tzv. milión. daň, kde sa kráti.
fenixv
14.02.13,15:17
Ďakujem toto som pochopila zle som sa opytala zaujima ma či si tuto nczd moze rozdelit nieco uplatni manzel a nieco manzelka
Ďakujem
Tweety
14.02.13,15:19
Ďakujem toto som pochopila zle som sa opytala zaujima ma či si tuto nczd moze rozdelit nieco uplatni manzel a nieco manzelka
Ďakujem
Nerozumiem ako rozdeliť? Manželka si uplatní na seba k svojím príjmom, vo svojom DP, alebo RZD, manžel k svojím. A potom ešte môžu samostatne uplatniť na manžela/ku, samozrejme, ak majú príjmy nižšie ako samotná NČ.
KUk Zákon o DzP § 11.
abel
14.02.13,15:26
nemyslím, že si to pochopila. Predpokladám, že ani jeden zvás nie je poberateľom starobného alebo výsluhového dôchodku a netýka sa vás milionárska daň.

V daňovom priznaní sa priznávajú celoročné príjmy - teda aj keď si napr. 1000 eur dosiahla len za dva mesiace a viac si nič nezarobila, je to tvoj celoročný príjem.

Nezdaniteľná časť sa neuplatňuje čiastočne - je to suma, ktorá nepodlieha dani, čiže máš za rok nárok na takúto sumu oslobodenú od dane. Aj keby si začala podnikať na silvestra, máš nárok na NČ za rok 2012 vo výške 3644,74 eur.

Na to, či si môžeš uplatniť NČ na manžela, je potrebné poznať príjem manžela (nie základ dane), znížený o odvody. Takisto predpokladám, že ste manželia celý rok 2012.