patre
15.02.13,00:36
Ako SZCO vyuzivam vlastne mot. vozidlo, ktore nemam zaradene do majetku firmy a nie som platcom DPH , na poskytovanie kurierskych sluzieb. Na kazdy den vypisujem cestak a na konci mesiaca to v pen. denniku uctujem nasledovne:
Na konci kalendarneho mesiaca zauctujem do pokladne ako vklad podnikatela sumu zodpovedajucu cestakom za dany mesiac. Nasledne vydavkovym dokladom zauctujem tuto sumu v PD ako prevadzkovu reziu a zaroven tymto vydavkom likvidujem zavazok za cestovne nahrady.
Podotykam, ze takto som uctoval r.2012. Je to tak OK , resp.v r. 2013 to uz treba v PD uctovat cest. nahrady mimo prev. reziu ?
ilona
15.02.13,06:29
Prečo každý mesiac vklad podnikateľa, ty nemáš nejaké tržby? Neviem čo myslíš likvidáciou záväzku, ani učt. mimo prevádzkovú režiu.
patre
15.02.13,09:16
Mozno to robim zle, trzby mam, ale nie cash ale na ucet. Zavazok: Uhrada pouzivania vlastneho mot. vozidla resp. cestovnych nahrad nie je zavazok mna ako SZCO voci mne ako fyz. osobe ? Mimo prev. rezia= od 2013 to udajne uz nie je mozne uctovat ako prev. rezia ale sluzby.
Sorry mozno ze naivne otazky som zaciatocnik.
mondes
15.02.13,09:23
Nemusíš dávať vklad do pokladne a následne výdaj za cesťák. Cesťáky účtuj cez interný doklad. To znamená, že výdaj ti nepôjde z pokladne ani z účtu, ale cesťák sa ti premietne priamo do nákladov.
Mila123
15.02.13,09:25
Nemusíš dávať vklad do pokladne a následne výdaj za cesťák. Cesťáky účtuj cez interný doklad. To znamená, že výdaj ti nepôjde z pokladne ani z účtu, ale cesťák sa ti premietne priamo do nákladov.
ID sa účtujú výlučne v závere účtovného obdobia, t.j. k 31 12
tacasina
15.02.13,09:26
Mozno to robim zle, trzby mam, ale nie cash ale na ucet. Zavazok: Uhrada pouzivania vlastneho mot. vozidla resp. cestovnych nahrad nie je zavazok mna ako SZCO voci mne ako fyz. osobe ? Mimo prev. rezia= od 2013 to udajne uz nie je mozne uctovat ako prev. rezia ale sluzby.
Sorry mozno ze naivne otazky som zaciatocnik.


Ja to účtujem ako nepeňažný obrat....neviem či je to správne, ale ešte nikdy k tomu daňari nemali pripomienky.
mondes
15.02.13,09:30
ID sa účtujú výlučne v závere účtovného obdobia, t.j. k 31 12

Jasné, ale ak nemá hotovosť v pokladni, tak do N sa to musí nejako dostať. A to "akože" vkladanie do pokladne, to mi príde zbytočné. Ja cesťáky účtujem interným dokladom. Aj napr. dotácia z UP sa preúčtováva z PNZD do POZD cez ID a nie je to uzávierková operácia.
ilona
15.02.13,16:05
Mozno to robim zle, trzby mam, ale nie cash ale na ucet. Zavazok: Uhrada pouzivania vlastneho mot. vozidla resp. cestovnych nahrad nie je zavazok mna ako SZCO voci mne ako fyz. osobe ? Mimo prev. rezia= od 2013 to udajne uz nie je mozne uctovat ako prev. rezia ale sluzby.
Sorry mozno ze naivne otazky som zaciatocnik.
Keď máš tržby na účet, predsa tie peniaze z toho účtu niekedy aj vybereš , kam ich učtuješ?
patre
15.02.13,20:15
Napr. vyber z bankomatu uctujem v PD cez "iny neovplyvnujuci dan z prijmu" a v popise penaznej operacie ako "osobna spotreba". Dtto uctujem vsetky "sukromne" platby - napr. inkasa, platby za nakupy cez bank. kartu. Vsetko ako "osobna spotreba". Predpokladam, ze mozem vyuzivat podnikatelsky ucet aj na platby osobnej spotreby, samozrejme ako som uz uviedol ze to nie je danovo uzn. naklad. Alebo na osobnu spotrebu si musim otvorit zvlast ucet ?
Mila123
15.02.13,20:16
Napr. vyber z bankomatu uctujem v PD cez "iny neovplyvnujuci dan z prijmu" a v popise penaznej operacie ako "osobna spotreba". Dtto uctujem vsetky "sukromne" platby - napr. inkasa, platby za nakupy cez bank. kartu. Vsetko ako "osobna spotreba". Predpokladam, ze mozem vyuzivat podnikatelsky ucet aj na platby osobnej spotreby, samozrejme ako som uz uviedol ze to nie je danovo uzn. naklad. Alebo na osobnu spotrebu si musim otvorit zvlast ucet ?
ako účtuješ poplatky za podnikateľský účet?
patre
15.02.13,20:36
ako rezijny naklad.
mondes
15.02.13,20:37
Napr. vyber z bankomatu uctujem v PD cez "iny neovplyvnujuci dan z prijmu" a v popise penaznej operacie ako "osobna spotreba". Dtto uctujem vsetky "sukromne" platby - napr. inkasa, platby za nakupy cez bank. kartu. Vsetko ako "osobna spotreba". Predpokladam, ze mozem vyuzivat podnikatelsky ucet aj na platby osobnej spotreby, samozrejme ako som uz uviedol ze to nie je danovo uzn. naklad. Alebo na osobnu spotrebu si musim otvorit zvlast ucet ?

Nemusíš všetko účtovať ako osobnú potrebu, môžeš niekedy výber z účtu zaúčtovať cez priebežné položky ako dotáciu pokladne a tým pádom nemusíš pred vyplatením cesťáku dávať osobný vklad, ale budeš mať peniaze z pokladne. Presné účtovanie dotácie pokladne:

z bank. účtu dáš výdavok - výdavok na priebežné položky - do popisu dáš dotácia pokladne a následne
v pokladnici dáš príjem - príjem z priebežných položiek - s popisom dotácia pokladne. Priebežné položky musia byť stále vyrovnané.
patre
15.02.13,20:59
No to sa mi uz lubi, uctovanie cest. nahrad cez ID je este pre mna zatial zlozitejsie. Ale este mi niekto vysvetlite, ci cestak, resp. cestovne nahrady su zavazkom SZCO voci fyz. osobe ergo teda sa musia objavit v prislusnej knihe zavazkov.
mondes
15.02.13,21:12
No ja osobne to do záväzkov nedávam, veď SZČO a FO je stále tá jedna a istá osoba. :)
patre
15.02.13,21:45
No z logickeho hladiska mas pravdu ze je to ta ista osoba, ale z uctovneho...
Mila123
15.02.13,21:48
No z logickeho hladiska mas pravdu ze je to ta ista osoba, ale z uctovneho...
ja som sa s tým ešte nestretla, aby som takto vyrábala záväzky.....ale
mondes
15.02.13,21:48
záväzky máš voči dodávateľom a ty sám sebe dodávateľa nerobíš, či?
patre
15.02.13,22:25
A ak by som moc spekuloval, to ze pre ucely SZCO robim prac. cesty, to sa neda chapat ako sluzba...ergo zavazok ?
mondes
16.02.13,08:54
A ak by som moc spekuloval, to ze pre ucely SZCO robim prac. cesty, to sa neda chapat ako sluzba...ergo zavazok ?

...máš pravdu, moc špekuluješ.:)

Veď ak vznikne záväzok, tak stále je to záväzok voči niekomu a nie voči sebe samému. A či si SzčO, alebo FO, tak stále je to len ten istý PATRE.
patre
16.02.13,09:46
OK a vdaka !
patre
16.02.13,10:35
Prosim este o radu ako zauctovat v PD nasledovny pripad:
PP uhradim nakup SL za 1005-E, z coho 1000,-E su stravenky a 5.-E sluzba. Zvlast zauctujem 5E z BU ako naklad do rezie a 1000E z BU vydavok na opriebeznu polozku, nasledne prijem z priebeznej pol. do pokladne ? Spotrebu SL nasledne uctujem do nakladov vzdy na konci mesiaca, alebo to staci na konci roka ? Pozn.: Nie som platca DPH, nemam zamestnancov .
Sorry ak to uz niekde odznelo.
ilona
17.02.13,11:17
Musíš lepšie naštudovať,alebo niekoho zohnať aby Ti vysvetlil spôsob učtovania, lebo na porade sa naučíš veľa, ale na otázky sa vždy nedá jednoznačne odpovedať. SL v JU idú do nákladov pri zaplatení,neviem prečo ich chceš dávať na priebežné položky.
Zita5
17.02.13,12:10
Prosim este o radu ako zauctovat v PD nasledovny pripad:
PP uhradim nakup SL za 1005-E, z coho 1000,-E su stravenky a 5.-E sluzba. Zvlast zauctujem 5E z BU ako naklad do rezie a 1000E z BU vydavok na opriebeznu polozku, nasledne prijem z priebeznej pol. do pokladne ? Spotrebu SL nasledne uctujem do nakladov vzdy na konci mesiaca, alebo to staci na konci roka ? Pozn.: Nie som platca DPH, nemam zamestnancov .
Sorry ak to uz niekde odznelo.

Stále aktuálne účtovanie stravných lístkov.Jedine je zmena v cene stravného lístku pre SZČo od 1.9.2012 je 4,- eur .
http://www.porada.sk/t21659-p16-zivnostnik-stravne-listky-stravne.html#post1689403

Stanovisko http://www.porada.sk/t166343-p3-uctovanie-stravnych-listkov-ju.html#post1721350
patre
17.02.13,23:59
Kedze SL su ceniny chcem ich cez priebezne polozky dostat do pokladnice odtial ich postupne odpisovat, len neviem ci to mozem jednym zapisom na konci roka a danovy vydavok, alebo to treba kazdy mesiac v zavislosti od poctu prac. dni.