gbk
15.02.13,09:52
Dobrý deň, poprosím o radu. ŽIvnostník zrušil živnosť na základe nevyplatených pohľadávok od s.r.o.-čky. Uplatňuje si paušálne výdaje. Tie paušálne výdaje si uplatní iba zo zaplatených pohľadávok a z tých nezaplatených hneď sa mu vyrúbi 19% daň? On zaplatí vysokú daň za neuhradené pohľadávky a možno v živote tie pohľadávky ani uhradené nebudú. Ako mu mám poradiť?:mad::confused: ďakujem za skorú odpoveď
Xanti
15.02.13,08:59
No nedá sa nijak poradiť, zákon je tak postavený ako píšeš ... :(
gbk
15.02.13,09:06
ďakujem za odpoveď, ide tam o dosť veľké peniaze čo sa týka tých nevyplatených pohľadávok.
Xanti
15.02.13,09:30
ďakujem za odpoveď, ide tam o dosť veľké peniaze čo sa týka tých nevyplatených pohľadávok.
Hm.. a skončil živnosť k 31.12.12? V takom prípade radím aby živnosť skončili radšej v januári, kvôli nevyplateným pohľadávkam, predsa len sa to posunie o rok ... a šanca aká taká na vyplatenie je.
gbk
15.02.13,10:05
živnosť skončil k 31.12.2012, kebyže sa aspoň poradil.... tu je asi len jedná možnosť vymáhať tie pohľadávky súdnou cestou?
ďakujem za odpoveď.
Xanti
15.02.13,10:20
No áno, a aj súd stojí peniaze. :(
Andyke
15.02.13,10:21
Bude mať aj nedoplatok z RZZP.
ilona
15.02.13,12:25
Sú fakt živnostníci, ktorí ozaj nemajú z čoho tú daň a odvody zaplatiť. Viem, že to nie je správne, ale ešte by som z tých pohľadávok vytriedila také, ku ktorým mám nejaké zdokladované upomienky a i napriek tomu nezaplatili, zistila či niektoré firmy už nie sú aj v konkurze a ozaj dala tam len také čo je pravdepodobnosť úhrady. Je to risk, ale možno aj pri kontrole / ak nejaká bude/ to aj daňovníčky občas pochopia, všetko záleží od ľudí. Možno teraz začnete útočiť že to nie je správne,ale je správny takýto zákon?
ata111
15.02.13,12:52
Áno je to tak, ako píšeš. A má to logiku. Ak by viedol podnikateľ účtovníctvo, do nákladov si uplatní napr. nákup materiálu, strojov, mzdy zamestnancov... vstupy, ktorými poníži daňovú povinnosť. Je potom zo zákona povinný z faktúrovanej čiastky odviesť daň. Je iróniou JÚ, že sa podnikateľ cíti byť škodný, nakoľko nedostal za svoju prácu zaplatené, ale z pohľadu dani je zdanenie optimálne.:confused:
invest
15.02.13,13:14
Dobrý deň, poprosím o radu. ŽIvnostník zrušil živnosť na základe nevyplatených pohľadávok od s.r.o.-čky. Uplatňuje si paušálne výdaje. Tie paušálne výdaje si uplatní iba zo zaplatených pohľadávok a z tých nezaplatených hneď sa mu vyrúbi 19% daň? On zaplatí vysokú daň za neuhradené pohľadávky a možno v živote tie pohľadávky ani uhradené nebudú. Ako mu mám poradiť?:mad::confused: ďakujem za skorú odpoveď



Komentár od Jozef Mihál (http://www.porada.sk/member.php?u=67) Dnes 15:01
#16 (http://www.porada.sk/2252517-post15.html)





40% paušálne výdavky sa uplatnia v takomto prípade aj na neuhradené pohľadávky.

Viď vysvetlivky 13) v tlačive DP FO B.
gbk
18.02.13,11:44
Lenže vysvetlivky 13) v tlačive DP FO B sa týkajú tých čo účtujú v podvojnom účtovníctve. V jednoduchom účtovníctve len ak sa podáva dodatočné daňové priznanie. Ale on si uplatňuje paušálne výdavky.
Mila123
18.02.13,11:54
nájdite v zákone o dani z príjmu zákaz uplatňovania % výdavkov pri zdaňovaní pohľadávok (pri ukončení činnosti szžoˇ)

ak ho nájdete, gratulujem, ja som ho nenašla....

ak ho nenájdete, použite % výdavky i na pohľadávky (toto tvrdenie sme preberali na školení, ale platiť bude iba do roku 2012, vrátane, potom iba v ojedinelých prípadoch, t.j. ja nevylučujem použitie i pre r. 2013 a vyšší)
gbk
18.02.13,12:00
To znamená, že mu mám vypočítať 40% na všetky pohľadávky a uplatniť ich?? To by bol ten lepší prípad, ale čo potom v prípade daňovej kontroly? ďakujem za odpoveď
Mila123
18.02.13,12:02
To znamená, že mu mám vypočítať 40% na všetky pohľadávky a uplatniť ich?? To by bol ten lepší prípad, ale čo potom v prípade daňovej kontroly? ďakujem za odpoveď
ak si na pochybách , že triafam vedľa, napíš si na drsr.sk .....
moje tvrdenie ti iba potvrdia.....