kubistok1
15.02.13,10:27
Zdravím všetkých,
som konateľ a zároveň zamestnanec svojej s.r.o. a potrebujem v s.r.o. využívať 2 moje súkromné automobily (chcem sa vyhnúť prevodu na s.r.o. - o pár mesiacov budem kupovať autá nové a zdá sa mi to zbytočné).
Ako to mám vyriešiť, aby som si mohol nárokovať náklady (PHM, opravy....).
Ešte upozornenie, s automobilmi budú jazdiť aj iní zamestnanci.

Ďakujem za radu

Peter Kubis
Stefan2005
15.02.13,09:48
napr. takto: http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-financie/prenajom-vlastneho-auta-eserocke.html

... no a ešte preveriť, či v tomto prípade pôjde o "príležitostný prenájom" (viac aut, viacej mesiacov) - takže preštudovať ustanovenia živnostenského zákona....
kubistok1
15.02.13,11:47
Ďakujem, takto nejako som si to aj myslel, ale ešte jedna otázka - pravdepodobne budem musieť tie autá prihlásiť na Daňový úrad... alebo nie?
Tweety
15.02.13,11:49
Ďakujem, takto nejako som si to aj myslel, ale ešte jedna otázka - pravdepodobne budem musieť tie autá prihlásiť na Daňový úrad... alebo nie?
NIe. Oznamuje sa len zánik daňovej povinnosti.
kubistok1
15.02.13,11:56
Ďakujem, vsjo jasno!
tinkas
07.03.13,19:10
ahojte...chcem sa uistiť...ak konatel používa vlastné osobné auto na služobné účely...tak sa podla zákona o cestovných náhradách považuje za zamestnanca...a ako je to s dokladovaním bločkov o nákupe PHL? vzťahuje sa na neho:

"(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len "doklad o kúpe"). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky"

čiže stačí priemerná cena PHL zo ŠU alebo je potrebný doklad o kúpe PHL ako je to pri szčo??

Ďakujem
tinkas
10.03.13,12:59
posúvam....
katka.pal
22.03.13,07:51
Chcem sa spýtať niečo trošku mimo témy, ale nemôžem už dlhšie nájsť odpoveď na moju otázku. Ako účtovať platbu dane z mot.vozidla, ktoré má konateľ s.r.o. v súkromnom vlastníctve ale daň je zaplatená z podnikateľ. účtu?
Tweety
22.03.13,07:54
Chcem sa spýtať niečo trošku mimo témy, ale nemôžem už dlhšie nájsť odpoveď na moju otázku. Ako účtovať platbu dane z mot.vozidla, ktoré má konateľ s.r.o. v súkromnom vlastníctve ale daň je zaplatená z podnikateľ. účtu?
Zaplatená daň nie je daňovým výdavkom. Tieto peniaze buď spoločnosti vráti alebo ju zaúčtuješ ako nedaň. náklad.