dagmar.p
15.02.13,11:06
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.
Zamestnankyňa je zamestnaná v našej spoločnosti od 01.09.2012. Nastúpila už ako starobná dôchodkyňa. Starobný dôchodok jej bol priznaný v auguste 2012. V auguste bola nezamestnaná. Pracovný pomer končí 28.02.2013. Má nárok na odchodné?
Ďakujem
Tweety
15.02.13,10:06
Nie, nemá.
zuza 74
18.02.13,11:54
Zamestnanec je poberateľom predčasného SD od r. 2010, stále pracuje. K 15.01.2013 končí pracovný pomer a od 01.01.2013 je poberateľom star. dôchodku. Ideme vyplatiť odchodné, chcem sa len uistiť: platíme odvody do ZP, do SP nemoc. starob. a ešte ktoré? A samozrejme daň, je to tak, prosím?
Stredná odborná škola KK
03.04.13,18:00
Musí zamestnanec pri ukončení PP a pri splnení nároku na starobný dôchodok predložiť žiadosť o vyplatenie odchodného? Ak áno musí predložiť už konkrétne rozhodnutie SP že mu bol priznaný nárok na starobný dôchodok, alebo stačí len žiadosť že o vyplácanie starobného dôchodku SP požiadal?
veronikasad
03.04.13,18:17
Musí zamestnanec pri ukončení PP a pri splnení nároku na starobný dôchodok predložiť žiadosť o vyplatenie odchodného? Ak áno musí predložiť už konkrétne rozhodnutie SP že mu bol priznaný nárok na starobný dôchodok, alebo stačí len žiadosť že o vyplácanie starobného dôchodku SP požiadal?
§ 76a
Odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.

(3) Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa.

(4) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
Stredná odborná škola KK
05.04.13,16:59
Ďakujem, to všetko som vedela,len som potrebovala info čo musí predložiť zamestnanec do učtárne. Rozhodnutie zo SP o priznaní dôchodku alebo len potvrdenie, že o dôchodok do tých 10 dní už SP požiadal?
ivka70
05.04.13,17:05
Ďakujem, to všetko som vedela,len som potrebovala info čo musí predložiť zamestnanec do učtárne. Rozhodnutie zo SP o priznaní dôchodku alebo len potvrdenie, že o dôchodok do tých 10 dní už SP požiadal?

Musi predlozit potvrdenie, ze o dochodok poziadal.
Stredná odborná škola KK
06.04.13,14:54
Ďakujme to som potrebovala vedieť.