bororo1
15.02.13,13:45
Ahojte
Som zamestnaný a chcem si založiť jednoosobovu s.r.o. a byt v nej ako spoločník s podielom na zisku. Ako to bude s odvodmi do ZP v mojom pripade keď som zamestnaný na TPP a zároveň chcem byt spoločníkom v s.r.o.?

Ďakujem za odpoved...
tictac7
15.02.13,12:56
závisí od toho, aké príjmy budeš poberať zo s.r.o. Pokiaľ nič iné, len podiel na zisku, tak až z vyplateného podielu na zisku zaplatíš ZP
Maria63
15.02.13,13:48
Ak by poberal pravidelný príjem, tak odvody ako u zamestnanca. Ak by poberal nepravidelný príjem, tak by platil ZP v mesiaci v ktorom mu bola vyplatená odmena a keby by platil SP??
bororo1
15.02.13,16:47
a je rozdiel vo výške odvodov do zdravotnej poisťovne pokiaľ si nechám vyplatiť podiel na zisku raz ročne alebo pri nepravidelnom príjme?mám teda na mysli či je sadzba jednotná alebo rozdielna. Mimochodom tá sadzba je 14%?
No a ešte jedna otázka.
Viem, že živnostník je oslobodený od odvodov do sociálnej poisťovne pokiaľ jeho tržby teda hrubý príjem neprekročia hranicu 4700 eur či 4000 eur, neviem teraz ktorá sadzba je aktuálna. Skúsim tú otázku vysvetliť na príklade:
Predávam autodiely, kúpim autodiel za 250 eur čo je môj náklad, následne predám autodiel za 300 eur. No a otázka moja je či tých 300 eur sa ráta do týchto tržieb?
Pokiaľ áno tak pri obchodovaní s autodielmi sa neoplatí mať živnosť pretože tú sumu 4700 eur, teda tie tržby prekročím predaním zopár autodielov. Hovorím správne?
Mila123
15.02.13,16:52
pri nepravidelnom príjme zaplatíš aj do SP, tie % sú v podstate rovnaké, ibaže by si mal nárok na zľavu na ZP, tá ale neplatí pri podieloch na zisku....
ale zase ak sa zisk vypláca a nie si poistenec slov. ZP, nie je povinnosť odvádzať poistné z podielov na zisku ZP....
a ten príjem je momentálne 12 x 393 = 4716 €
a pri predaji sa ti tých 300 €počíta do príjmu, na výdavkoch nezáleží.......

ale ešte si neporovnával % pri dani z príjmu FO a PO
bororo1
15.02.13,16:59
Ja som teraz zamestnaný na trvalý pracovný pomer, samozrejme zamestnávateľ spolu so mnou hradí zdravotné poistenie. Takže pokiaľ by som bol vo firme ako spoločník s podielom na zisku raz ročne tak by som nemusel platiť ďaľšie odvody do ZP. A neplatí sa potom náhodou do ZP s dividend nejaké percento?
Na čo si myslela tou poslednou vetou, že som neporovnával percentá pri dani z príjmu FO a PO?
bororo1
15.02.13,17:00
Teda z dividend sa platí 14 percent do zdravotnej poisťovne, že?
dado04
15.02.13,17:08
A ake su prosim aktualne poplatky pri zivnosti popri zamestnaní - s cim je potrebne ratat, ak by som chcel zacat. Dakujem za odpoved aj ked je to trocha ina tema.
Mila123
15.02.13,17:16
Ja som teraz zamestnaný na trvalý pracovný pomer, samozrejme zamestnávateľ spolu so mnou hradí zdravotné poistenie. Takže pokiaľ by som bol vo firme ako spoločník s podielom na zisku raz ročne tak by som nemusel platiť ďaľšie odvody do ZP. A neplatí sa potom náhodou do ZP s dividend nejaké percento?
Na čo si myslela tou poslednou vetou, že som neporovnával percentá pri dani z príjmu FO a PO?
podiely na zisku od roku 2011 (teda za rok 2011 a vyššieˇ) podliehajú odvodovému zaťaženiu voči ZP.....