kvetina05
15.02.13,19:38
prac. pomer mi začal 2.11.2012 a skončil 31.1.2013.Od 28.12.2012 do 6.1.2013 (10 dní) som mala OČR s dcérou.
Vznikol mi nárok na dovolenku, ak áno tak koľko dní?
Musí mi zamestnávateľ dovolenku preplatiť?
Počas prac. pomeru mi vznikol nadčas 16,5 hod, ktorý som si nestihla vybrať ako náhradné voľno.
Mal by mi zamestnávateľ preplatiť aj tie hodiny?
Na posledný deň PP 31.1.2013 som mala tzv. paragraf na dcéru, a na výplatnej páske som mala písané neplatené voľno. Je to možné?
Ďakujem za každú odpoveď.
veronikasad
15.02.13,18:44
Pre posúdenie nároku na dovolenku sa berie do úvahy každý kal.rok samostatne.
Za rok 2012 to vznikol nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých celých 21 odprac.dní 1/12 ročného nároku = spolu 1/12 ročného nároku.

Za rok 2013 ti nárok na dovolenku nevznikol, lebo si neodpracoval 21 dní.

Pri posúdení nároku na doprovod rod.príslušníka na ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr.zariadení mal zamestnávatel postupovať v zmysle § 141, dost. 6 Zákonníka práce

(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.