Natka
27.09.04,12:54
Prosím Vás, poraďte mi, na aký účet mám zaúčtovať došlú faktúru - nákup monitora.
Palino
27.09.04,11:22
Ak je monitor nakúpený vyslovene k určitému jednému počítaču, tak je to podľa mňa technické zhodnotenie toho počítača. Ak je to výmena pokazeného, neopraviteľného počítača, tak by som si trúfol dať ho rovno do spotreby na 501. Je aj taká možnosť, že monitor je kúpený ako samostatný kus, lebo sa bude používať v kancelárii pripojený na notebook (nie vždy vyhovuje obrazovka notebooku) a keď je notebook v "teréne", tak bude nepoužitý - to len ako príklad.
Paula
27.09.04,12:13
Podľa zákona, čo nevie samostatne pracovať, musí byť "nabalené" na počítač (s výnimkou nefunkčných častí - oprava). Ak dokúpite niečo nové k už odpísanému počítaču (tech.zhodnotenie) a to nové nepresiahne hodnotu pre zaradenie do hnuteľného majetku, môžte technické zhodnotenie k 31.12.odpísať v plnej sume.
Natka
28.09.04,06:05
Je to trochu zložitejšie. Tejto kúpe predchádza ešte jeden problém, ktorý neviem vyriešiť.Monitor je zakúpený v novovytvorenej spoločnosti, kde ešte nie je kúpené vlastne nič a treba mi vyriešiť ešte toto: "Živnostník (platca DPH) by chcel predať krátkodobý a dlhodobý majetok novovytvorenej verejnoobchodnej spoločnosti, v ktorej sa stal spoločníkom. Časť majetku kúpil ešte v čase, keď nebol platca DPH a časť majetku už ako platca DPH. Ako by mal postupovať pri vytáraní zoznamu majetku, keďže sa jedná o majetok, pri ktorom bola aj nebola uplatňovaná DPH.Ako je to s odpisovaným dlhodobým majetkom?Ako by mala vyzerať faktúra?Všetok spomínaný majetok stále využíva aj ako živnostník, ale aj verejnoobchodná spoločnosť, v tých istých priestoroch."