Zdenka1980
16.02.13,10:18
Zamestnanec, ktorý je u nás zamestnaný až od 1.1.2013 ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovanie dane za rok 2012. Až na jeden mesiac v roku 2012 bol celý rok na úradu práce.
Je mojou povinnosťou zo zákona mu urobiť to ročné zúčtovanie dane, keď u nás v roku 2012 nebol vobec zamestnaný?
Ďakujem
Mila123
16.02.13,09:23
Zamestnanec, ktorý je u nás zamestnaný až od 1.1.2013 ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovanie dane za rok 2012. Až na jeden mesiac v roku 2012 bol celý rok na úradu práce.
Je mojou povinnosťou zo zákona mu urobiť to ročné zúčtovanie dane, keď u nás v roku 2012 nebol vobec zamestnaný?
Ďakujem
podľa ZDP nemôžeš mu urobiť RZD, ale urob mu DP typ A a nech si podá na DU a tebe zaplatí.....:D
veronikasad
16.02.13,10:40
Zamestnanec, ktorý je u nás zamestnaný až od 1.1.2013 ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovanie dane za rok 2012. Až na jeden mesiac v roku 2012 bol celý rok na úradu práce.
Je mojou povinnosťou zo zákona mu urobiť to ročné zúčtovanie dane, keď u nás v roku 2012 nebol vobec zamestnaný?
Ďakujem
Aký príjem mal v roku 2012 ? Bola mu strhnutá daň?
Božena12
16.02.13,11:32
Dobrý deň. Chcem sa spytať, započítavajú sa nemocenské dávky do celkového príjmu
na ročné zúčtovanie dane, som FO.
Mila123
16.02.13,11:34
Dobrý deň. Chcem sa spytať, započítavajú sa nemocenské dávky do celkového príjmu
na ročné zúčtovanie dane, som FO.
nie, podľa § 9 ZDP sú dávky sociálneho poistenia od dane z príjmu oslobodené.....
mondes
16.02.13,11:35
Nie, ale ak by si chcel manžel na teba uplatniť NČZD, tak vtedy sa do príjmu manželky zahŕňa aj PN.
Zdenka1980
17.02.13,16:50
A eště opačný prípad mám. Zamestnankyňa ktorá u nás pracovala v roku 2012 ma požiadala o ročné zúčtovanie dane.
Vyšiel jej nedopratok dane cca 0,09 centov. Ale ona už u od 1.1.2013 u nás nepracuje a tak jí to nemám z čeho strhňúť. Ako mám postupovať v tomto prípade. Mám to po nej chcieť v hotovosti?
Na stránkách DU som sa dočítala že pri ročnom zúčtovaní musím strhnúť nedoplatky aj keď sú menšie ako 3,32 EUR.
Ďakujem za rýchlu pomoc
Tweety
17.02.13,17:11
A eště opačný prípad mám. Zamestnankyňa ktorá u nás pracovala v roku 2012 ma požiadala o ročné zúčtovanie dane.
Vyšiel jej nedopratok dane cca 0,09 centov. Ale ona už u od 1.1.2013 u nás nepracuje a tak jí to nemám z čeho strhňúť. Ako mám postupovať v tomto prípade. Mám to po nej chcieť v hotovosti?
Na stránkách DU som sa dočítala že pri ročnom zúčtovaní musím strhnúť nedoplatky aj keď sú menšie ako 3,32 EUR.
Ďakujem za rýchlu pomoc
Nič netreba zrážať, takýto nedoplatok sa nezráža.
Zdenka1980
17.02.13,17:33
Ale ja som sa dočítala na stránkach DU niečo iné. čítam alebo tomu rozumiem teda zle ??

Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 3, 32 eura zráža
zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr dokonca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie (do 31.12.2013).Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú
časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň.Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, postupoval podľa § 36 ods. 5 (zamestnávateľvyplatí /doplatí/ zamestnancovi na základe ročného zúčtovania daňový bonus), daňovýnedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadnídaňový nedoplatok aj v sume 3, 32 eura alebo nižšej ako 3, 32 eura.Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50 (poukazuje podiel zaplatenej dane na osobitnéúčely), zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňovýnedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňovýnedoplatok v sume 3, 32 eura alebo nižšej ako 3, 32 eura najneskôr do 30. apríla po skončenízdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie (do 30.4.2013).
Mila123
17.02.13,17:58
§ 38 ZDP (7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 3, 32 eura zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 3, 32 eura alebo nižšej ako 3, 32 eura. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 3, 32 eura alebo nižšej ako 3, 32 eura najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.
Mila123
17.02.13,18:02
a podľa § 40 ods. 5 ZDP platí.....

(5) Ak nemôže zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zraziť zo zdaniteľnej mzdy zamestnanca nedoplatok dane z dôvodu podľa odseku 4 písm. a) a nedoplatok dane, ktorý vyplýva z ročného zúčtovania, alebo ak nemôže vybrať od zamestnanca daňový bonus podľa odseku 4 písm. b) a vyššiu sumu daňového bonusu, ako je ustanovená týmto zákonom, ktorá vyplýva z ročného zúčtovania, z dôvodu, že mu už nevypláca mzdu, alebo z dôvodu, že nemožno zamestnancovi podľa osobitných predpisov zrážku vykonať, vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Na tento účel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju tento zamestnávateľ zistil. Zamestnanec je povinný daňový nedoplatok vzniknutý jeho zavinením vrátane úroku z omeškania alebo sumu rozdielu daňového bonusu vrátane úroku z omeškaniauhradiť miestne príslušnému správcovi dane najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom správca dane úkon vykonal alebo v ktorom bolo rozhodnutie o tomto daňovom nedoplatku alebo sume rozdielu daňového bonusu zamestnancovi doručené. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) a správca dane tento postup nepoužijú, ak sa daňový nedoplatok alebo suma rozdielu daňového bonusu rovná 3, 32 eura alebo je nižšia ako 3, 32 eura, ale len ak daňovník nevyužije možnosť podať vyhlásenie podľa § 50.