ZUZANA0804
16.02.13,16:20
Dobrý deň, prišiel mi klient a doniesol okrem príjmov z §5 aj potvrdenie, ktoré si stiahol z internetu o rôznych vernostných bonusoch, zlavach a podobne z *******u. Je toto zdraniteľný príjem,keď tam uvedené že sú to vernostné prémie a priateľské bonusy.
Dakujem
ZUZANA0804
11.03.13,17:39
Keďže nikto nereagoval na môj dotaz, zadala som ho aj na danove riaditeľstvo, odkiaľ mi prišla odpoved. Dúfam že to pomôže aj ostatným.

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Príjem zo spoločenstva ******* je podľa ZDP predmetom dane a nie je od dane z príjmov fyzickej osoby oslobodený.
Podľa § 8 ods. 1 ZDP ostatnými sú iba tie príjmy, ktoré nie sú príjmami podľa § 5 až 7. Za predpokladu, že príjmy plynúce daňovníkovi zo spoločnosti ******* nie sú príjmami zo živnosti, svojim charakterom to nie sú to ani príjmy z činnosti, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním podľa § 6 ods. 2 písm. b) ZDP, potom tieto príjmy sa pre daňové účely zaradia medzi ostatné príjmy podľa § 8 ZDP a v daňovom priznaní sa uvedú na riadku ?iné?.
Ad. 2
V súlade s ust. § 8 ods. 2 ZDP do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem (pripísaná zľava 0,5% + vernostná prémia) znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Zakúpením pozície v systému ******* si daňovník zabezpečuje vyššie príjmy z takejto účasti v spoločenstve a preto je pre daňové účely výdaj za zakúpenie pozície považovaný za výdaj vynaložený na dosiahnutie príjmu.

Odbor služieb pre verejnosť